Vanadest karpidest moodsad koolimajad

15. juuni 2018 Sirje Pärismaa toimetaja - Kommenteeri artiklit

Uuenenud Raatuse kooli aatriumis ja trepikodades domineerib päikseline oranž toon. Fotod: Sirje Pärismaa

 

Tartu Raatuse kool kutsus kooliaasta lõpetuseks raehärrad, ajakirjanikud ja lapsevanemad vaatama, millistes kuninglikes tingimustes hakkavad õpilased sügisest õppima. Aasta kestnud renoveerimistööd on lõpukorral ja peagi ees kolimine asenduspinnalt uue kuue ja sisu saanud majja.

Raatuse kooli direktor Toomas Kink polnud kiitusega kitsi: „Terve maja teeb rõõmu, siin on hea aura ja võimalus teha kõike, mida vaid tahad. Võid ju jätkata ka uues ruumis vanamoodi, aga meil on projekt „Restart 2018“. Kaheksal leheküljel on kirjas ideid üle maailma, ka Eestis ära unustatud asju. Näiteks sügavalt lõimitud õpe, õpetajate tegelik koostöö, hinneteta hindamine, senisest rohkem tagasisidestamine, diferentseeritud õpetamine.“

Kink märkis, et Islandil pannakse juba enne koolide ehitamist kontseptsioon paika. Ka Raatuse kooli rahvas sai projekteerimisel päris palju kaasa rääkida ja pakkuda välja maailma parimaid näiteid koolidisainist. Kingu fotokogus on üle kolme tuhande foto eri riikide koolidest.

Uuenenud koolis on nii suuremaid kui ka väiksemaid ruume. Avatud õppekeskkonnas saab korraga tunnis olla 80–90 õpilast ja 3–5 õpetajat. Lükandseinte abil – ühtlasi on need tahvliteks – saab ruumi suurust muuta.

Püüame õpetada lapsi homogeensetes gruppides, kus nii andekad kui ka vähem andekad saavad areneda omas tempos. Neile lähenetakse erinevate meetoditega ja gruppe on mitme tasemega,“ rääkis Kink. Koolimajas on ka väiksed ruumid HEV-laste õpetamiseks.

Mööbelgi on uutmoodi. Kui varem tuli lapsel istuda puutoolil 45 minutit, siis nüüd on märksa seljasõbralikum variant.

Füüsika-keemiaklasse eraldi ei ole, vaid loodusainete õpetamiseks on labor, kus on kuuekohalised lauad, mille taga rühmas töötatakse. Õpetaja tegevust klassi ees saab jälgida seintel olevatelt ekraanidelt.

Lähestikku on ka kodundus- ja käsitööklassid ning ühine ala muusika ja kunsti õpetamiseks.

Meeldib, et siin on avarust ja õhku ning valgus paistab läbi maja,“ lausus Toomas Kink. Koridorid pole enam pimedad alad jalutamiseks, vaid on võetud õppetöös kasutusele. Ja kooliümbruse karjamaast on saanud korralik spordiväljak, kus ei puudu ka kunstkattega jalkaplats. Nii on võimalik ehk lapsed liikuma saada.

Mul on väga hea meel, et nüüd on meil korralik ventilatsioon, küttesüsteem ja ilusad põrandad jalasõbralikust materjalist,“ lisas Kink.

Suurim väljakutse on aga õpetajate koostöö,“ rõhutas Kink. „Õpetaja ei saa olla enam kuninganna, kes valitseb oma klassi, vaid koostööpartner. Oleme seda pikalt ette valmistanud. Peagi on näha, kui valmis õpetajad selleks on.“

Raatuse kooli renoveerimine (koos välialade ja sisustusega) maksis üle 8 miljoni euro. Euroopa regionaalarengu fond toetas 4,6 miljoni euroga.

Tartu linn on võtnud põhikoolide renoveerimise käsile. Järgmisena läbib põhjaliku remondi Variku kool, kus ongi täna, 15. juunil vana maja ärasaatmispidu. Peol leiab aset vanavaralaat, kus õpetajad müüvad aastatega kogunenud põnevaid esemeid. Kogutakse raha Estonia klaveri restaureerimiseks. Oksjonil lähevad müüki valitud maalid kunstikallakuga kooli varamust. Iga peol osaleja saab seinale jäädvustada oma käejälje. Õpilased tegid sellega eelmisel nädalal juba algust.

Peoga ei taha me midagi lõhkuda, vaid vana majaga väärikalt hüvasti jätta,“ lausus direktor Peeter Kikas. „Pisut kardame keerulist eesootavat aastat, mil õppetöö toimub eri paigus, aga elame üle. Oleme ju nii kaua oodanud uut maja, mis hakkab toetama kõike seda, mida tahame teistmoodi teha.“


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!