Ajareis Nõukogude argipäeva teletornis

20. apr. 2018 - Kommenteeri artiklit

 

Eelmisel aastal ülipopulaarseks saanud näitus „Banaane ei ole. Ajareis Nõukogude argipäeva” tuleb taas: teletorni tunnelis 26. aprillist kuni 30. septembrini.

Näitus „Banaane ei ole. Ajareis Nõukogude argipäeva” on pilguheit aega, mille üle saame praegu vabalt muiata. Näituse idee autorid on teiste seas näitlejad Erki Laur ja Tarmo Männard, kes oma meeskonnaga ka näituse teostasid.

Kes mäletab, võib meenutada toonast absurdsust ja rääkida sellest lastelegi. Välismaalastel, kellel Nõukogude ajaga otsest nostalgilist seost pole, on võimalik heita pilk raudse eesriide taguste inimeste igapäevaellu.

Keskendume ajaperioodile 1970–1980. Selleks ajaks oli Nõukogude režiim kestnud juba piisavalt kaua, et inimesed mõistsid defitsiidi järjepidevust. Kellegi jaoks oli see õnnelik lapsepõlv, kellegi jaoks uudishimulik õpiaeg. Täiskasvanud püüdsid igapäevaeluga lihtsalt kuidagi toime tulla. Sellest ajast on pärit palju naljakaid ja absurdseid lugusid. See oli aeg, mil lugesid vaid tutvused või kasulik töökoht kaubandusvõrgus.

Elu 1970. ja 1980. aastate Nõukogude Eestis oli tulvil paradokse. Ühelt poolt ranged piirangud ja jäik ideoloogia, kõigi olmetarvikute nappus. Teiselt poolt olid paljud tolle aja inimesed erakordselt leidlikud, loomingulised ja nutikad. See oli aeg, mil ei olnud iseenesestmõistetav, et kõike vajaminevat saab osta poest. Olid vaid riikliku plaanikomitee paika pandud tootmisplaanid ja paljude asjade puudumisel nutikas isetegemine. Olid tühjad letid, ihalus lääne kauba järele ja lõputud järjekorrad. Väljend „defitsiit” ei seostunud mitte riigi eelarve, vaid igapäevaeluga. See tähendas, et vajaminevat tavaliselt lihtsalt polnud. Nõukaajal oli väga levinud vaimukus: „Mida Nõukogude Liidus küll kõike ei ole! Sooja vett ei ole, telefoni ei ole, banaane ei ole …” Banaane oli nähtud vaid piltidel või kinos.

Toona püüti riiklikult standardiseerida kõike. Ühesugused autod, ühesuguse kesise kaubavalikuga poed, ühesugused majad, ühesugused korterid, milles ühesuguste riietega, võimalikult ühesuguste mõtetega ühesugused inimesed. Hoolimata riigi püüdlustest, püüti üksteisest siiski erineda. Püüti ellu jääda, hakkama saada ja teha seda võimalikult mugavalt. Kitsaste olude kiuste. Sellest meie näitus räägibki.

Näitus on maiuspalaks nii nostalgiahimulisele ajaloo- ja kultuurihuvilisele küpsele põlvkonnale, teadmishimulistele noortele kui ka uudishimulikele lastele nii Eestist kui ka välismaalt. See on ajareis paradokside, kontrastide, defitsiidi ja sotsialistliku sürrealismi maailma.

Näitus vaatleb huvitavat ajastut enne Nõukogude Liidu kokkuvarisemist. Andes külastajatele võimaluse tolleaegset igapäevaelu vahetult kogeda, tekitab väljapanek kokkuvõttes mõnusa meeleolu. Näituse külastaja saab kirjeldatud ajaperioodi kogeda, liikudes mööda trajektoore, mis olid tavapärased standardperele.

Näitusega seoses on võimalik tellida ka haridusprogramm „Nutiseadmeta nutikus?” või giidituur.

NB! Ühtlasi pakume sel hooajal võimalust korraldada oma üritusi ja tähistada tähtpäevi temaatilisel näitusel koos ajastutruu toitlustusega.

 

 

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!