Ugala teatri kevad ja suvi on taas eesti kirjanduse päralt

20. apr. 2018 Ugala teater - Kommenteeri artiklit

Juba kolmandat suve mängitakse Vargamäel Vallo Kirsi lavastatud tundlikku ja suurejoonelist „Kõrboja perenaist”, kus teeb kaasa üle 30 näitleja. Foto: Heigo Teder

 

Ugala teater mängib selgi suvehooajal nii Viljandi teatrimaja suure saali pöördlaval kui ka Vargamäe nõlvadel. Mai teises pooles keerleb viimased kaheksa korda absurdimaiguline „Gogoli disko” ja augustis naaseb veel üheteistkümneks etenduseks vaatajate ette tundlik ja liigutav vabaõhulavastus „Kõrboja perenaine”.

Paavo Matsini romaan „Gogoli disko” võitis 2016. aastal nii Eesti kultuurkapitali kirjanduspreemia kui ka Euroopa Liidu kirjandusauhinna. Möödunud kevadel tõi Ugala loominguline juht Ott Aardam Matsini romaani Ugala suurele lavale, pannes publiku vinüülplaadina pöördlavale keerlema ja lavastuse kirju tegelaskonna Gogoli taktikepi järgi ümber nende toimetama.

Gogoli disko” tegevus leiab aset teistsuguses Viljandis, kus tuksub sõita sõjatrofeena sinna käima pandud tramm. Eestist on saanud Vene tsaaririigi osa, aga see ei paista kedagi väga häirivat. Riigikord ja raha ei oma enam suuremat tähtsust, mistõttu leitakse üles vanad head hobid: istutakse vaikselt suletud uste taga ning kuulatakse keelatud muusikat ja loetakse keelatud kirjandust. Isegi mitte mingi vastuhaku mõttes, vaid lihtsalt sellepärast, et meeldib. Kõik liiguks omasoodu, kui ei oleks Gogolit, kes surnust üles tõuseb ja kõik ootamatult käima tõmbab.

Vargamäele jõuab aga juba kolmandat aastat Vallo Kirsi lavastatud tundlik ja suurejooneline „Kõrboja perenaine”, milles on laval üle 30 näitleja. Teatrikriitik Margus Mikomägi sõnul on see, mida näeb, klassikaline, ilma igasuguse vigurdamiseta teater, mis on samas mänguline selle sõna kõige paremas mõttes. Kõrboja naiste Anna, Eevi ja Madli loo aluseks on Tammsaare romaan „Kõrboja peremees” ning selle on Urmas Lennuk dramatiseerinud just Ugala teatri näitlejatele mõeldes. Nimiosas astub üles Kadri Lepp, teistes rollides näeme Ott Aardamit, Laura Kallet, Luule Komissarovit, Egon Nuterit (külalisena) jt.

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!