Haridusuudiseid välismaalt

25. mai 2018 - 1 Kommentaar

Lapsi häirivad nutitelefonidega vanemad

„Ma soovin, et emme mobiili poleks kunagi välja mõeldud,“ kirjutas algkoolis käiv õpilane. Ameeriklannast õpetaja Jen Adams Beason andis teise klassi õpilastele ülesande kirjutada ja joonistada asjadest, mille puhul nad sooviksid, et neid poleks leiutatud. Neli õpilast 21-st kirjutasid nutitelefonidest, vahendab BBC. Õpetaja postitas pildi õpilase tööst sotsiaalmeediasse, kus seda jagati üle 170 000 korra. Üks teine õpilane kirjutas: „Mulle telefon ei meeldi, sest vanemad istuvad iga päev oma telefonis.“

Inglismaal vähendatakse koolibusside arvu

Eelarvekärbete tõttu vähendatakse Inglismaa maapiirkondades tasuta koolibusside arvu, mille tagajärjel kaob piletita sõidu võimalus 20 000 õpilasel, vahendab BBC. Kui linnas makstakse iga õpilase pealt kooli sõiduks 10 naela, siis maapiirkondades kuni 200. Alla kaheksa-aastastele peab olema tagatud koolisõidu võimalus, kui kool asub kaugemal kui kaks miili, vanematele lastele, kui kool asub vähemalt kolme miili kaugusel. Arvatakse, et ühistranspordi vähenemisel on kaugeleulatuvad negatiivsed tagajärjed.

Taani gümnasistid panid kärakat ja lõhkusid põrandat

Taanis tarbis 200 gümnasisti aulas alkoholi ning tantsis ja hüppas laudadel, kuni osa neist purunes, vahendab Der Spiegel. Ühel hommikupoolikul joodi õlut ja kangemaidki jooke ning kooli aula muutus piduliste jaoks tantsumaratoni ööklubiks. Karistuseks otsustas Slagelse direktriss tühistada kooli ametliku lõpupeo. Direktriss kirjutas kooli kodulehel, et tundide ajal purjujoomine ei kuulu kooliskäimise juurde. Kui õpilased soovivad, et neid täiskasvanuna koheldaks, peavad nad täiskasvanuna käituma.

Ülikool sai trahvi andmete lekitamise eest

Greenwichi ülikool on esimene ülikool Suurbritannias, mida trahvitakse 1998. aasta andmekaitse seaduse rikkumise eest. Nimelt laadis ülikool koolituse käigus 2004. aastal veebi 19 500 üliõpilase andmed, unustas aga hiljem kustutada. Leke avastati 2016. aastal. Andmete hulgas olid õpilaste nimed, aadressid, sünnikuupäevad, telefoninumbrid, allkirjanäidised ja mõnikord lisaandmed füüsiliste ja vaimsete terviseprobleemide kohta, vahendab BBC. Trahviks määrati 120 000 naela. Ülikool otsust edasi ei kaeba.

Hilinemise eest piitsa

Nigeerias, Lagosest 145 km kaugusel karistas koolidirektor kooli hilinenud teismelisi barbaarselt: noored viidi maantee äärde, seoti risti külge kinni ja hakati neid hobusepiitsaga peksma. Piltide järgi karistati vähemalt ühte poissi ja tüdrukut, vahendab BBC. Julma kohtlemist näinud politseinik sekkus ja käskis direktoril lapsed vabaks lasta. Seaduse täitmise asemel ootas ka teda hobusepiits, samuti politseiniku kaaslast. Saabunud abijõud arreteerisid kolm kahtlusalust, kaasa arvatud Ayetoro kooli direktori.

Rahapuudus ajab õpetajad tänavale

USA-s hakkasid streikima ka Põhja-Carolina õpetajad – seega on levinud õpetajate streik kuuendasse osariiki. 20 000 õpetajat koos toetajatega läksid õpetamise asemel tänavatele, mis tähendas, et üle miljoni õpilase said koolist vaba päeva. Soovitakse riigikoolide rahastuse suurendamist ja kõrgemaid palku, vahendab The Guardian. Viimase kümne aasta jooksul on osariigis õpetajate palgad vähenenud 9,4% ja riigikoolide rahastus 8%. Üks osaleja tunnistas, et töötab nädalavahetusel ettekandjana, et ta saaks osta õpetamiseks vajalikke vahendeid.

