Spekter näitab, et füüsika on põnev

13. apr. 2018 Eva-Liisa Orula - Kommenteeri artiklit

Populaarsust koguv veebipõhine füüsikaviktoriin Spekter näitab, et füüsika õppimine võib olla mänguline ja põnev.

Füüsika on ju ainult valemid!?

Füüsika on koolis millegipärast üsna ebapopulaarne õppeaine, kus tuleb pähe õppida palju valemeid ja neid ülesannete lahendamisel rakendada. Samas ei koosne füüsika ainult valemitest ja arvutamisest. Füüsika avardab maailmapilti, õpetab loogiliselt mõtlema ja aitab mõista meid ümbritsevaid nähtusi.

Tartu ülikooli teaduskooli korraldatavatest füüsika ainevõistlustest ja olümpiaadidest on suurem osa mõeldud väga võimekatele õpilastele. Varem puudus füüsikat populariseeriv võistlus, millest saaksid osa võtta ja oma teadmisi proovile panna erineva tasemega õpilased.

Ja valgusspekter sai!

Ly Sõõrdi idee korraldada füüsikaviktoriin meeldis TÜ teaduskoolile, TÜ koolifüüsika keskus oli valmis nõu ja jõuga toetama. Veebipõhine füüsikaviktoriin Spekter toimus esimest korda 2015. aastal, mis oli rahvusvaheline valguse aasta. Viktoriin sai oma nime sellest inspireerituna – füüsikatermini „valguse spekter” järgi. Viktoriini logol on kujutatud spektri põhivärvid Gaussi jaotuse kujul – kõik on oodatud ja iga tulemus on oluline.

Tänaseks on füüsikaviktoriinist saanud järjepidev üritus, mida korraldab TÜ teaduskool koostöös TÜ koolifüüsika keskuse ja Eesti füüsika seltsiga. Viktoriini toetab hasartmängumaksu nõukogu. Põnevaid füüsikaülesandeid on koostanud TÜ emeriitdotsent Henn Voolaid, doktorant Kristjan Kalam, koolifüüsika keskuse juhataja Kaido Reivelt, füüsika didaktika assistent Kristel Uiboupin ja Spektri projektijuht Ly Sõõrd.

 

Füüsikaviktoriin Spekter toimub sel aastal 3. mail. Osalema on oodatud 8.–12. klassi, aga ka nooremate klasside, õhtu- ja kutsekoolide õpilased.

Ajavahemikus kella 8–20 saavad osalejad veebikeskkonnas http://opik.fyysika.ee/ vastata küsimustele, mis on seotud nii igapäevaeluga kui eeldavad ka loogilist mõtlemist. Ülesandeid saab lahendada eesti või vene keeles. Parimatele on auhinnad.

Osalemise juhenditega saab tutvuda Tartu ülikooli teaduskooli veebilehel https://www.teaduskool.ut.ee/spekter.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!