Eesti 100: Mõtleme ka Sinimägedes ikka Eestile
Kui sinised on Sinimäed!
Kui kaunis Utria!
Kõik sinab ‒ taevas, mereselg
ja sirelites maa.
Debora Vaarand
Detsembris sai Sinimäe põhikoolil valmis töövihik, mis on pühendatud Sinimägede ning lähema ümbruskonna ajaloole, kultuurile ja loodusele.
Töövihik sündis Sinimäe põhikooli õpilaste ning õpetajate koostöös ja on mõeldud kingituseks Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul.
5. ja 9. klassi õpilased koos kunstiõpetaja Helena Tõnsauga tegid valmis joonistused, kodulooringi juhataja Jekaterina Muravjova koostas ülesanded ja teksti ning inimeseõpetuse ja eesti keele õpetaja Kai Kiiver võttis enda peale keele- ja ajalootoimetaja töö.
Projekti rahastas kodanikuühiskonna sihtkapital.
Töövihikut saab kasutada nii kodulooringis kui ka loodus- ja inimeseõpetuse tundides.
Kuigi enamik töövihiku ülesannetest tunduvad pealtnäha lihtsad ning vihik tervikuna sobib kasutada peamiselt algklassides, tuleb arvesse võtta, et enamik Sinimäe põhikooli õpilasi ei räägi eesti keelt emakeelena. Usume aga, et mõnedki tekstid, kuid miks mitte ka ristsõnad ning nuputamis- ja orienteerumisülesanded, võiksid pakkuda huvi ka suurematele õpilastele ning täiskasvanutelegi.
Sinimäe kool teeb tihedat koostööd naabermajas toimetava Vaivara Sinimägede muuseumiga. Et Sinimäed on populaarne reisisiht nii täiskasvanutele kui ka kooliekskursioonidele, oleme lisaks värskele töövihikule töötanud üheskoos juba varem välja ka ajaloo ainekavaga kokkusobivaid töölehti. Neid on võimalik Vaivara Sinimägede muuseumist ette tellida koos vanuserühmale vastava ekskursiooniprogrammiga.
Nii töövihik, ekskursiooniprogrammid, töölehed kui paljud muudki kodukandi ajaloole pühendatud ettevõtmised on osa siinse kooli- ja muuseumirahva igapäevatööst. Eesti 100. sünnipäeva künnisel tahame aga loota, et sellel tööl on laiemgi mõte: et meie kodupaik ‒ Vaivara kihelkond ja Sinimäed ‒ oleksid ka järgmiste aastasadade jooksul ikka Eestimaa loomulik osa. Meie ajalugu näitab, et ülemäära kindel ei tasu siinkandis milleski olla.