Sportlik südamekuu Tabasalu Tibutare lasteaias

8. mai 2018 Anna Sõõrd Tabasalu Tibutare lasteaia liikumisõpetaja ja pedagoog-metoodik - Kommenteeri artiklit

 

Iga aasta aprillis südamekuu raames korraldab Tibutare lasteaed sportlike eluviiside ja liikumise edendamiseks tervisekuu. Toimub mitmeid üritusi, kus tegevust jagub nii lastele kui ka personalile.

Suutervisepäev

3. aprillil õpetas suutervise spetsialist ja tervisedendaja Nele Marrandi Tallinna tervishoiu kõrgkoolist Tibutare lastele põnevate tegevuste kaudu nelja kuldreeglit, mis aitavad hambaid korras hoida. Nendeks on: toitu tervislikult, söö vähem komme ja suhkrut, sest suhkrud on toiduks suus elavatele „pahadele“ mikroobidele; kui sul on janu, siis joo vett; hoia toidukordade vahel vähemalt kolm tundi pausi. Sage söömine ja põhitoidukordade vahel näksimine tekitab hambakaariest ehk hambaauke; pese hambaid kaks korda päevas kaks minutit ja ära kogu hambapastat õhtul suust ära loputa, sest hambapasta sisaldab fluoriidi ja selle pikem mõju on hammastele kasulik.

Ülemaailmse suutervisepäeva raames kohtusid koolieelikud Kiisude rühma lapsevanema ja hambaarsti Kadri Umalasega. Koolituselt jäi kõlama mõte, kui tähtis on suu tervis ja kui me hoolime oma hammastest, siis on meil võimalus naeratada tervete hammastega läbi elu.

Esmaabi koolitus

Kõrvuti suutervise spetsialistidega jagasid oma teadmisi koolieelikutele esmaabi valdkonnas Tallinna kiirabi instruktorid ja kogenenud spetsialistid Angela ja Kaspar. Lapsed said proovida elustamisnuku peal kunstliku hingamise ja südamemassaaži tegemist. Kõik rühmad said tutvuda ka kiirabiauto ja arstide tööga. Eriti meeldis lastele kõik see, mis asus autos sees.

Aitäh Tallinna kiirabi arstidele, kiirabiauto juhile parameedik Arturile, Eesti haigekassale ja suukoolile, Tallinna tervishoiu kõrgkoolile ning lapsevanematele vajalike tegevuste läbiviimise, koostöö ja õpetliku päeva eest!

Seitse hommikut tervise heaks

9.‒12. aprillini tähistasime südamekuud Tibutare lasteaia suures saalis ühise hommikvõimlemisega. Kõigi rühmade lapsed kogunesid kella 8.15-ks saali, et koos oma keha ja vaim virgeks saada. Tore oli see, et nii mõnigi laps, kes enamasti tuuakse lasteaeda mõnikümmend minutit hiljem, oli võimlemisnädalal varakult kohal. Nädala avas õpetajate võimlemisrühm, kes sai inspiratsiooni kultuuripärandi aastast. Tantsuline võimlemine käis vanaaja tegevusi matkides: lüpsti lehma, võeti kartuleid, keriti lõnga ja niideti vikatiga heina. Tegevused olid lõimitud sabatantsu ja rütmiharjutustega.

Tervisenädala võimlemiskavad sündisid koostöös laste ja õpetajatega, esivõimlejateks olid kordamööda nelja vanema rühma lapsed. Sellel aastal oli põnevaks uuenduseks joogavõimlemine Tibude rühma lapsevanema Gerli Vainu eestvedamisel.

Personali tervisepäev „Selg sirgu“

10. aprillil pidasime ülemaailmse tervisepäeva raames Tibutare personalile tervisepäeva „Selg sirgu“, kuhu olid kutsutud ka naaberlasteaedade õpetajad, kokku kuuest lasteaiast. Päeva juhendasid kogenud füsioterapeudid Martin Toht ja Karin Jõgi. Tallinna selja- ja kaelaravi keskusest. Päev sisaldas personaalset tervisehindamist ja nõustamist, praktilist süvalihas- ja venitustreeningut koos spetsiaalsete harjutuste õppimisega. Sügavamaid teadmisi selja tervisest andsid külalised edasi selja tervise seminaril. Neid oskusi saavad õpetajad kasutada enda tervise ja laste rühivigade ning seljaprobleemide märkamiseks, lapsevanemate nõustamiseks ja soovitavate harjutuste tegemiseks koos lastega seljaprobleemide ennetamisel.

