Muuseumiöö kutsub muuseumipeole

20. apr. 2018 Triin Männik muuseumiöö kommunikatsioonijuht - Kommenteeri artiklit

Tervishoiumuuseumi sissepääs muuseumiööl. Foto: Henno Luts

 

Ühel õhtul aastas – laupäevasel maiõhtul, mil õues on harilikult juba soe – avavad Eesti muuseumid ja mitmed galeriid, arhiivid, mõisad ja muud põnevad paigad viieks tunniks tasuta oma uksed, et kutsuda inimesi avastama uusi paiku ja ammutama uusi teadmisi.

Muuseumiööd tähistatakse mitmel pool Euroopas ning tavaliselt toimuvad need festivaliformaadis sündmused suuremates linnades – nii on olemas Amsterdami ja Londoni muuseumiöö. Eriti suurelt tähistavad muuseumiööd prantslased, aga ka meie lõunanaabrite lätlaste juures on tegu suure ja populaarse ettevõtmisega, mis sarnaselt Eestiga toob kodudest välja kümned ja kümned tuhanded teadmisjanused muuseumisõbrad. Eestis külastati eelmise aasta muuseumiööl viie tunni jooksul muuseume üle saja tuhande korra!

Eesti muuseumiöö toimub sel aastal 19. mail ning kannab alapealkirja „Öös on pidu” – teema on kantud Eesti riigi 100. aastapäevast. Muuseumid lähenevad sellele muidugi igaüks oma vaatenurgast ning räägivad sellest, mida tähendab pidu ja pidutsemine just nende muuseumi uurimisvaldkonnas. Kuidas on Eestis läbi aja peetud sünnipäevi, lõikus-, sarika- ja pulmapidusid? Millised on meie peorituaalid ja kuidas on pidutsemine ajas muutunud? Kas loomad peavad ka pidu? Kas roboteid saab õpetada pidu pidama? Millised on meie suurimad spordipeod, millised eri religioonide pidulikud rituaalid? Kuidas pidu lõpeb ja kuidas peost puhatakse? Muuseumiöö külalisi ootavad erilised ekskursioonid, kontserdid, töötoad ja võimalus enda jaoks lõputult uut avastada. Muuseumiöö korraldajad üle Eesti kinnitavad igal aastal, et muuseumiöö ongi otsekui üks suur muuseumi­pidu. Sel aastal räägimegi siis peoga seotud teemad põhjalikult lahti.

Nii leiab näiteks Tallinnas Kadri­orus kirjanik Anton Hansen Tammsaare muuseumis muuseumiööl aset suur sünnipäevapidu, mis viib külalised tagasi aastasse 1938. Tol aastal pidas Tammsaare nimelt oma 60 aasta juubelit ning sel puhul tulid teised kirjanikud teda õnnitlema. Seda, kuidas 1938. aastal Tallinnas tuntud kultuuritegelase sünnipäevapidu peeti, saavad teada Tammsaare muuseumi külalised.

Oluline põhjus peo pidamiseks on alati olnud meie rahva- ja kiriku­kalendri tähtpäevad. Mihkli talumuuseum Hiiumaal kutsub avastama suvistepühade ja nelipühadega seotud tavasid. 19. mai on nimelt nelipüha laupäev – samavõrd tähtis päev nagu jõulud, lihavõtted ja jaanipäev. Suvisted on olnud oluline peo- ja naljapäev ning nii käib muuseumiööl Mihkli talus vilgas saunakütmine, tuuakse kaskesid, kaunistatakse kiikesid, tantsitakse, lauldakse ja naljatletakse. Valmistatakse koos külastajatega nelipühade toite ja punutakse paelu. Kes tahab saunakütmises osavamaks saada, saab ka seda õppida.

Muuseumiöö külastajate suur lemmik, Eesti jalgrattamuuseum Väätsal on muuseumiööks külla kutsunud Tallinn Swing Dance Society, kes demonstreerib 1930. aastate svingtantsu ning õpetab seda ka kõikidele soovijatele. Taustaks mängitakse svingilugusid 1930. aastate heliplaatidelt ehtsal ajaloolisel vändaga grammofonil ja pärast seda on järjekord tangode ja fokstrottide käes, milleta ei möödunud 1920.–1930. aastatel ükski pidu. Tähelepanu: jalgrattamuuseum lubab, et uksed suletakse alles siis, kui viimane külaline on vabatahtlikult lahkunud, nii et pidu võib kesta terve öö!

Muuseumiööst on viimastel aastatel saanud ka kooliaasta lõpuekskursioonide sihtpunkt. Siit ja sealt on kuulda, et koolid plaanivad muuseumiööks sõita bussiga naaber- või veel kaugemasse maakonda, et viie tunni jooksul õpilastega sealsetele muuseumidele ring peale teha ja võimalikult palju uut avastada. Kõik, kes suuremate seltskondadega liikuda plaanivad, võiksid väiksemaid muuseume sellest ette hoiatada, et nood saaksid end suurema arvu külaliste vastuvõtmiseks valmis panna.

Korraldajad soovitavadki muuseumiöö külalistel programm hoolega läbi mõelda, et nad jõuaksid kõikidesse kohtadesse, mis huvi pakuvad. Väiksematesse muuseumidesse, kuhu korraga kuigi palju rahvast ei mahu, tasub eelnevalt ette registreerida.

Pea kõigi programmis osalevate muuseumide uksed on muuseumiööl avatud kella 18–23 ning sel ajal on sissepääs tasuta. Igal aastal avab muuseumiööl oma uksed ka järjest rohkem põnevaid arhiive, galeriisid, kirikuid ning üht- või teistpidi teadmiste, ajaloo ja mäluga tegelevaid organisatsioone, lisaks toimub mitmeid linnaekskursioone.

Kõigi osalevate muuseumide eriprogrammidega saab tutvuda muuseumiprogrammide lehel https://programm.muuseumioo.ee/.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!