Matemaatikaoskust on päriselt ka elus vaja

2. märts 2018 Taavi Tamkivi Tallinna reaalkooli vilistlane ja lapsevanem - Kommenteeri artiklit

Taavi Tamkivi.

Isegi kõige atraktiivsematel tehnoloogiaettevõtetel ja riigiasutustel on väga raske leida häid matemaatikuid, rääkimata nendest, kes oskavad oma matemaatikateadmisi hästi ka rakendada. Siit tekib fundamentaalne küsimus: „Kuidas tuleks koolis matemaatikat õpetada, et olukord paraneks?” Kuidas viia õpilasteni matemaatika ja tegeliku elu seosed.

Arvan, et selle küsimuse üle peaksid mõtlema kõik koolid.

Tallinna reaalkool on oma katsetustega alustanud. Meie eesmärk on anda õpilastele lahendada matemaatika, statistika ning andmeteaduse hästi praktilisi probleeme ning motiveerida koolilõpetajaid nendel erialadel õpinguid jätkama. Matemaatikaõpetajate ja huviringide korraldajatega peetud mõttetalgute käigus panime kirja kolm tegevussuunda, mida nüüd ellu rakendame.

  • Esiteks toome igas õppeastmes tundidesse rääkima inimesi, kes kasutavad oma töös matemaatika vahendeid praktiliste probleemide lahendamiseks. Nad fookustavad matemaatika kindlale valdkonnale – olgu selleks siis tuletise kasutamine finantsinstrumentide hinna arvutamisel, funktsioonide defineerimine robootikas või liitintressi rakendamine panganduses. Samuti tutvustavad nad konkreetseid ülesandeid ja probleeme, mida antud matemaatilist konstruktsiooni kasutades on võimalik lahendada.
    Näide minu enda töökogemusest: neljandas klassis õpetatavat jäägiga jagamist kasutan oma töös klientide võrdseks jaotamiseks kolmekümne töötaja vahel, muutes sellega nende igapäevatöö oluliselt lihtsamaks. Sellised näited ja ülesanded annavad õpilastele aimu, milleks nad õpitavat tulevikus kasutada võiksid.
  • Teiseks on plaanis alustada andmekaevanduse ja statistika huviringiga. Üle Eesti on edukalt levinud robootika-, arvuti-, male-, spordi- ja muud huviringid. Nende eeskujul saavad matemaatikahuvilised koolinoored oma huvialaga süvitsi minna. Praktiliste probleemide lahendamine, kasutades andmeid ja tõenäosusteooriat, aitab neil osaleda nii huvitavatel võistlustel kui ka teha koostööd Eesti ettevõtetega.
  • Kolmandaks rajasime lapsevanematega reaalkooli juurde rakendusmatemaatika toetusfondi, mis eraldab raha matemaatikaõpet soodustavate õppevahendite soetamiseks või muul viisil probleemide lahendamiseks vajalike matemaatikaoskuste omandamiseks. Olgu selleks siis rikkalik täringukomplekt, mõõtühikute teisendamist selgitavad doomino­klotsid, suuremate andmemahtude töötlemiseks vajaliku serveriressursi laenutamine või e-kursustel osalemine.
  • Lisaks eelnevale oleme arutanud, kuidas korraldada õpilastele võistlusi ka nendes matemaatika valdkondades, mida on elus päriselt vaja.

Igatahes on rõõm näha, et matemaatika rakenduste tutvustamisega on kaasa tulnud nii õpetajad, lapsevanemad, vilistlased kui ka teised matemaatika­huvilised, kellele neid mõtteid olen tutvustanud. Nüüd seisab ees nende tegevuste ellurakendamine, mis ei ole kerge ülesanne, kuid loodetavasti aitab nii mõnelgi õpilasel aru saada, mida matemaatikaga peale hakata, ning seda oluliselt varem, kui mina selle selgeks sain. See omakorda võiks suunata veelgi rohkem inimesi ülikoolidesse reaalteadusi õppima ning sealt edasi Eesti ettevõtlust edendama.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!