Kogupere nutiõhtu Pärnu Rääma põhikoolis

13. apr. 2018 Annika Poldre toimetaja - Kommenteeri artiklit

3. klassi õpilane Melissa sai emaga mängides selgeks kabe käigud. Fotod: Annika Poldre

 

Võistluse „Ettevõtlikud nutimunad” algataja, Rääma põhikooli haridus­tehnoloog Mart Kimmel alustas õhtut selgitustega sellest, mis toimuma hakkab.

Möödunud nädalal peeti Pärnu Rääma põhikoolis kolmandat korda nutiõhtut „Ettevõtlikud nutimunad 2018”, mis on juba traditsiooniks saanud kevadine kogupereüritus.

Nutiõhtule olid kutsutud Pärnu linna ja maakonna koolid, igaüks 2–3 võistkonnaga. Igas perevõistkonnas võis olla 2–5 liiget. EV100 puhul olid kolm võistlust tähistatud nimedega „Sinine”, „Must” ja „Valge”.

Esimesel aastal katsetasime, möödunud aastal olin eestvedajaks koos kahe õpetajaga,” rääkis ettevõtmise algataja, Pärnu Rääma põhikooli haridustehnoloog Mart Kimmel. Sel aastal aga viisid võistlusi läbi Pärnu Rääma põhikooli õpilased Rihard Järvesaar, Ketter Hiiemäe, Häli Palmiste, Karl-Joosep Raudkivi, Remo Raiesmaa ja Joonas Leemet.

Mängureeglid mõtlesid õpilased

Võistlevad pered jagunesid kolme õpi­pesasse, iga pere sai osaleda kolmes pesas, st kolmel võistlusel. Igas õpipesas olid õpilased võistluste läbiviijad. Mart Kimmel ja huvijuht Kadri Mekk ei sekkunud ega seganud, vaid põikasid ainult aeg-ajalt mõnesse klassituppa vaatama, kuidas asi sujub. E-alias oli võistlus, kus üks pere pidi arvutiekraanile ilmunud sõna või nime kirjeldama nii, et võistlejad arvaksid ära selle õige, mida nemad ei näinud. Sõnaseletuseks või nime äraarvamiseks oli aega 200 sekundit. Iga pere sai olla nii küsija kui ka mõistataja rollis.

See võistlus peetud, liiguti edasi järgmisesse klassiruumi õpipessa, kus laudadel oli valmis sõnakoostamismäng. Igale perele jagus peotäis tähetahvlikesi, millest tuli kokku seada sõnu, et saada punkte. „Õpilased ise panid reeglid kokku,” rääkis Kimmel, kes koos huvijuht Kadri Mekiga oli lastele selle juures vaid abiks. „Aga ideed ja mõtted mänguks tulid 6.–8. klassi õpilastelt,” täpsustas Kimmel.

Väga tore mäng,” arvas üks ema mängu lõpetades. „Selline võiks koduski olla,” lisas vanaema.

Kimmel rääkis, et nutiõhtu eesmärk pole punkte kogudes võita esikoht, pigem on ettevõtmise mõte selles, et lapsed koos vanemate ja õdede-vendadega tuleksid kooli sisukalt aega veetma ning kevadõhtut nautima. Seetõttu ei jagatud kohti pärast seda, kui läbi sai kolmas etapp, milleks oli arvutis kabemäng. Selles pesas juhtisid mängu ja arvestasid punkte Rihard Järvesaar 6. klassist ja Ketter Hiiemäe 8. b-st. Ketter, kes esimest korda Nutimunal nii vastutusrikast ülesannet täitis, arvas, et selline õhtu on põnev, uutmoodi ja huvitav.

Kõige põnevam oli sõnakoostamismäng

Perekond Tamm, kelle laps Vanalinna koolis õpib, oli nutiõhtul esimest korda. Kõige põnevamaks arvas kogu pere sõnakoostamismängu. Pereema sõnul oli eriti tore, et ka väiksemad lapsed, koolieelikud said kaasa tulla ja osaleda.

Sõnamäng on väga huvitav,” ütles Rääma kooli 3. klassi õpilase Melissa ema, kes osales nutiõhtul teist aastat. Melissa õppis emaga koos kabetades selle mängu käike ja nippe.

Sõnamäng oli äge,” kiitis ka kahe koolipoisi isa Urmo Kesküla. „Järgmisel aastal võiks olla rohkem mõtlemist ja ülesannete või mingi probleemi lahendamist, et tuleks rohkem pingutada,” arvas ta. Kesküla pojad õpivad Kuninga tänava koolis. „Ürituse nimi on väga lahe,” arvas poiste isa ja lubas järgmisel aastal jälle tulla.

Ettevõtlikud nutimunad 2018” tõid kokku 18 peret ja õpilasi kuuest koolist. Osalejaile jagati õhtu lõppedes lõbusaid ja vajalikke meeneid, näiteks elupäästvaid helkureid, märkmikke, vahvaid kleepse. Võistluste korraldamisest ja pesades juhendamisest võttis osa kuus õpilast.

Rääma põhikool on varasematelgi aastatel nutiüritustega silma paistnud, eelkõige üle-eestilise nutiviktoriini ja -kabetamisega.

Esimene nutiviktoriin „Nutt tuleb peale” peeti vaid oma õpilastega kolm koolitalve tagasi. Seejärel tehti järgmisel aastal juba üleriigiline nutimõõdu võtmine, kuhu kaasati ka vene koolid ning kus osales 2300 võistkonda. Võistluse eesmärk on panna proovile info­otsinguoskused. Tänavu mais tuleb juba kolmandat korda „Nutt tuleb peale” nutiviktoriin, eestvedajaks Mart Kimmel, kes annab Rääma põhikoolis valikainete tunde ning juhib huviringe „Ettevõtlik programmeerimine” ja „Inspireeriv robootika”.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!