Haridusuudiseid välismaalt

2. veebr. 2018 - Kommenteeri artiklit

Kiirtoit varitseb õpilasi koolide naabruses

Inglismaal on koolilähedaste kiirsöögikohtade arv suurenenud 2009. aastaga võrreldes 2/3, Londonis koguni 90% vahendab tes.com. Kuni viieminutilise jalutuskäigu kaugusel koolidest on kõige enam lisandunud Subway söögikohti, võrreldes 2009. aastaga 74%. Lastearstide sõnul mõjutab see laste tervist: kolmandik lastest on algkooli lõpuks juba praegu ülekaalulised või rasvunud. Laste koolitoidu kampaania juht Burt Reynolds tegi ettepaneku, et alla 16-aastased õpilased jääksid kogu päevaks kooli territooriumile.

Prantsusmaa muudab lõpueksamite korda

Prantsusmaa kaalub keskkooli lõpueksamite süsteemi muutmist, vahendab The Local. Kui reform vastu võetakse, tähendab see, et senise ühenädalase eksamiperioodi asemel jaotuvad eksamid kuude lõikes, kohustuslike eksamiainete arv väheneb viieni ja sisaldab uuendusena 30-minutilist suulist eksamit. Soovitakse, et õpilane spetsialiseeruks varem, valiks kahel viimasel keskkooliaastal kaks põhiainet ja kaks kõrvalainet. Lõpuhinded moodustuks nii eksamihinnetest kui ka viimase kahe aasta jooksvatest hinnetest.

Lumi sulges Rootsis koole

Rootsis suleti Hudiksvalli ja Sundsvalli piirkonnas koolid raskete ilmaolude tõttu. Ennustati 30−50 cm paksust lumekihti. Mõnes kohas on 2 cm lund, mõnes 50. Sofia Sundsvallist ütles, et pole kogu elu jooksul nii raskeid ilmaolusid kogenud, vahendab The Local. Västernorrlandis ei tööta ühistransport. Lisaks lumele raskendab liiklemist tugev tuul ja tuisk, mis halvendab nähtavust. Olukord on Rootsi kohta erakordne, sest kohalikud õpilased on harjunud igasuguse ilmaga koolis käima.

Immigrantide järeltulijad on hädas lugemisega

Norra statistika kohaselt läheb riiki kolinud, aga mujal sündinud immigrantide lastel üleriigilisel lugemistestil halvasti, aga 2017. aastal hakkasid nende tulemused paranema, vahendab The Local. 2016. aastal jäi kõige madalamasse mõõdetavate punktide arvu vahemikku 43% tulemustest, 2017. aastal 39%. Nimetatud testi teevad 12−13-aastased lapsed viiendas klassis. Norras sündinud, aga välismaalastest vanemate laste hulgas oli madalaimaid tulemusi vastavalt 39% ja 36%, ülejäänud lastel 23% ja 22%.

Solvavaid väljendeid liigub endiselt palju

Inglismaal Nottinghami vabakoolis räägiti õpilastele, mida tähendab sõna „misogüünia” ja paluti neil kirjutada seksistlikke sõnu, mida nad igapäevaelus kasutavad. Selgus, et solvavaid väljendeid liigub väga palju, kusjuures tihti ei tajuta, et nii võidakse kedagi solvata, sest kõneviis on muutunud harjumuspäraseks, vahendab BBC. Näitena võib tuua „feminats”, „jookseb nagu tüdruk” ja „mine tagasi kööki!”. Kui koolid Nottinghami eeskuju järgiksid, oleks tüdrukutel rohkem julgust öelda: „Ära nii ütle, see solvab mind.”

Võtke teatavaks: raha tuleb töö eest!

Kirtoni algkool Bostonis õpetab lapsi rahaga ümber käima. Koolis tegutseb pank, mis kasutab rahana kirtse. Panka juhatavad lapsed ise. Lõunavaheajal viivad nad ära raha, mille on heade tulemuste eest kogunud. Piisava summa eest saavad nad kooli poest asju osta. Vanemad lapsed tohivad samas poes müüjana töötada. Mõni laps suudab kogu veerandi raha säästa, et endale mänguasi osta. Projekti eesmärk on õpetada lastele, et raha ei tule automaadist, vaid on tasu töö eest vahendab BBC.

