Õiglase kaubanduse sõbraks oodatakse ka koole

27. märts 2018 MTÜ Mondo - Kommenteeri artiklit

MTÜ Mondo kutsub õiglase kaubanduse sõpru endast märku andma ja taotlema vastavat märgist. Sellel kevadel ootame erilise põnevusega, et märgisele kandideeriks ka koolid ja kodanikuühendused.
Õiglase kaubanduse sõbra märgis on suunatud kõikidele organisatsioonidele, kes oma töös ja tegemistes tõstavad esile õiglast kaubandust, kasutavad vastavaid sertifitseeritud tooteid, on teerajajad ja valmis teisi inspireerima. Õiglase kaubanduse sõbraks kandideerimine on avatud 10. aprillini. Uusi sõpru tunnustame 2018. a mais.
Õiglase kaubanduse sõbrad võivad olla kõik ettevõtted ja organisatsioonid, kes

  • kasutavad, müüvad või toodavad õiglase kaubanduse ja eriti Fairtrade’i märgisega kaupu;
  • panustavad õiglase kaubanduse väärtuste levitamisse ja võtavad osa õiglase kaubanduse nädalast;
  • toovad kasutuses või müügis olevad õiglase kaubanduse tooted esile oma infokanalites, sotsiaalmeedias, kodulehel ja materjalides;
  • käituvad solidaarselt ja vastutustundlikult.

MTÜ Mondo on õiglase kaubanduse sõbra tunnustust andnud välja 2014. aastast alates. Seni on märgise saanud 48 poodi, kohvikut, kodanikuühendust, ettevõtet, kaupluseketti, kogudust, tootjat ja hotelli. Sellest aastast alates ootame sõprade hulka ka koole ja avaliku sektori asutusi. Märgise pälvivad koolid oleksid teerajajad, sest seni märgise saanud organisatsioonide hulgas pole veel ühtegi haridusasutust.
Tunnustuse andmine on rajatud usaldusele ja heale tahtele, mitte rangetele kriteeriumitele. Märgisele saab kandideerida, täites avalduse siin.
Õiglane kaubanduse põhimõtte kohaselt saavad kõik panustada maailma võrdsemasse arengusse. Sellist kaubandusmeetodit rakendatakse toorainele ja kaupadele, mis on pärit arenguriikidest, kuid mida tarbitakse enamjaolt arenenud maades. Need tooted on meie toidulaual igapäevased – kohv, tee, suhkur, kakao, troopilised puuviljad, šokolaad jms. Õiglase kaubanduse tuntuim märgis on Fairtrade. Meeldetuletuseks rahvusvahelised õiglase kaubanduse tingimused: toote miinimumhind peab katma kõiki kulusid; hind peab sisaldama toetust (lisatasu), mis lähtub maailmaturu hinnast; keelatud on laps- ja orjatöö kasutamine ning tootmine on olnud keskkonnasäästlik.
Õiglase kaubanduse märgistega kaupadega ostame paremat tulevikku, sest need panustavad otseselt arenguriikide majandusse ja ühiskonda ja nii ka meie enda tulevikku.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!