Sõprusel ei ole piire

20. apr. 2018 Niina Peerna Laulasmaa kooli õpetaja, projekti „Sõpruskoolid” juht - Kommenteeri artiklit

Kõik Minski kooli külalised nautisid õpitoas prosside valmistamist.

9.–14. aprillini võõrustas Laulasmaa kool külalisi Minski 48. keskkoolist. Külaliste delegatsioonis oli üheksa õpetajat ja kümme õpilast.

Kohtumine toimus projekti „Sõpruskoolid” raames. 2016. aastal sügisel sõlmisid koolid viieaastase sõpruslepingu. Kevadel 2017 külastas Laulasmaa kooli delegatsioon Minski kooli ja nüüd toimus vastuvisiit Eestimaale. Külaliste jaoks valmistati ette huvitav haridus- ja kultuuriprogramm, mille käigus said valgevenelased tutvuda eesti kultuuri ja koolieluga.

9. aprilli hommikul ootas Minski delegatsiooni kogu meie kool. Õpilased tervitasid külalisi kontserdiga, kus kõlasid eesti laulud õpetaja Sille Ojastu ja Piret Arikaineni juhendamisel, tantsiti eesti tantse (juhendaja Aala Kraaner). Hoolimata sellest, et külalised olid terve öö sõitnud, vaatasid nad kontserti suure huviga ja tänasid meie kooli esinejaid tugeva aplaausiga.

Pärast kontserti ja tervitussõnu tutvusid külalised ja võõrustajad omavahel. Kõik külalised elasid õpilaste ja õpetajate peredes. Esimese päeva lõpetuseks viisime külalised Keila-Joale, kus nad said pargis jalutada ja nautida huvitavat ekskursiooni lossis.

Laulasmaa kooli õpilasesindus, võõrustajad-õpilased ja külalised õpetaja Ülle Niinemägi juhendamisel valmistasid värvikad plakatid teemal „Valgevene-Eesti”. Plakatitest kujunes huvitav näitus. Külalised osalesid suure huviga meie kooli tundides. Populaarne oli õpituba „Eesti 100”, kus õpetaja Ulvi Valle juhendamisel valmistati vilttehnikas prosse. Pärast lõunat võttis külalisi ja meie kooli õpetajaid sõbralikult vastu Klooga kooli kollektiiv koos lapsevanematega. Õppejuht Erika Elissaar ja õpetajad näitasid ja rääkisid, millega tegeleb Klooga kool. Rõõmuga kuulasime väikest kontserti, kus esinesid Klooga kooli vene ja eesti lapsed. Külalisi kostitati valgevene rahvustoiduga – kartulipannkookidega, mis on Valgevene keeles „draniki”. Need oli valmistanud ühe õpilase vanaema, kes on pärit Valgevenest Gomeli rajoonist. Tänuga kinkis Minski kool Klooga koolile valgevene suveniire ja maiustusi.

Järgmise päeva veetsid külalised Soomes, kus külastasid Suomenlinna ja akvaariumi Sea Life. Kõik olid väga väsinud, aga neljapäeval pidid olema jälle rivis, kuna esimese tunni ajal osalesid õpilased ja õpetajad robootikatunnis, mille viis läbi õpetaja Kristi Sui.

Pärast tundi osalesid Minski õpilased koos Laulasmaa kooli võistkonnaga Harjumaa vene keele konkursil „Reis mööda Eestit”, mis toimus Tabasalu ühisgümnaasiumis. Konkurss oli pühendanud Eesti 100. aastapäevale. Laulasmaa kooli esindasid õpilased Marie Grünthal, Kirsika Sepp (9. kl) ja Eva Rosalia Zakurakina (7. kl), juhendajad õpetajad Sirje Rints ja Niina Peerna. Meie sõpruskooli õpilased rõõmustasid väga, kui kuulutati välja konkursi tulemused ja Laulasmaa kooli võistkond jagas Loo keskkooliga teist ja kolmandat kohta. Esimese koha sai võistkond Kehra gümnaasiumist (õpetaja Gülnara Valsi juhendamisel). Konkursil osales 14 neljaliikmelist võistkonda Harjumaa kümnest koolist. Minski kooli võistkonnad võidukohti ei saanud, aga õpilased olid osalemise üle väga rõõmsad. Päev lõppes ekskursiooniga Tallinna vanalinnas.

Valgevene kooli delegatsiooni Laulasmaa koolis viibimise viimane päev algas pidulikult – Minski kooli õpilased andsid kontserdi. Kõlasid laulud ja luuletused valgevene keeles. Külla tullakse alati kingitustega ja ka pererahvas teeb kingitusi. Laulasmaa kooli poolt anti külalistele eestipärased kingitused ja maiustused. Kõlasid tänusõnad sooja vastuvõtu eest ja Minski kooli direktor Lola Pahhomova kutsus Laulasmaa kooli delegatsiooni järgmisel õppeaastal Valgevenesse külla.

Päev jätkus Rocca al Mare vabaõhumuuseumis, kus külalised valmistasid mesilasvahast küünlaid, mida lahkelt õpetas muuseumipedagoog Elina Puskar. Kõik said omatehtud küünla-suveniiri kaasa.

Valgevenelaste Eestis viibimine lõppes 13. aprillil vähemusrahvuste keskuse Radzima avamisel osalemisega. Kohal olid Valgevene suursaadik Anatoli Stepus abikaasaga ja Integratsiooni Sihtasutuse partnerlussuhete valdkonnajuht Kristina Pirgop. Samuti osalesid koolide õpetajad ja õpilased, rahvusseltside esindajad, perekonnaliikmed ja sõbrad.

Avamise puhul esines õnnesoovidega ka Laulasmaa kooli direktor Hestia Rindla. Koos õpetaja Karin Jantson-Viljaneniga andis ta taasavatud keskusele üle Laulasmaa koolis valmistatud plakatid „Valgevene-Eesti”. Samal õhtul toimus veel üks tähtis sündmus – esitleti luuleraamatut „Elu ristmikud”, mille autor on Niina Peerna. Kõlasid luuletused autori ja külaliste esituses, laulud, head sõnad ja soovid.

Väga ilusad sõnad ütles Minski kooli õpilane Angelina, kes laulis inglise keeles laulu „Gold”, kus märkis, et Eestis on nende jaoks kõik kuldne: päike kuldselt paistab, ümbrus on päikesekiirtes kuldne, kõigil on kuldsed südamed.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!