Pilliportaal paneb tunnis jala tatsuma

6. apr. 2018 Sirje Pärismaa toimetaja - 1 Kommentaar

 

Muusikaõpetaja ei pea pille õpetades enam veebiavarustest videoklippe otsima, põhjaliku materjali leiab TÜ Viljandi kultuuriakadeemia muusikaosakonna loodud Pilliportaalist.

Pilliportaali saab kasutada nii üldhariduskooli muusikatunnis kui ka muusikakoolis, et õppida pille tundma. Eelkõige on see mõeldud 10‒16-aastastele. Lehekülg asub aadressil pilliportaal.kultuur.ut.ee.

Pillid on jaotatud kuude rühma: keel-, klahv-, puhk-, löök-, näppe- ja pärimuspillid. Suuremate pillirühmade alt jõuab alamlehtedeni, kus on iga pilli kohta tutvustav tekst ning videod ja pildid.

Saab teada, milline on pilli ehitus, kuidas seda mängitakse ja millest on instrument tehtud, lugeda põnevaid fakte ajaloost. Näiteks arvati kunagi, et viiulivirtuoos Paganini mängib nii hästi, kuna mees müüs oma hinge kuradile. Tegelikult peitus virtuoossuse taga aga tohutu töö – Paganini harjutas pilli kogu elu 12 tundi päevas.

Õpetajate Lehe palvel testisid Pilliportaali Tartu Veeriku kooli muusikaõpetajad Mare Vakker ja Astra Volkov ning neljanda klassi õpilased.

„Väga tervitatav on selline kodumaine ja eestikeelne asi, kiitsid õpetajad kui ühest suust. „YouTube’ist leiab ka näiteid, aga pead otsimisega vaeva nägema. Siit saab korraga kõik pillid kätte. Tore, et esindatud on ka pärimuspillid. Nende kohta pole veebis väga häid näiteid.”

Õpetajaile meeldis nii pillide esitlus kultuuriakadeemia õppejõudude poolt kui ka lastepärased tutvustused ja huvitavad faktid pillide ajaloost.

Pilliportaali teeb abimehena vajalikuks ka see, et koolide pillipark pole just suur. Veeriku koolis on rütmipillid, Orffi instrumentaarium, kõlaplaadid, kandled.

„Saame asjad siiski aetud, loodame, et kunagi saame pille juurde,” laususid Mare Vakker ja Astra Volkov.

Õpetajad on palunud muusikakoolis käivatel lastel oma pille kaasa võtta, kui tunnis läheb instrumentide tundmaõppimiseks. Lapsed toovadki, mängivad kaaslastele ja lubavad pille ka käega katsuda.

„Pean oluliseks pillide tundmist inimese silmaringi arendamise seisukohalt ‒ et nad ei satuks elus rumalasse olukorda,” sõnas Mare Vakker ja meenutas juhtumit, mil kontserdil kõlas harf ja ema selgitas lapsele, et mängitakse kannelt.

Neljanda klassi lapsed, kellele õpetaja Vakker Pilliportaali tutvustas, tahtsid kõik korraga tulla puutetundliku tahvli ette, et oma ansambel moodustada. Nimelt pakub portaal ka sellist võimalust. Ja kui lugu vastloodud veebibändi esituses kõlama hakkas, hüppas mõnigi tantsuliigutusi tehes püsti ning õpetajagi jalg hakkas tatsuma.

Kuigi neljas klass veel ainekava järgi pille tundma ei õpi, lubasid õpilased ka kodus uut portaali uurida.

Õpetajail on tegijaile ka paar täiendusettepanekut. Ansamblit tehes võiks valikus olla muusikapalu rohkem kui üks. Ja kordamisküsimused võiksid olla pakutud interaktiivsena.

Pilliportaali tekstide autorid on Aidi Vallik, Kadri Steinbach ja Marko Mägi. Veebikujunduse autor on Martin Rästa, videod on valminud kultuuriakadeemia videostuudios. Portaali valmimist toetas TÜ teaduskool ning Eduko programm.


Hetkel ainult üks arvamus teemale “Pilliportaal paneb tunnis jala tatsuma”

  1. Anu ütleb:

    Väga hea materjal, lastele huvitav ja arendav. KIndlasti hakkame juba sügisel oma koolis ka seda kasutama. Tänan!

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!