Eesti lastekirjanduse keskus soovitab: Paabeli Torni auhinna mulluseid nominente

2. veebr. 2018 - Kommenteeri artiklit

Paabeli Torni audiplom antakse parimale tõlgitud lasteraamatule. Lisaks eespool mainituile olid mullu auhinna nominendid veel Bobbie Peersi „Lüriidiumivaras”, Davide Cali „Väike Klutt” ja Piotr Socha ja Wojciech Grajkowski „Mesilased”, mida on Õpetajate Lehes juba varem tutvustatud.

 

Philippe Jalbert Suurte koerustükkide päevik”

Tõlkinud Reesi-Lii Alas, illustreerinud autor. Kõva köide, 92 lk. Kirjastus Varrak, 2017.

Miks pole hea toppida näppe pistikupessa? Ületada tänavat ringi vaatamata? Minna kaasa võõra inimesega? „Suurte koerustükkide päevik” aitab neile ja mudilaste paljudele teistelegi küsimustele vastust leida. Vahva pildiraamatu eesmärk on küll tutvustada üldtunnustatud käitumisnorme, kuid seda tehakse üsna omapärasel ja last lõbustaval moel, kus tekstina antud keeldu põhjendab humoorikas pilt kõrvallehel. Loodetavasti saavad vabastava nalja abil arusaadavamaks nii mõnedki elutõed, ilma et laps ise kõrvetada saaks.

 

Åsa Lind Liivahundi lood”

Tõlkinud Ülle Kiivet, illustreerinud Kristina Digman. Kõva köide, 120 lk. Kirjastus Draakon & Kuu, 2017.

Zakarina elab oma vanematega turvalist ja rahulikku suveelu. Kena majake mere ääres pakuks perele tõelist idülli, kui vaid vanematel nii palju tööd poleks. Ema kiirustab tihtipeale juba varahommikusele bussile, et õigeks ajaks tööle jõuda, isa kaob tundideks kabinetti või loeb võrkkiiges ajalehte. Sellistel hetkedel tunneb Zakarina end väga üksikuna. Ühel päeval, kui tüdruk mererannas isale lõksu kaevab, vaatavad talle augu põhjast vastu süsimustalt läikiv nina ja säravad silmad. See on Liivahunt – vahva loom, kes väidab, et teab vastuseid kõigile maailma küsimustele.

 

Bjørn Sortland, Timo Parvela Kepler62. Esimene raamat: Kutse”

Tõlkinud Rain Kooli, illustreerinud Pasi Pitkänen. Kõva köide, 121 lk. Ajakirjade Kirjastus, 2016.

Tulevikumaailmas, milles majanduslik kihistumine on suurem kui kunagi varem, igatsevad kõik lapsed ja noored uut kallist arvutimängu Kepler62. Nii ka 13-aastane Ari ja tema väikevend Joni. Paraku pole poistel piisavalt raha toidugi ostmiseks, eriti kui ema on uute rahateenimisvõimaluste otsingul ootamatult kadunud. Kui siis ühel päeval tundmatu naine Jonile mängu ja koolajoogi kingib, ei suuda poisid oma õnne uskuda. Esialgu lihtsana tundunud arvutimäng toob endaga kaasa palju kummalist ning peagi on poisid osa suuremast seiklusest, kui nad eales oleks oodanud.

Põnev rohkete illustratsioonidega utoopiasari suudab köita ka kärsitumaid lugejaid. Kuueosalisest sarjast on praeguseks eesti keeles ilmunud ka „Start”, „Reis” ja „Pioneerid”.

 

Ali Benjamin Kõik, mida ma õppisin meduuside kohta”

Tõlkinud Mario Pulver. Pehme köide, 334 lk. Kirjastus Pikoprint, 2017.

Teismeea künnisel oleval Suzyl on raske leppida, et tema kunagine parim sõbranna Franny upub suvevaheaja puhkusereisil. Kuidas saab suurepärase ujujana tuntud tüdruk nii lihtsalt merevette jääda, mõtiskleb Suzy. Klassiga akvaariumit külastades ja meduuside kohta lugedes leiab ta, et ainus põhjus võis olla ootamatu meduusikõrvetus. Olukorra teeb keeruliseks asjaolu, et varem lahutamatutena tundunud tüdrukud läksid enne vaheaega põhjalikult tülli ning tegid teineteisele palju haiget. Kuidas leppida parima sõbranna kaotusega, kui andeks paluda ja anda pole enam võimalik? Kuidas elada edasi, kui tundub, et oled jäänud täiesti üksi ja keegi sind ei mõista?

 

Kathleen Glasgow Katkine tüdruk”

Tõlkinud Eve Laur. Pehme köide, 400 lk. Päikese kirjastus, 2017.

17-aastase Charlotte Davise elu on olnud kõike muud kui lihtne ja õnnelik. Ta on kaotanud oma isa, emaga tekkinud lahkarvamuste pärast kodust ära kolinud, jäänud ilma parimast sõbrast ning elanud tänaval. Sündmuste keerises on tüdruk leidnud lohutust enesele haiget tegemises. Teos algab Charlotte’i haiglasse sattumisega. Teiste sarnase elusaatusega tüdrukutega kohtudes ja teraapiates osaledes asub tüdruk tasapisi oma elu lahti mõtestama. Kõik tundub juba liikuvat paremuse poole, kuid siis tuleb tüdrukul haiglast lahkuda. Kas Charlotte’il õnnestub murda sisseharjunud mustreid ning pöörata oma elus uus lehekülg? Kuidas seda teha, kui sul õieti kelleltki tuge pole loota?


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!