Rõõm linna südames. Maalid Enn Kunila kollektsioonist

2. veebr. 2018 Eero Epner näituse kuraator - Kommenteeri artiklit

Nikolai Triik. „Soome maastik”. 1914.

Tallinna raekojas toimuval näitusel „Rõõm linna südames” eksponeeritud maalid on valminud aastatel 1910–1945 ehk nn Eesti kunsti kuldajal. Tööd pärinevad Eesti kunsti värvide suurmeistritelt: Konrad Mägilt, Ants Laikmaalt, Nikolai Triigilt, Paul Burmanilt, Ado Vabbelt, Herbert Lukilt, Villem Ormissonilt, Endel Kõksilt, Elmar Kitselt ja teistelt. Kõik eksponeeritavad maalid käsitlevad väga erineva nurga alt autorite ühist elutaju: tunnet, et elu on elamist väärt. Eesti vanemas maalikunstis ilmneb õnnetunne tavaliselt loodusmotiivides. Autorite tihe kokkukuuluvustunne loodusega peegeldub nende maalides, kus loodusest leitakse ilu, rõõmu, lepitust, lohutust. Värvirohkete loodusmotiivide kõrval on näitusel eksponeeritud mitmed portreed, kuid ei puudu ka linnamotiivid, mille keskmes on Paul Burmani Tallinna Raekoja platsist valminud teos.

Autorite seas tõuseb esile Konrad Mägi, kelle nimega võib seostada värvijõu, sest tema erakordselt jõulised, kirkad ja tugevad värvikombinatsioonid on haruldased mitte ainult Eestis, vaid kogu Euroopas.

Maalid pärinevad enamikus Eesti esimesest iseseisvusperioodist, moodustades nõnda mõttelise sideme tänapäevaga. Tallinna raekojas toimuv näitus toob ajaloolisse interjööri uue ja juubeliaastale kohase kihistuse: Eesti iseseisvumise aegse kunsti, pannes Eesti kunstiklassika raekoja hoonega ühte kõlama.

Näitusel toimuvad haridusprogrammid algkoolile, põhikoolile ja gümnaasiumile. Näitusega tutvumiseks on võimalik tellida giid või osaleda koos perega kunstihommikutel.

Näitus Tallinna raekojas on avatud 15.02–01.05.

Infot haridus- ja publikuprogrammi kohta leiab raekoja kodulehelt.

www.raekoda.tallinn.ee, www.kunilaart.ee

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!