Haridusuudiseid välismaalt

1. juuni 2018 - Kommenteeri artiklit

Palavus viib eksamitulemused alla

Mida kuumemad ilmad, seda kehvemad eksamitulemused, selgub USA-s 13 aastat kestnud uuringu tulemustest. Harvardi, UCLA ja Georgia State University teadlased võrdlesid 10 miljoni keskkooliõpilase eksamitulemusi aastatel 2001–2014. Nad väidavad, et on leidnud esimest korda selgeid tõendeid, mis näitavad, et piirkonna keskmise õhutemperatuuri tõusuga halvenevad õpitulemused, vahendab BBC. Temperatuuri tõus 0,55 kraadi võrra aastas kahandab eksamitulemusi 1% võrra. Negatiivne mõju algab temperatuurist +21 ᵒC.

Õpetaja pani roboti pihta

Ühele õpetajale määrati vanglakaristus, sest ta pani E-baysse müüki koolist varastatud roboti, vahendab tes.com. Info- ja kommunikatsioonitehnoloogia õpetaja Hamzah Arbile mõisteti kuuekuuline vangistus, sest ta varastas programmeeritava roboti Lego Mindstormi osad ja pani need müüki. Juhtum leidis aset 2016. aasta suvel Londonis. Kolm päeva hiljem kaotas ta töökoha. Lisaks määrati talle õpetajana töötamise keeld. Kohtus süüdistas õpetaja osade müügis oma naist. Hiljem tunnistas ta suuliselt siiski oma eksimust.

Meedia taunib ammuseid vigu

Õpilastele tuleb õpetada, et vigade tegemine on täiesti inimlik, vahendab tes.com. Vaimse tervise ekspert kirjutab, et ta on mures, et meedias kuulsuste sildistamine kangelasteks ja pahadeks hakkab mõjutama õpilasi ja haridussüsteemi. Kool peaks sütitama inimeses õppimissoovi ja arendama fantaasiat, mis omakorda tekitab uudishimu. Nii inimesed arenevad ja võivad oma arvamusi muuta. Meedias aga heidetakse inimestele ette nende aastatetaguseid eksimusi ja väiteid sotsiaalmeedias. Koolis nii ei tohiks.

Kooliraha kulus kommunikatsioonile

Mehhiko haridusreform edeneb üle kivide ja kändude, sest õpetajakoolitusest enam kulutatakse raha kommunikatsioonile. Viis aastat pärast president Nieto haridusreformi algust on riik 35 OECD riigi edetabelis endiselt haridusküsimustes viimasel kohal, vahendab The Guardian. Teavituskampaaniatele reformi kohta kulutati eelarvest 2700% rohkem, samas, kui maapiirkondade koolimajadel puuduvad katused, elekter või vesi. Riigis otsustab hariduspoliitika tõenäoliselt 1. juuli presidendivalimiste tulemused.

Lapsi häirivad nutitelefonidega vanemad

„Ma soovin, et emme mobiili poleks kunagi välja mõeldud,“ kirjutas algkoolis käiv õpilane. Ameeriklannast õpetaja Jen Adams Beason andis teise klassi õpilastele ülesande kirjutada ja joonistada asjadest, mille puhul nad sooviksid, et neid poleks leiutatud. Neli õpilast 21-st kirjutasid nutitelefonidest, vahendab BBC. Õpetaja postitas pildi õpilase tööst sotsiaalmeediasse, kus seda jagati üle 170 000 korra. Üks teine õpilane kirjutas: „Mulle telefon ei meeldi, sest vanemad istuvad iga päev oma telefonis.“

Inglismaal vähendatakse koolibusside arvu

Eelarvekärbete tõttu vähendatakse Inglismaa maapiirkondades tasuta koolibusside arvu, mille tagajärjel kaob piletita sõidu võimalus 20 000 õpilasel, vahendab BBC. Kui linnas makstakse iga õpilase pealt kooli sõiduks 10 naela, siis maapiirkondades kuni 200. Alla kaheksa-aastastele peab olema tagatud koolisõidu võimalus, kui kool asub kaugemal kui kaks miili, vanematele lastele, kui kool asub vähemalt kolme miili kaugusel. Arvatakse, et ühistranspordi vähenemisel on kaugeleulatuvad negatiivsed tagajärjed.

