Tänasel lastekaitsepäeval laulab Vabaduse väljakul tuhat mudilast

1. juuni 2018 Tiina Vapper toimetaja - Kommenteeri artiklit

Tallinna Luha lasteaia lapsed on laulupeo repertuaari usinasti harjutanud ning tänaseks peoks valmis.
Foto: Tiina Vapper

 

Täna kell 12 algab Tallinnas Vabaduse väljakul mudilaste laulupidu „SadaSäraSilma“, kus osaleb sada pealinna lasteaeda, igaühest kümme last.

Sellist suurt lasteaedade laulupidu peetakse Tallinnas esmakordselt ning see on kingitus Eesti Vabariigile 100. sünnipäevaks, ühtlasi tähistatakse sellega Tallinna alushariduse 100. aastapäeva: pealinna vanim, Kopli lasteaed avas uksed 1. detsembril sada aastat tagasi. Tallinna haridusameti hariduskorralduse osakonna peaspetsialisti Merike Kivimäe sõnul oli lasteaedade huvi laulupeo vastu suur, oma osavõtusoovist andis korraldajatele teada sada lasteaeda. Tallinna 126 lasteaiast ei osale peol 26. Neist suure osa moodustavad lastesõimed, kõigis ülejäänutes toimuvad samal ajal lõpupeod või muud üritused. Samas on paar niisugust lasteaeda, kes jäid registreerimisega hiljaks, kuid õppisid laulud selgeks ja tulevad oma rühmaga Vabaduse väljakule kaasa laulma.

Igast lasteaiast osaleb kümme 6–7-aastast last, kes esitavad peol kümme laulu, nende seas uusi, aga ka vanu ja tuntuid. Repertuaari koostamisel arvestati sellega, et hea oleks laulda nii eesti kui ka vene kodukeelega lapsel. Aprillis toimus igas linnaosas proov, kus harjutati laule ja liikumist dirigent Raul Talmari käe all. Laulud olid kõigil lastel selged ja dirigent jäi nendega väga rahule. Mudilaste esinemist saadab Urmas Lattikase ansambel, kontserti juhib Katre Jaani, kelle tütar Getter Jaani laulab koos lastega samuti paar laulu.

Peo alguses kogunevad lasteaiad linnaosade kaupa Vabaduse väljaku ääres olevatele tänavatele ning pärast laulupeo signatuuri kõlamist hakkavad lapsed päikesekiirtena Vabadussõja võidusamba treppide poole liikuma. Kõigil lastel on seljas ühtemoodi stiliseeritud rahvarõivad, mille linn eelmisel aastal lasteaedadele kinkis. Laulupidu kestab koos jäätisesöömisega ühtekokku umbes tund aega.

Luha lasteaia muusikaõpetaja ja laulupeo „SadaSäraSilma“ muusikatoimkonna juht Merike Nurk ütleb, et pidu hakati ette valmistama eelmisel kevadel ja seda tehti terve aasta. Kui repertuaari kohta õpetajatelt tagasisidet küsiti, tuli välja, et kolm lastele kõige enam meeldinud laulu on Külli Murandi „Ei pärmiga, ei lärmiga“, Riine Pajusaare „Ühes šokolaadilinnas“ ja Kersti Kuuse „Eesti on mu kodumaa“. Uuemate laulude kõrval laulavad lapsed ka vanu tuntud laule „Mu koduke“ ja „Sõit-sõit linna“. Peo lõpus aga kõlab popurrii sellistest armsaks saanud lastelauludest nagu „Rongisõit“, „Kiisu läks kõndima“, „Juba linnukesed“, „Kus on minu koduke“.

Vene õppekeelega Suur-Pae lasteaia direktor Tatjana Požogina tõdeb, et osa laule olid laste jaoks esialgu keerulised, kuid lasteaed tegi omalt poolt kõik, et lapsed need selgeks saaksid. „Et meie lastel oleks lauldes väiksem aktsent, korraldasime koos Pirita lasteaiaga laululaagri, kus nad laulsid koos eesti lastega. Sõitsime bussiga kohale, lapsed laulsid viis laulu ära, vahepeal liikusime spordiväljakul, pärast tulime saali tagasi ja laulsime ülejäänud viis laulu,“ räägib Tatjana Požogina. Tema sõnul olid mitte ainult lapsed ise, vaid ka nende vanemad tulemusega väga rahul.

Merike Nurk hakkas Luha lasteaia Summajate rühma lastele laule õpetama juba septembri alguses. „Püüdsin õpetada mänguliselt, et lastel oleks huvitav laule õppida, ja laulusõnad jäid lastele ruttu meelde,“ räägib õpetaja. Tema sõnul oli kõige keerulisem valida välja need viis poissi ja viis tüdrukut, kes laulupeol laulavad. Valiku tegemisel sai otsustavaks mõistagi lauluoskus.

Paljudes lasteaedades õpetasid muusikaõpetajad laulud selgeks kõigile rühma lastele, et lapsed saaksid neid lasteaia üritustel koos laulda. „Ka meie laulsime neid laule vabariigi aastapäeval, emadepäeval ja viimati eelmisel nädalal lõpupeol,“ räägib Merike Nurk, kes on tähele pannud, et kui lapsele laul meeldib, võib ta seda lõpmatuseni laulda.

Muide, 24. mail toimus Tallinnas ka lasteaedade tantsupidu, mille korraldus oli väga huvitav. Nimelt ei toodud lapsi kuskile kokku, vaid kõigi lasteaedade lapsed tantsisid ühel ajal oma hoovis. Ühekorraga toimus 126 väikest pidu, kus tantsis ligi 20 000 last. Pidu algas kell 16 „Sabatantsuga“, järgmisena tantsiti tantsu „Nüüd lähme tantsima“, edasi tantsis iga lasteaed mõne tantsu oma vabal valikul ja täpselt kell 16.30 alustasid kõik ühel ajal „Kaerajaani“. Meeleoluka tantsupeo jäädvustasid droonid.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!