Koolidel on taas võimalus liituda kiusamise vähendamise programmiga KiVa

9. veebr. 2018 SA Kiusamisvaba Kool - Kommenteeri artiklit

SA Kiusamisvaba Kool kutsub kõiki Eesti koole üles liituma teadus- ja tõenduspõhise kiusamise ennetamise ja vähendamise programmiga KiVa. Huvitatud koolide sooviavaldusi oodatakse kuni 16. veebruarini.

Uuringud näitavad, et iga neljas kuni viies Eesti koolilaps on kiusamise ohver, ning kiusamise all ei pea uuringud silmas ühekordset tüli või isegi kaklust, vaid korduvat ja tahtlikku kahjustavat kohtlemist grupis.

„Kiusamine on seega tõsine probleem, mis mõjutab nii laste vaimset kui ka füüsilist tervist, aga ka õpitulemusi, enesehinnangut ja mina-pildi kujunemist ehk ühe tulevase täiskasvanu edasist elu tervikuna,” selgitab sihtasutuse Kiusamisvaba Kool tegevjuht Triin Toomesaar. „Seetõttu on koolidel äärmiselt oluline tegelda kiusamise süsteemse ja järjepideva ennetamise ja vähendamisega,” on ta konkreetne.

Turu ülikooli teadlaste välja töötatud KiVa programm pakub selleks mõjusat tööriista, mis hõlmab hulgaliselt tegevust ja materjali, sh veebipõhist õpet. Programm haarab kogu koolipere – tegevusse on kaasatud nii kooli personal, õpilased kui ka lapsevanemad ning laias laastus on sellel kolm sammast: ennetustegevused, sh spetsiaalsed kiusamisvastaseid hoiakuid kujundavad õppetunnid; süstemaatiline kiusamisjuhtumite lahendamine ning tulemuste hindamine ja analüüs.

Praegu rakendab programmi Eestis ligi 50 kooli. Tänavu sügisel soovitakse KiVa-ga laieneda veel 20 Eesti kooli, sh keelekümbluskoolidesse. „Pooled uuel õppeaastal programmi rakendavatest koolidest on sügisesel värbamisperioodil leitud, kuid ca kümne kooli jaoks on veel ruumi,” täpsustab Triin Toomesaar. „Ootame kõikide huvitatud koolide sooviavaldusi meie kodulehe www.kiusamisvaba.ee vahendusel, et saaksime koos liitujatega kraadida, mis on koolis juba tehtud ja hästi ning milliseid samme on vaja astuda, et programmi rakendamiseks valmistuda.”

Ettevalmistusperiood tähendab seda, et KiVa rakendamiseks valmisolekut näidanud koolid läbivad põhjaliku eelkoolituse, alustamaks septembris juba süsteemse ja tõenduspõhise ennetustööga.

Triin Toomesaar juhib tähelepanu, et KiVa programmi tõhusust on mõõdetud ja tõestatud väga mitmetes rangelt kontrollitud ja juhuvalimiga uuringutes. Teisisõnu pole tegu lihtsalt kõhutunde peal üles ehitatud programmiga. „Ka Eesti koolides, mis KiVa programmi rakendavad, kiusuohvrite osakaal järjepidevalt langeb,” kinnitab Toomesaar.

Lisainfot programmi kohta leiab SA Kiusamisvaba Kool kodulehelt. www.kiusamisvaba.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!