Taani gümnasistid panid kärakat ja lõhkusid põrandat

Taanis tarbis 200 gümnasisti aulas alkoholi ning tantsis ja hüppas laudadel, kuni osa neist purunes, vahendab Der Spiegel. Ühel hommikupoolikul joodi õlut ja kangemaidki jooke ning kooli aula muutus piduliste jaoks tantsumaratoni ööklubiks. Karistuseks otsustas Slagelse direktriss tühistada kooli ametliku lõpupeo. Direktriss kirjutas kooli kodulehel, et tundide ajal purjujoomine ei kuulu kooliskäimise juurde. Kui õpilased soovivad, et neid täiskasvanuna koheldaks, peavad nad täiskasvanuna käituma.

Ülikool sai trahvi andmete lekitamise eest

Greenwichi ülikool on esimene ülikool Suurbritannias, mida trahvitakse 1998. aasta andmekaitse seaduse rikkumise eest. Nimelt laadis ülikool koolituse käigus 2004. aastal veebi 19 500 üliõpilase andmed, unustas aga hiljem kustutada. Leke avastati 2016. aastal. Andmete hulgas olid õpilaste nimed, aadressid, sünnikuupäevad, telefoninumbrid, allkirjanäidised ja mõnikord lisaandmed füüsiliste ja vaimsete terviseprobleemide kohta, vahendab BBC. Trahviks määrati 120 000 naela. Ülikool otsust edasi ei kaeba.

Hilinemise eest piitsa

Nigeerias, Lagosest 145 km kaugusel karistas koolidirektor kooli hilinenud teismelisi barbaarselt: noored viidi maantee äärde, seoti risti külge kinni ja hakati neid hobusepiitsaga peksma. Piltide järgi karistati vähemalt ühte poissi ja tüdrukut, vahendab BBC. Julma kohtlemist näinud politseinik sekkus ja käskis direktoril lapsed vabaks lasta. Seaduse täitmise asemel ootas ka teda hobusepiits, samuti politseiniku kaaslast. Saabunud abijõud arreteerisid kolm kahtlusalust, kaasa arvatud Ayetoro kooli direktori.

Rahapuudus ajab õpetajad tänavale

USA-s hakkasid streikima ka Põhja-Carolina õpetajad – seega on levinud õpetajate streik kuuendasse osariiki. 20 000 õpetajat koos toetajatega läksid õpetamise asemel tänavatele, mis tähendas, et üle miljoni õpilase said koolist vaba päeva. Soovitakse riigikoolide rahastuse suurendamist ja kõrgemaid palku, vahendab The Guardian. Viimase kümne aasta jooksul on osariigis õpetajate palgad vähenenud 9,4% ja riigikoolide rahastus 8%. Üks osaleja tunnistas, et töötab nädalavahetusel ettekandjana, et ta saaks osta õpetamiseks vajalikke vahendeid.

„Tule ja proovi ära võtta“

Kaitlin Bennett lõpetas Ohios Kenti ülikooli bioloogia teaduskonna. Tähelepanu pälvis ta aga seetõttu, et kandis järgmisel päeval üliõpilaskülas AR-10 püssi ja poseeris nii Twitteri piltidel hoides käes lõpumütsi kirjaga „Tule ja proovi ära võtta“. Pildid algatasid debati isikuvabaduse, üliõpilaste protestide ja valgete privileegide teemal. Enda sõnul protesteeris ta reegli vastu, mis lubab külalistel ülikooli territooriumil relvi kanda, personalil ja üliõpilastel mitte, vahendab BBC.

 

Kogunud ÕIE TÄHTLA


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!