Sõpruskohtumine Tabasalu ühisgümnaasiumi 1.b klassiga

10. aprillil oli Tibutare lastel rõõm kohtuda Tabasalu spordikompleksi suures pallisaalis Tabasalu ühisgümnaasiumi 1.b klassiga rahvastepallis ja köieveos. Tore oli näha paljusid Tibutare lasteaia endisi kasvandikke ja praeguseid koolieelikuid palliplatsil omavahel mõõtu võtmas. Mängud olid pingelised, tasavägised ja põnevad, võitsid koolijütsid. Šokolaadimedalid teenisid kõik võistlejad auga välja. Tähtsam kui võit oli sellel kohtumisel sportlike kogemuste, võistluselamuse ja uute sõprade leidmine. Tiimitöö tegemine ühendab ja aitab luua uusi sõprussuhteid.

Tibutare meistrivõistlused rahvastepallis

11. aprillil selgitati välja Tibutare parim võistkond rahvastepallis. Neli kaptenit määras liikumisõpetaja, neli võistkonda moodustati loosimise teel. Võistlus toimus õues kahel palliplatsil korraga. Kõik neli võistkonda said omavahel mängida. Tegemist oli igakevadise traditsioonilise pallilahinguga.

Selle aasta Tibutare meistritiitli rahvastepallis pälvis võistkond Sinised koosseisus Johan, Iiris, Ella Ireen, Robin, Roger, Kenert, Sandra ja Cristiin. Võistkonna kapten oli Conrad. Parima mängija tiitli pälvisid Karl Kaspar Tomberg ja Laura Kens.

Pallilahingud Teelahkme lasteaiaga

12. aprill võistlesid Tibutare parimad rahvastepallurid Teelahkme lasteaia koolieelikutega rahvastepallis ja katsusid rammu köieveos. Mängugeimid olid tasavägised, aga seisuga 3:0 tuli võit Tibutare õuele. Köievedu jäi seekord 1:1 viiki. Võitja selgitatakse välja Harku valla koolieelikute võistlusel.

Harku valla koolieelikute sportlik jõukatsumine.

Väga heaks sportlikuks traditsiooniks on kujunenud Harku valla koolieelikute teatevõistlused, mis toimusid 24. aprillil Tabasalu ühisgümnaasiumi jalgpalli harjutusväljakul Tibutare liikumisõpetaja eestvõttel juba seitsmendat korda. Kokkusaamise eesmärk oli väärtustada piirkonna lasteaialaste sportlikku ühistegevust populaariseerimine ning omandada kogemusi eelseisvaks üle-eestiliseks spordipäevaks. Tibutare lasteaia eestvedamisel veetsid koos sportliku päeva kuus Harku valla lasteaeda.

Kokku oli kavas kuus eri raskusastmega kombineeritud teatevõistlust. Lisaks teatevõistlustele selgitasid poisid välja kõige tugevama võistkonna köieveos.

Päeva kokkuvõttes olid kiireimad lapsed Pangapealse lasteaias, kes saavutasid teatevõistlustel esikoha ja võtsid endaga aastaks kaasa rändkarika. Teise koha sai Tabasalu Tibutare lasteaed ja kolmandaks tuli Teelahkme lasteaed. Köieveos võitis teist aastat järjest Harku lasteaed, teiseks tuli Alasniidu lasteaed ja kolmandale kohale jäi Rannamõisa lasteaed.

Üritus sai teoks tänu toetajate ning paljude abiliste suurepärasele koostööle.

Aitäh, Harku vallavalitsus, Tabasalu Babyback&BBQ, Zelluloosi batuudikeskus, batuudikeskus Skypark, Tabasalu spordikompleks ja pererestoran Seller, tänu teile oli auhinnalaud rikkalikult kaetud.

Sportlik lustimine lõppes rõõmsa tuju ja väsimusega. Kosutuseks enne koduteele minekut sai iga väike sportlane väikese šokolaadi ja kõrremahla.

