VAT Teatri kevad – stseenikirjutamise konkurss ja kolm esietendust

2. veebr. 2018 Tiiu Talvist VAT Teatri korraldus- ja kommunikatsioonijuht - Kommenteeri artiklit

 

VAT Teatri 30. sünnipäevahooaja teine pool toob vaatajate ette veel kolm uut lavastust ning kutsub osalema kirjutamise võistlusel.

 

Helges toonis, tõsistel teemadel

30. jaanuaril esietendus saksa näitekirjaniku Jens Rascke kirjutatud ja Aare Toikka lavastatud suurepärane lugu „Kas kalad magavad?”.

Laval on ainult üks näitleja, Liisa Saaremäel (Eesti Draamateater), kes esineb kümneaastase tüdruku Juta rollis. Teemad, millest ta räägib, on väga tõsised – möödunud aastal suri pärast rasket haigust Juta kuueaastane vend Emil. Kuidas asjad pärast seda kulgesid, kuidas isa ja ema oma eluga hakkama said, kuidas näevad selliseid asju lapsed ning kas on õige lapsi n-ö kaitseks tõsistest elulistest teemadest eemal hoida? Väikese Juta käsitlus maailmast on siiras ja kohati üllatavalt läbinägelik, mistõttu loo autorit on tunnustatud julguse eest käsitleda ka noore publiku jaoks sellist justkui tabuteemat ilma pisarakiskumise või liigse ilustamiseta. Tekst ei anna eksistentsiaalsetele küsimustele ühest vastust, vaid kutsub kaasa mõtlema nii lapsi kui ka nende vanemaid.

Algupärane noortelavastus

21. märtsil jõuab lavale algupärane noortelavastus „#kaotamindära”. Lavastus sünnib projekti Platform Shift+ raames VAT Teatri ja Kolibri teatri (Ungari) koostööna ning loo algidee autorid on Kristiina Jalasto, György Vidovszky ja Péter Horváth.

#sinivaal on internetis leviv ohtlik mäng, kus anonüümsed administraatorid meelitavad noori hulljulgetele tegudele. Koolikiusamise ohver Marek, kellel puuduvad lähedased suhted pere ja sõpradega, on selleks ideaalne sihtmärk. Mäng kestab 50 päeva ja iga päev saadab administraator mängijale aina ohtlikuma ülesande. Algul lõbus ja põnev ettevõtmine muutub peagi õudseks Ameerika raudteeks …

Samal ajal ilmub ootamatult välja seitse aastat kadunud olnud Karl. Lähedased küll rõõmustavad imelise naasmise üle, kuid peagi tekib neil kahtlus, kas tegemist on ikka sama poisiga, kes lapsena kaduma läks. Psühholoog ja politseinik asuvad uurima, mis Karliga nende aastate jooksul juhtus.

Marek tahab leida mängust väljapääsu. Karl tahab tõestada, et on tema ise. Administraator tahab näha mängu finaali. Karli ema tahab oma poega tagasi. Kõik soovid pole määratud täituma.

Loo lavastab Helen Rekkor, mängivad Helena Merzin, Loore Martma, Roland Laos, Rauno Kaibiainen ja Meelis Põdersoo.

Filmilik lugu Tornisaalis

Mais tuleb Tornisaalis publiku ette uus põnev lavastus Tanel Saarelt. Lavastus on saanud inspiratsiooni Michelangelo Antonioni 1966. aastal linastunud legendaarsest filmist „Blow-up”.

Ekstsentriline fotograaf Thomas avastab ilmutamise käigus, et pargiskäigu ajal tehtud fotole on jäänud midagi eriskummalist. Thomas leiab end peagi kinnisidee kütkest – ta on nõus tegema ükskõik mida, et selgitada välja, millist tõde see foto endas peidab.

Laval loob elava muusika trummar Kristjan Kallas. Osades on Markus Habakukk, Lauli Otsar, Liisa Pulk, Kaia Skoblov ja lavastaja Tanel Saar.

VAT, KUS DIALOOG!” – stseenikonkurss, mis viib lavale

Et julgustada õpilasi näidendites nii olulise dialoogiga kätt proovima, kuulutame välja kolmeosalise võistluse, mille esimene samm on stseenikirjutamise konkurss, kus saavad osaleda 8.–11. klassi õpilased. Ootame lühikesi dialoogivormis tekste (1–2 lk) vabalt valitud teemal. Tähtaeg on rahvusvahelisel teatripäeval, 27. märtsil 2018. VAT Teatri kodulehelt leiab lisainfot ja inspiratsiooni, mis kirjutamisel abiks. Seal avaldame ka põnevamad tekstid.

2018. aasta sügisel järgneb töötubade sari „Dialoogilabor”, kuhu kutsume osalema põnevamate stseenide kirjutajad. Labori jooksul kohtutakse teatripraktikutega ja kirjutatakse lugusid edasi. 2019. aastal esitatakse aga juba kaks-kolm silmapaistvamat teksti VAT Teatris lavastatud lugemisena. Stseenid saata mihkel@vatteater.ee.

 

PuudutaVAT Teatrit!

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!