„Tule ja proovi ära võtta“

Kaitlin Bennett lõpetas Ohios Kenti ülikooli bioloogia teaduskonna. Tähelepanu pälvis ta aga seetõttu, et kandis järgmisel päeval üliõpilaskülas AR-10 püssi ja poseeris nii Twitteri piltidel hoides käes lõpumütsi kirjaga „Tule ja proovi ära võtta“. Pildid algatasid debati isikuvabaduse, üliõpilaste protestide ja valgete privileegide teemal. Enda sõnul protesteeris ta reegli vastu, mis lubab külalistel ülikooli territooriumil relvi kanda, personalil ja üliõpilastel mitte, vahendab BBC.

Paistab, et ahistamine ei lõpe

Walesi üliõpilaste liidu sõnul peaks igal üliõpilasel olema võimalus teatada ahistamise või vägivalla juhtumitest. Cardiffi ülikool võttis kasutusele online-süsteemi, mille abil on alates eelmise aasta oktoobrist saabunud 101 teadet vastavate juhtumite kohta. Kõige rohkem esineb suhtevägivalda, aga registreeriti ka üle 30 vägistamise. Liidu sõnul teeb olukord kogu riigi üliõpilaskülades muret, vahendab BBC. Hinnanguliselt kogeb ahistamist 2/3 naistest ja seksuaalvägivalda iga seitsmes mees.

London on parim tudengilinn

Üliõpilaste seas korraldatud küsitluse tulemusena selgusid õppimiseks parimad linnad. 67 000 vastanut hindasid näiteks mainekate ülikoolide arvu, üliõpilassõbralikku keskkonda ja taskukohasust. Esikoha saavutas London, järgnesid Tokyo, Melbourne, Montreal ja Pariis, vahendab BBC. Londoni eelisteks peetakse mainekaid ülikoole, rikkalikku kultuurielu, häid töövõimalusi ja rahvusvahelisust. Taskukohasuse kategoorias läks Londonil halvasti, elukalliduselt on üliõpilasele sobivaim linn Budapest.

Õpetaja vahetagu mähkmeid

Inglismaa koolidele teevad muret lapsevanemad, kes saadavad oma lapsed mähkmetes algkooli (Eesti mõistes lasteaeda). Näiteks alustas hiljuti haridusteed nelja ja poole aastane tüdruk, kes ei oska potil käia, ja ta pole erand. Tihti on põhjuseks vanemate laiskus, kes soovivad elada nii, et ei peaks midagi ise tegema. Neile korraldatakse õpiprogramme, kuidas lapse eest hoolitseda, aga suur osa neist ei lähe sinna kohalegi. Mähkmete vahetamine on õpetajatöös uus nähtus, vahendab BBC.

Kuidas saada õnnelikuks?

Kuidas parandada õpilaste vaimset tervist? Tes.com veebilehel on välja toodud võimalikud abinõud. Esiteks tuleb kõige rohkem tegeleda ennetusega, varakult sekkuda ja keskenduda psüühikahäirete algpõhjustele. Teiseks mõelge, kuidas mõjutavad eksamid ja õppekava muutused laste vaimset tervist. Kolmandaks tegelege ebasoodsas olukorras elavatega, nende hulka kuuluvad näiteks tõrjutud, seadusega pahuksis olijad ning vaesed. Lisaks uurige hetkeolukorda koolides ja võimalusel suurendage valdkonna rahastust.

Kogunud ÕIE TÄHTLA

 


Hetkel ainult üks arvamus teemale “Haridusuudiseid välismaalt”

  1. Tiit ütleb:

    Mäherdune vapustav valik uudiseid “vaba maailma” hariduselust! Annaks jumal, et eestlased oma loomupärases juhmakuses ei hakkaks nendest eeskuju võtma! Jumal tänatud, et oleme ikka mahajäänud maa ja rahvas! Siis on ehk veel väljavaateid oma eksistentsil väärikalt kustuda lasta…

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!