Haapsalus kõlab mitme sajandi väärtmuusika

20. apr. 2018 Toomas Siitan Eesti muusika- ja teatriakadeemia professor, Haapsalu vanamuusikafestivali kunstiline juht - Kommenteeri artiklit

Haapsalu vanamuusika­festival 2017. a. Fotod: Sabine Burger

 

Järjekorras juba 25. Haapsalu vanamuusikafestival leiab tänavu aset 4.–8. juulini.

Lääne-Eesti ühes kaunimas kuurortlinnas 1994. aastal sündinud Haapsalu vanamuusikafestival on köitnud kuulajaid ja muusikuid juba veerand sajandit. Oma žanri ühe kaalukaima festivali projektid toovad kokku Eesti muusikute koorekihi ning oma ala tippmeistreid kogu Euroopast – nende koostöös elustatakse paljude sajandite väärtmuusikat. 13. sajandist pärit Haapsalu toomkirik on selleks võrratu paik, kammerlikke kontserte toimub aga ka Haapsalu õdusas Jaani kirikus.

Tänavuse festivali peakülaline on praegu maailma üks hinnatum vokaalansambel Vox Luminis Belgiast. Ansambel esineb pidevalt maailma prestiižikaimatel lavadel ja selle plaadistused on võitnud rohkesti kõige ihaldatumaid auhindu. Haapsalus esitavad nad 4. juulil põneva kava Bachi dünastia muusikast. Harukordset kõlailu pakub 7. juulil viola da gamba’de ansambel Jaye Consort Helsinki ning Soome üks hinnatuim sopran Tuuli Lindeberg.

Eesti koosseisudest on viimastel aastatel saanud publiku suureks lemmikuks meie noorema põlve ansambel Floridante. Koos Hollandis tegutseva soprani Maria Valdmaaga esitavad nad 5. juulil esindusliku kava Händeli soolokantaatidest ja Bachi instrumentaalkontsertidest. Festival on olnud hüppelauaks ka uutele kooslustele ja tänavu on selliseks ansambel LaBanda. Nende kava 6. juulil on pühendatud Läänemere-äärsete hansalinnade muusikale. Samal õhtul on Haapsalus Eesti hinnatuim vanamuusikaansambel Vox Clamantis, kelle esinemishaare on viimastel aastatel lausa üleilmne.

Festivalile paneb 8. juulil väärika punkti muusikaajaloo üks imetletuim suurteos, Johann Sebastian Bachi „Matteuse passioon”. Festivali kunstiline juht on selleks ettekandeks koondanud ansambli Studio Vocale Eesti parimaist noortest lauljatest ja Haapsalu festivali barokkorkestri. Evangelisti rollis on noor tenorivirtuoos Benjamin Glaubitz Saksamaalt ning meie solistidest on laval Maria Valdmaa, Iris Oja, Valter Soosalu, Alvar Tiisler, Uku Joller ja mitmed teised.

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!