Haridussüsteem tuleb muuta senisest paindlikumaks

24. aug. 2018 Raivo Juurak toimetaja - 1 Kommentaar

Minister Mailis Reps pressikonverentsil HTM-i Tallinna esinduses. Foto: Raivo Juurak

 

22. augustil tutvustasid minister Mailis Reps ja analüüsiosakonna juhataja kt Tatjana Kiilo ministeeriumi Tallinna esinduses HTM-i uut aastaanalüüsi.

Mailis Reps märkis, et Eesti haridusel läheb üldjoontes hästi, enamik olulisi näitajaid on paranenud, kuid muret teeb suhteliselt suur väljalangus gümnaasiumist, eriti aga kutse- ja kõrgkoolist. Reps ütles Õpetajate Lehele, et Eesti vajab senisest paindlikumaid õppevorme, et koolitee katkestajaid oleks vähem. Näiteks Soome on suurema paindlikkuse nimel moodustanud paljudes piirkondades konsortsiume, kuhu kuuluvad gümnaasium, kutsekool, täiskasvanute gümnaasium, vabahariduskeskus, neil kõigil on ühine lõpudiplomgi. Koolitusload antakse samuti konsortsiumile. Soomes on ka polütehnikume, rakenduskõrgkoole ja ülikoole konsortsiumidesse koondatud, et sellelgi tasandil õppimiseks paindlikke võimalusi pakkuda.

Soome mudel sobib ka Eestile, märkis Reps, sest nii riigigümnaasiumide kui ka kutsehariduskeskuste omanik on riik. See võimaldab riigil luua nende vahele paindlikke üleminekuid. Soome kogemus näitab, et paarikümne kilomeetri pikkused vahemaad eri tüüpi koolide vahel pole probleem. Mõnes piirkonnas on lausa 17 kooli ühe juhtimise alla koondatud.


Hetkel ainult üks arvamus teemale “Haridussüsteem tuleb muuta senisest paindlikumaks”

  1. luule ütleb:

    Taaskord palju uusi hariduse reformile osutavaid mõtteid, kas aga saab kordades väiksema rahvaarvuga maal nii kapitaalseid muutusi teha, kas on ikka vajadust. Mida aga vaja, oleks teada saada koolitee katkestamise põhjusi, see tendents on kestnud juba pikemat aega ja raugemist ei ole. Gümnaasiumi ja kutsekooli lähendamine ja/või ühitamine komplekssemaks õpivõimaluseks maakonnakeskuste baasil oleks vast hea mõte.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!