Liblika tiivalöök

16. märts 2018 Raivo Juurak toimetaja - 1 Kommentaar

Raivo Juurak.

Emakeelepäev toob millegipärast meelde Edward Lorenzi kaoseteooria. Ilmselt sellepärast, et pidevalt avastatakse meie emakeele hääbumise ja kadumise tunnusmärke. Pruugib lapsel öelda Oh My God, kui kohe kostab kommentaar, et lapsed räägivad inglise keeles, sest nad häbenevad eesti keelt. Piisab ülikoolis uue ingliskeelse kursuse avamisest, kui meid hoiatatakse, et eesti keeles saab varsti suhelda ainult oma köögis.

Edward Lorenz oli Ameerika matemaatik ja meteoroloog ja temalt on pärit väljend „liblikaefekt”. Ta prognoosis arvuti abil ilma. Ükskord märkas ta, et prognoos ei vastanud ootustele. Asja uurimisel selgus, et keegi oli algandmeid natuke muutnud, 0, 506127 oli ümardatud 0,506-ks. Sellest ülipisikesest ümardamisveast sai aja jooksul väga suur metereoloogiline viga. Kusjuures viga kasvas iga päevaga kiiresti suuremaks. Lorenz tõi selle koht piltliku võrdluse: liblika tiivalöök Brasiilias võib tekitada Texases orkaani.

Kas Oh My God on eesti keelest loobumise esimene samm? Kes ütleb tervituseks Ciao, kas see läheb varsti itaalia keelele üle? Kas see, kes õpib magistrikursust inglise keeles, unustab oma emakeele ja hakkab kodus pereliikmetega suhtlema inglise keeles?

Professor Paul Ariste ütles meile ühes ülikooli loengus, et nii lihtsalt see küll ei käi. Ta oli uurinud, miks osa Siberi soomeugrilasi oli oma emakeele kaotanud. Selgus, et kui lapsed õppisid põhikoolis põhiliselt oma emakeeles, siis kasutaid nad oma emakeelt kuni surmani. Seevastu puhtalt venekeelses põhikoolis õppinud läksid varsti vene keelele üle ja unustasid oma emakeele. Ühesõnaga – kuni meil on eestikeelne põhikool, seni pole eesti keele hävimist karta.

Paraku kardetakse Eestis just nimelt liblika tiivalööki. Jääb hümn aastavahetusel laulmata, kui ennustatakse, et nüüd algas Eesti Vabariigi häving. Õllepudeli hinna tõus paari­kümne sendi võrra tooks nagu kaasa Eesti majanduse krahhi. Tselluloositehase ehitamine Vorbusele põhjustaks justkui Tartu linna hävingu. Jõuab Eestisse mõnikümmend sõjapagulast Süüriast, kui järeldatakse, et Eestist saab islamiriik. Huvitav, kuidas? Teatavasti on Eestis vaja riigikorra muutmiseks riigikogus kindlat enamust. Kuidas peaks paarkümmend süüria pagulast saama meie riigikogus üle 50 koha?

Kui lapsed kasutavad omavahel rääkides ingliskeelseid sõnu ja omaenda väljamõeldud uudissõnu, siis on see lihtsalt släng, mis on iga keele loomulik kaasanne. Kui eesti inimene räägib vabalt inglise keelt, siis on see märk heast haridusest, mitte oma rahvuse ja emakeele häbenemisest.

Vähem liblikate püüdmist!


Hetkel ainult üks arvamus teemale “Liblika tiivalöök”

  1. Peep Leppik ütleb:

    KOLLEEGID!
    Kui täiskasvanul on pea igas teises lauses OK!, siis on see tema maitsetuse küsimus, kui aga lapsel-alaealisel, siis on tegemist SUUNAGA! Paar aastat tagasi, tehes IQ-testi, selgus, et paljud noored ei tea tähendust (semantikat) sõnadel – NORG, VIIDE, ÕHV, LEMBUS jne. Just nii kombataksegi varjatult inimese ARUKUST…

    Emakeelepäeva TV-saates palus saatejuht teha nimekirja Eestit tutvustavatest (loetud!) raamatutest. Kasutan võõrsõna – primitiivsed olid need nimekirjad, näidates varjatult “lugemuse” piiratust… Ootasin, et mõnigi lisab nimekirja 2010-2011 Akadeemia ja Päevalehe kaudu ilmunud 50-köitelise “Eesti mälu” (riiulil ligi 1,5 meetrit), millest ise olen lugenud 45 köidet – väga hariv Eestis viimasel 150-nel aastal toimunu kohta. Mittelugemist võib selgitada, kuis tahes, aga ikkagi – vaimne silmaring on noortel ahtake…

    P.S. Veel ohtlikum on eneseimetlus ja – kiitus!

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!