Kas inimesel ja ahvil oli ühine esivanem?

India haridusminister Satyapal Singh väidab, et Darwini evolutsiooniteooriat ei saa tõestada ja seega peaks selle koolide õppekavadest eemaldama. Keemikuharidusega minister väidab, et 10−15 teadlase arvates ei ole piisavalt tõendeid selle teooria tõestamiseks. „Keegi ei olevat näinud ahvi inimeseks muutumas,” vahendab The Guardian. Üle 2000 India teadlase allkirjastasid petitsiooni teooria eemaldamise vastu, lisades, et enamik teadlasi on seisukohal, et inimestel ja inimahvidel oli ühine esivanem.

Režiim pigistab Hongkongi tudengeid

Hongkongi ülikoolides on akadeemiline vabadus märgatavalt vähenenud, vahendab The Guardian. Austraalia Macquarie ülikooli professori Kevin Carrico aruande kohaselt on vähenenud eneseväljendusvabadus, häälekamad professorid on töölt eemaldatud ja kooli juhivad valitsuse määratud neile sobivad isikud. Aruandes kirjeldatakse ülikoolide arengut pärast üliõpilaste kahe aasta tagust protesti, mille käigus nõuti suuremat demokraatiat. Ülikoolidesse soovitatakse saata asutusest sõltumatud järelevalverühmad.

Õpetajatel napib pädevust vaimsete häiretega tegelda

Iga koolitöötaja peaks läbima vaimse tervise alase koolituse, k.a koristajad ja sööklapersonal, vahendab tes.com. Šotimaa vaimse tervise liit (SAMH) avalikustas koolipersonali uuringu tulemused: selgub, et 3000 küsitletust usub vaid kolmandik, et nende koolis saab vaimse tervise probleemidega õpilane töötajatelt piisavalt tuge. Kaks kolmandikku õpetajatest arvab, et nad ei ole saanud õpilaste pädevaks aitamiseks piisavalt erialaseid koolitusi olukorras, kus igas klassis on umbes kolm probleemset õpilast.

Heade tavade vastu eksinud muusikaõpetaja jätkab tööd

Gümnasistidele alkoholi ostnud 22-aastane Walesi muusikaõpetaja Simpson töötab edasi, kuigi ületas õpilastega suheldes hea tava piire. Simpson hoidis õpilasel A käest kinni, helistas talle eranumbrilt, vastas tema suudlusele ega uurinud noortele alkoholi ostes, kas nad on täisealised. Noorel õpetajal oli kergem sõbruneda õpilastega kui kolleegidega. Kuna ei suudetud tõestada, et tal oli õpilasega seksuaalsuhe, ja õpetaja on oma käitumisvigu mõistnud, jätkab ta tööd, vahendab tes.com.

Koolitunnid paisatakse otse-eetrisse

The Hindustan Times kirjutab, et varsti saavad lapsevanemad otseülekandes vaadata, mis nende võsukeste koolis toimub. India pealinna Delhi riigikoolid hakkavad kasutama mobiilirakendust, mille abil pääsevad lapsevanemad ligi ainetunnile. Lapsevanemad saavad kasutaja ID ja peavad teadma, mis on parajasti lapse klassi number. Kaameraid hakatakse klassidesse paigaldama kolme kuu pärast. Lisaks vanematele võivad igal ajal klasse jälgida haridusminister, haridusdirektor ja haridussekretär.

Tööle läbi mägiliustike ja pakase

Mõne õpetaja teekond tööle on ohtlikum kui teisel. Itaalia fotograaf Zanzottera jäädvustas, kuidas Himaalaja Zanskari piirkonna Lamdon Model keskkooli õpetajad pärast vaheaega tööle naasevad. Mitmepäevane retk viib üle külmunud Zanskari jõe ja mägiliustike krõbedas pakases. Novembrist märtsi alguseni on kool suletud, sest ilmastikuolude tõttu on küla välismaailmast eraldatud. Uue talviti läbitava tee valmimine võtab aastaid ja seni jätkavad õpetajad ekstreemset retke, vahendab Der Spiegel.

Kogunud ÕIE TÄHTLA


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!