Ameerikalik koolijuht

16. veebr. 2018 Raivo Juurak toimetaja - 6 kommentaari

Raivo Juurak.

Postimees nimetas Hendrik Agurit naljaga pooleks tõeliseks nõukogude inimeseks. Et kes laulab nõukogude laule, see on nõukogude inimene. Tegelikult jätab Gustav Adolfi gümnaasiumi direktor pigem ameerikaliku mulje.

Ameerikas teeb populaarne juht kindlasti sporti, mängib pesapalli, kihutab sportautoga jne. Hendrik Agur juhib lennukit, lendab Tallinnast väikelennukiga oma kodukanti Karksisse. Ta on paar korda Facebookiski teada andnud, et lendab varsti Karksisse, kes tahaks kaasa tulla.

Ameeriklane armastab rahvamuusikat, eriti kantrit ja Agurilegi meeldib rahvamuusika. Tähtsamatele sündmustele GAG-is teeb tavaliselt helitausta üks vanema klassi noormees tipptasemel lõõtspilli mängides.

Agur on ameerikalikult ettevõtlik. Ta hankis oma koolile oreli. Mitmel Eesti koolil on orel? Mitmel Nõukogude Liidu koolil oli oma orel?

Ta on olnud üsna edukas nõukogude mentaliteedi väljatõrjuja. Näiteks palkas ta oma kooli kööki tipptasemel professionaalse koka. Ise kommenteeris seda nii, et kooli kööki pole vaja nõukogude aja hallides kitlites tädisid, kes õhtul pungil kilekottidega koju lähevad.

Kui Agur lõpetas vastuvõtukatsed esimesse klassi, oli seegi nõukogude aja väljatõrjumine, sest kallakuga koolid loodi NSV Liidu päevil selle mõttega, et vähemalt mõneski koolis oleks õpe heal tasemel.

Nõukogude ajale oli iseloomulik, et õpetajad ei käinud üksteise tunde vaatamas. Õpetaja tundi tohtis külastada ainult kooli juhtkond ja ministeeriumi inspektorid. Gustav Adolfi gümnaasiumis käivad õpetajad lausa plaani järgi üksteise tunde vaatamas.

Nõukogude mentaliteedi väljatõrjumise lahtrisse võiks panna ka Gustav Adolfi gümnaasiumi uue õppehoone väljaehitamise, sest klassikalisest stalinistlikust majast sai supermoodne kool, millel ei puudu katuseterrass, kuhu kuuldavasti on võimalik isegi helikopteril maanduda.

Ameerikas teab iga juht, et ta peab olema pidevalt pildil, ja seda oskab Hendrik Agur suurepäraselt. Vaevalt oli riigikontroll teatanud, et kesklinna koolid ei tohi lapsevanematelt ega vilistlastelt raha korjata, kui juba järgmisel nädalal kutsus Agur ajakirjanikud vaatama GAG-i uut bussi, mille ostsid koolile just vilistlased, ja seda kooskõlas seadusega. GAG-i uue hoone väljaehitamine tõi Hendrik Aguri ülivõimsalt pildile. Tema idee, et koolijuhi palk tuleb tõsta Euroopa keskmisele tasemele ja koolijuhi kohale tuleb kuulutada välja üleeuroopaline konkurss, kogub samuti tuure.

Eriti jõuliselt tõusis Hendrik Agur aga pildile oma nõukogude estraadilaulude kontserdiga. Kes teda varem ei teadnud, teab nüüd kindlasti.


6 kommentaari teemale “Ameerikalik koolijuht”

 1. Leelo ütleb:

  Jagan R. Juuraku mõttevälja (mõne väikese erinevusega. Kes ja miks on siinkohal asunud rünnakule, on nende asi. Aga jah, ameerikalik (kauboilik), kes vilistab rõõmsalt ja keerutab lassot. Toimekus, mitmekülgsus ja julgust ülearugi. Sõna ei ole sedapuhku võtnud aga kolleegid ja õpilased GAGist seda milleks tehagi, oma majast välja kanda igasugust loomingut. “Ristilöömiseks” põhjust polegi, vabandused-parandused ka tehtud nagu viksil koolipoisil.

 2. tiit ütleb:

  kas haiglane ÜHISKOND ikka vaja kedagi maha teha MITTE ´´miljonivargaid OMASI
  JA ja uut savisaart OTSIDA???

 3. Rain ütleb:

  On Juurak sots ja on Agur sots. sots õigustab sotsi. Aguri tehtu/öeldu ja ENSV satiiriseriaali võrdlemine on demagoogia.
  Probleem pole kunagi nendes lauludes olnud.See et sotsid ainult lauludest tahavad rääkida on märgiline.
  Probleem ikka selles, kuidas asi korraldatakse, millisels ajal EV100 + märtsipommitamine ja Agrui enda väljaütlemised Venemaale andetamiset ja unustamisest.

 4. Rain ütleb:

  Väike viga tekkis eelmisse kommentaari. ENSV seriaali puudutv lause oli ühest teiset kohast pärit ega poleks pidand siia sisse jääma. Kahjuks ei saa kommentaari parandada. Aga demagoogia on muidugi ka Juuraki jutt ameerikalikust õpetajast 🙂 Keegi pole rääkinud Aguri venelikkusest või ameerikalikkusest. Pealegi ei ole loetletud omadused mingid ameerika õpetaja loomuomadused 🙂

 5. Tiit ütleb:

  Normaalsed õpetajad peavad üksteise tundide kuulamist väga kasulikuks, kuid osutavad kurvale tõsiasjale, et tavaoludes ei jätku ülekoormatuses vaevlevatel õpetajatel aega külastada kolleegide tunde ja nendest kokkuvõtteid-hinnanguid kirjutada, kuigi seda tagasisidet nõutakse. Väga vajalikuks on ka naaberkoolide õpetajate tundides käimist.

 6. Raivo Juurak ütleb:

  Juurak on liberaal.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!