Kännukuke raamatukogu kutsub looma ja leiutama

4. mai 2018 Kristi Veeber Kännukuke raamatukogu juhataja - Kommenteeri artiklit

Legoring. Fotod: Kristi Veeber, Kristina Ammaru, Kristi Aarniste

 

Mustamäel Kännukuke raamatukogus tegutseb nii lastele, noortele kui ka täiskasvanutele mõeldud innovatsioonilabor.

Innovatsioonilabor on kõigile tasuta kasutamiseks mõeldud tegevus­tuba, kus saab töötada mitmesuguste seadmete ja tarkvaraga ning osaleda IKT-huviringides ja -üritustel. Laborisse mängima, programmeerima, omaenda unikaalseid projekte looma ja uusi asju leiutama on oodatud nii lapsed, noored kui ka täiskasvanud.

2017. aasta oktoobris avatud Kännukuke raamatukogu innovatsioonilaboris saavad huvilised töötada 3D-printeriga Ultimaker 2+, graafikalauaga Wacom Cintiq 22HD, kilelõikuriga Roland CAMM-1 GS-24, termopressiga Siser TS-BASE ning mitmesuguste kujundus- ja 3D-modelleerimisprogrammidega. Lisaks on saadaval Edisoni, Lego WeDo2, Quirkboti ja Bee-Boti robotid ning leiutajakomplektid Strawbees ja Makey Makey.

Tulevikus on plaanis meie raamatukogu innovatsioonilaboris pakutavat veelgi laiendada. Eesmärk on tutvustada nüüdisaegseid seadmeid, programme ja tehnilisi võimalusi, millega paljud ehk veel kokku puutunud ei ole. Kõiki tehnikavahendeid pole võimalik ega mõttekaski endale koju osta – palju rahakoti- ja keskkonnasäästlikum on töötada nendega raamatukogus.

Mida laboris tehakse?

Kännukuke raamatukogu innovatsioonilaboris valmib kõikvõimalikke asju: 3D-prinditud kõrvarõngastest, piparkoogivormidest ja ehitusdetailidest omakujundatud T-särkide, siltide ja kleebisteni. Tasuda tuleb seejuures vaid materjali eest (3D-printeri filament, kleep- ja kuumpresskile). Võimalik on kasutada ka enda kaasatoodud materjali.

Graafikalauda Wacom Cintiq 22HD, mis muudab ülilihtsaks arvutis joonistamise, käivad lisaks algajatele katsetamas isegi professionaalsete oskustega kujundajad. Kännukuke raamatukogu raamatukoguhoidjad õpetavad huvilisi individuaal- ja rühmakoolitustel ning töötubades kõiki innovatsioonilabori seadmeid kasutama ning abistavad vajadusel ka iseseisval töötamisel. Alla 12-aastased saavad 3D-printerit, kilelõikurit, termopressi ja graafikalauda proovida koos täiskasvanuga, 12–17-aastastel on nende seadmete iseseisvaks kasutamiseks vaja vanema või eestkostja kirjalikku nõusolekut. Raamatukogusse on oodatud ka klassid ja õpetajad, kellele raamatukogu töötajad on valmis seadmeid ja roboteid tutvustama ning oma kogemusi jagama.

Kännukuke raamatukogus tegutsevad mitmed lastele mõeldud tasuta huviringid, mis on vähem või rohkem innovatsioonilaboriga seotud. Robootikaringis Nuti(ki)kas ehitavad ja programmeerivad 1.–3. klassi lapsed Lego WeDo2 roboteid. Pisut vanemad huvilised saavad tegelda Edisoni robotitega. Kuna raamatukokku on sattunud mitmeid Lego fännidest lapsi, toimub alates selle aasta algusest ka Legoring, mille üks eripära on, et fantaasiarikkamaid ehitusdetaile on võimalik innovatsioonilaboris ise kujundada ning 3D-printeriga välja printida.

Väikesed lapsed saavad esimesi programmeerimiskogemusi Bee-bot mesimumm-robotiga.

Leiutajate ring

Kõige uuem huviring – leiutajate ring – avati NutiLabori starditoetuse abil tänavu märtsis. Leiutajate ringis saavad 8–13-aastased lapsed luua oma ainulaadseid asju, kasutades Strawbeesi loomingulisi konstruktoreid, Quirkboti roboteid ja Makey Makey leiutajakomplekte, samuti 3D-modelleerimist ja -printimist. Huviringis pakutav ühendab valdkondi, õpetab mitmete muude praktiliste oskuste kõrval planeerima ja projekteerima ning aitab luua seoseid virtuaalse ja füüsilise maailma vahel.

Kuigi innovatsioonilabor ja robootika tunduvad raamatukogu traditsiooniliste teenuste kõrval esialgu ehk harjumatutena, on tagasiside seadmetele ning nende tutvustamisele ja õpetamisele olnud hea. Huviringidesse soovijaid on olnud rohkem kui kohti ning robotitega seotud pereüritused on olnud rahvarohked. Teeb rõõmu, et poiste kõrval on osalejate seas ka tüdrukuid ning lisaks eesti lastele võtavad neist osa vene lapsed. Robotitega käiakse raamatukogus mängimas ka väljaspool ringitegevust, eriti populaarsed on väikelastele mõeldud Bee-Boti robotid.

Tundmatute seadmete ja programmide puhul võib nappida julgust neid proovida. Robootikaringi juhendaja Kirsti Aarniste meenutab juhtumit, kus leiutajate ringis tuli enne 3D-modelleerimise õppimise algust tema juurde murelik tüdruk ja teatas: „Ma ei ole arvutiinimene.“ Tunni lõpuks oli selsamal lapsel valmis kujundatud uhke 3D-loss. Kännukuke raamatukogus julgustatakse kõiki IKT-vahenditega katsetama – ka neid, kes ennast arvuti- või tehnikainimeseks ei pea. Võib-olla sünnib just sellisest katsetamisest sügavam huvi, sealt ehk isegi hobi, elukutse või oluline innovatsioon tulevikuks.

 


Kännukuke raamatukogu kohta leiab rohkem infot Tallinna keskraamatukogu veebilehelt:

http://keskraamatukogu.ee/kohalkasutus/innovatsioonilabor/

http://keskraamatukogu.ee/ringid-ja-klubid/robootikaringid/

http://keskraamatukogu.ee/


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!