Sten Roosi muinasjutuvõistlusel on teatepulga edasiandmise aasta

25. mai 2018 Krista Kumberg bibliograaf ja lastekirjanduse uurija - Kommenteeri artiklit

26. muinasjutu­võistluse kolm paremat. Vasakult Mihkel Türnpu, Monabel Pass ja Lisette Suik.
Foto: Merilin Kaustel-Lehemets / Lääne Elu

 

Tallinna raekojas autasustati 19. mail Sten Roosi muinasjutuvõistluse parimaid. Autasu pälvis 37 last ja muinasjuttude ainestik oli seinast seina.

Oma muinasjutu saatis aasta lõpus Haapsallu võistluse korraldajate Ann ja Ants Roosi postkasti 239 noort autorit. Võistlustöid tuli kokku üle terve Eesti, esikolmikus said kokku näiteks Võru ja Kärdla, Orust rääkimata.

Steni muinasjutuvõistlus on toimunud 26 korda. Võistluse seeme pärineb õigupoolest hoopis varajasemast ajast, mil Ann ja Ants Roosi poeg oli koolipoiss ja osales omaloominguvõistlustel. Teemadeks olid toona tuleohutus, looduskaitse jne. Sten ei saanud kunagi esimest kohta – oli n-ö igavene teine. Kas võis olla põhjuseks see, et palju lugenud poiss ei lähenenud tõsisele teemale tõsisel moel, kirjutas muinasjutuvõtmes, lood olid humoorikad, väikese vimkaga, seal tegutsesid loomad. Poja kirjutamishuvile mõeldes algatasid tema vanemad võistluse, millel lapsed saavad näidata oma loomingulisust ja head keelekasutust. Nad on külvanud seemneid, millest kasvab kirjandushuvi ja loovkirjutamise kogemus.

Muinasjuttude ainestik ja tegelaskond on seinast seina. Need puudutavad päevakajalisi teemasid ja tegelasi, viimaseid nii poliitikast kui ka laste- ja popkultuurist. Erinemine teistest, kiusamine, väljatõugatus – need on sageli loo lähtepunktiks. Põrsas Peppa, Donald Trump, Reet Pull, smurfid, tulnukad, ajarändurid ja muud on otsaga laste loomingusse jõudnud. Ega kuningad, nõiad ega lohed ole kuhugi kadunud. Kangelane võib küll laisk olla ja lohe tapmise asemel seitse aastat temaga koos popkorni süüa ja paksuks minna nagu rüütel Rooland, aga klassikal põhineb seegi muinasjutt.

Nutiseadmed tegutsevad muinasjuttudes nagu viisteist aastat tagasi pliiatsid pinalis või lauanõud köögikapis. Huvitav, et aastaid on lapsed kas oma vanemate või õpetajate negatiivseid tundeid arvutiasjanduse suhtes ka oma lugudes peegeldanud. Seekord mitmes loos nutiseadmed aga n-ö rehabiliteeriti. Küll löövad nad seljad kokku, et küberkiusamist ära hoida (Monabel Pass, „Nutid asuvad tegutsema“), teisal saavad raamat ja sülearvuti parimateks sõpradeks, tunnustades teineteise väärtusi (Karmen Pikkmets, „Arvuti ja Raamatu lugu“). Lisette Suigu kirjutatud võiduloos „Lumivalgeke ja Apple“ kasutab kuri kuninganna paraku just nutitelefoni, et tüdruk sõltuvusse satuks. Tõepoolest, klaasistunud pilgul telefoni nokkiv neiu võiks sama hästi klaaskirstus lebada – sõpradega ja reaalse eluga ei tee tüdruk emmal-kummal juhul suuremat tegemist.

Sten Roosi muinasjutuvõistlus on kasvanud suureks ja edukaks. Edaspidi jätkab see oma teekonda Eesti lastekirjanduse keskuse lipu all.

 


Parimad autorid 2018

  1. Lisette Suik, Võru Kreutzwaldi kool, „Lumivalgeke ja Apple“
  2. Monabel Pass, Kärdla põhikool, „Nutid asuvad tegutsema“
  3. Mihkel Türnpu, Oru kool, „Keegel kurika silmis“

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!