Teemanäitus toob publikuni sada erakordset lugu, mis on meie elu kujundanud

19. jaan. 2018 Urmas Dresen Eesti Meremuuseumi juht, näituse kontseptsiooni looja - Kommenteeri artiklit

Lennusadamas toimuv näitus on kummardus saja aasta jooksul meie laevadel töötanud, teeninud, õppinud või reisinud inimestele. Foto: Priit Lauri

 

Urmas Dresen.

Eesti on mereriik ja mereriigi saatus on vältimatult seotud tema laevadega. Need viisid ära ja tõid tagasi, päästsid ja pagesid, märkisid sõja puhkemist ja rahu algust, kehastasid õnne ja südamevalu – olid elulise tähtsusega nii riigile kui ka tema inimestele. Laevade tulekud ja minekud jäävad meelde, eriti just pöördelistel aegadel. Meil kõigil on laevadega mõni mälestus või lugu, mis puudutab – olgu heas või halvas. Nii nagu inimsaatus vormub elatud eluks – kas siis pikaks või traagiliselt lühikeseks –, on see ka laevade puhul. Eesti Vabariigi sünnist kuni sajanda aastapäevani viinud pöördeline sündmustik peegeldub ka meie laevade saatuses.

24. veebruaril annab Eesti Meremuuseum üle oma kingituse Eesti Vabariigi sajandaks sünnipäevaks, avades sel päeval näituse „100 aastat kiilu all. Eesti lugu laevades”. Teemanäitus toob publikuni sada pöördelist, haaravat ja erakordset lugu, mis on meie elu sellel maal ja tema vetes kujundanud. Mõned nendest on tuttavad paljudele, teised jällegi vähem ning mõni laev seilab oma looga rambivalgusesse esmakordselt.

Iga aastat perioodil 1918–2018 tähistab näitusel üks laev, millega seoses on just sel aastal toimunud märgiline sündmus. See võib olla laeva valmimise või hukkumise aasta, kuid võib tähistada ka Eesti lipu all üle ekvaatori sõitmist, Rootsist Ameerika Ühendriikidesse põgenemist või Tallinnast lähtuvate kruiisireiside alustamist Läänemerel. Meie keerulisest saatusest tingituna on ka laevade ahtrilipud erinevad, ent Eestiga ühendav lüli on alati olemas. Ajaloolised sündmused ei ole küsinud laeva tüüpi ning seega on Eesti lugude mitmekesises laevastikus nii reisilaevad, sõjalaevad, kaubalaevad, purjekad, aurikud, jõelaevad kui ka teised alused. Igale aastale oma laeva leida polnud kerge ja seetõttu paigutuvad need sajandipikkusele aegreale mõnikord üsna ootamatult, aga ikka selle mõttega, et oluline lugu saaks räägitud.

Lennusadamas toimuv näitus on ühtlasi kummardus noil tähenduslikel laevadel töötanud, teeninud, õppinud või reisinud inimestele. Aga loomulikult ka neile, kes jäid ega tulnud kunagi tagasi. Meie laevade lugu on kogu Eesti lugu. Ajavete tõusud ja mõõnad on meid toonud just siia. Kiilu all on juba sada aastat.

 

  • Näitus on Lennusadamas publikule avatud 24. veebruarist 2018 13. jaanuarini 2019.
  • Näitusega kaasneb haridusprogramm „100 aastat kiilu all”.
  • Infopäevad õpetajatele leiavad aset 27. ja 28. veebruaril Lennusadamas. Registreerimine muuseumitunni läbimängule kodulehel!

 

Tulge kindlasti tutvuma!

 

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!