„Rahvastepallime 2018“

25. aprillil toimus juba seitsmendat korda Keila tervisekeskuses Keila Vikerkaare lasteaia eestvedamisel „Rahvastepallime 2018“ turniir Harjumaa lasteaialastele.

Turniir algas avadefileega, häid sõnu soovis lastele toredaks sportlikuks päevaks Vikerkaare lasteaia direktori kt Silja Laanemaa. Soojendusvõimlemist juhendas lasteaia liikumisõpetaja Sirje Aija. Kohtunikeks oli appi kutsutud Keila korvpallikooli treenerid ja õpilased. Võistlejatele ja publikule esinesid võimlemisklubi Sistrum võimlejad.

Mängud toimusid kahes alagrupis. Alagruppide mängudele järgnesid poolfinaalid ja seejärel finaalmängud. „Rahvastepallime 2018“ turniiri võitis Keila Vikerkaare lasteaia Sipsiku maja Sipsiku rühma võistkond, teise koha saavutas Vikerkaare maja Pipi rühm, kolmandaks tuli Tabasalu Tibutare lasteaed.

Tibutare võistkond mängis koosseisus Aleksandr, Carel, Lisandra, Conrad , Melk Richard Muumide rühmast ja Karl Kaspar, Martin ja Matthias Sipsikute rühmast. Parima mängija tiitli pälvisid Richard Melk ja Karl Kaspar Tomberg Tibutare lasteaiast.

Kõik turniirist osavõtjad said mälestusmedali, võistkonnad aukirjad ja puuviljakorvid. Rändkarikas läks aastaks hoiule Keila Vikerkaare lasteaia Sipsikute rühma kätte.

Suur aitäh kõikidele tublidele võistlejatele ja lapsevanematele, kes leidsid aega Tibutare võistlejatele pöialt hoidma tulla.

Tibutarelased said taas kord hõbemedali üle-eestilisel võistlusel

27. aprillil esindasid Harku valda üle-eestilisel lasteaedade spordipäeval Audentese spordikeskuses Tabasalu Tibutare lasteaia ja Pangapealse lasteaia lapsed. Audentese spordiklubi korraldatud võistlus on kujunenud lasteaialastele elamusrohkeks iga-aastaseks spordisündmuseks. Omavahel võistlevad 432 last 36 lasteaiast. Kavas on neli ala: teatejooks, kombineeritud teatevõistlus, osavusvõistlus tüdrukutele ja poiste köievedu.

Nelja ala kokkuvõttes riputati Tibutare väikestele sportlastele kaela hõbemedalid. Pangapealse lasteaed jäi napilt neljandaks. Mõlemad lasteaiad on samal võistlusel ka eelnevatel aastatel edukalt osalenud. Taas kord leidis kinnitust tõsiasi, et Harku valla lasteaedades on sportimine au sees ja sportlikud eluviisid tähtsad.

Sportimine arendab nii lapse kehalist suutlikust kui ka sotsiaalseid oskusi, nõuab koostööd ja teistega arvestamist ning õpetab ühtse grupina sama eesmärgi poole liikuma. Kõik need oskused on Tibutare koolieelikud omandanud.

Tibutare lasteaeda esindasid Karl Kaspar Tomberg, Martin Kaasik, Matthias Kala, Aare Tölp, Richard Melk, Romet Järva, Laura Kens, Mia Mirtel Kiviselg , Iiris Hamer, Olivia Pärnamaa, Lisandra Priskus ja Laurett Ott.

Sportlikku ja rõõmsameelset sügisel algavat kooliteed!

Spordiga tegelemine ja võistlemine aitab kujundada lapse isiksust

Iga laps tahab kogeda eduelamusi. Võistlused võimaldavad lastel nautida eneseületuse järel võidujoovastust ning tulla toime pettumusega pärast kaotusi. Ühtlasi aitavad mõista, et kaotused ja tagasilöögid kuuluvad sportimise ja elu juurde. Õpetaja ülesanne on lapsi toetada ja julgustada edasi tegutsema, et nad alla ei annaks ega loobuks pärast esimesi tagasilööke spordiga tegelemast. Selliste asjade õppimine ja tegutsemisviis on hädavajalik, et laps suudaks edukalt toime tulla meie tänapäeva stressirohkes maailmas ja konkureerimisele orienteeritud ühiskonnas.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!