Kas sina oled sümfooniakontserdil käinud?

28. sept. 2018 Maarja Kasema ERSO toimetaja - Kommenteeri artiklit

Dirigent Kristiina Poska. Foto: Kaupo Kikkas

 

Tõstke käsi, kes on Estonia kontserdisaalis sümfooniakontserdil käinud!“ Selle palve peale tõusevad olenevalt klassist ja koolist kas kõik või siiski päris paljud käed. Üksikud on kontserdile sattunud koos vanematega, rohkemad kooliga, enamasti on seltskonnas ka neid, kes on ise Estonia kontserdisaali laval näiteks kooriga üles astunud. Aga ikka juhtub sekka lapsi, keda senine elu ei ole kordagi Estonia kontserdi- ega teatrimajja toonud. Ja kui emad-isad selle tee lasevad rohtu kasvada, on ainuke lootus õpetajatel ja koolidel. Et ettevõtmine kannab head vilja, seda tõestavad korduvalt pärast kontserte või proovikülastusi nähtud säravad silmad. Ja isegi kui kohe esimesel korral ei meeldinud või oli keeruline aru saada, mida ja miks seal kuulama peab, ei tasu lootust kaotada. Vähemalt kogemuse võrra on kõik lapsed rikkamad ning saavad järgmine kord juba julgelt käe tõsta ja teatada: „Mina olen Estonia kontserdisaalis sümfooniakontserdil käinud.“

Sümfooniat võib võrrelda romaaniga kirjanduses. Seal on peategelased ehk peateemad, kõrvaltegelased ehk kõrvalteemad, mitmed paralleelselt kulgevad liinid, teemaarendused, kulminatsioon ja finaal. See ei ole lühipala nagu novell või jutustus, selle kuulamiseks peab varuma aega ja kannatust. On hea, kui teemad on juba tuttavad, siis on neid kergem märgata ja mõista. Sageli tuleb kuulamisel kasuks, kui panna silmad kinni. Elamust, mida pakub suure sümfooniaorkestri kontsert, võib võrrelda kuristiku ületamise või mäetipu vallutamisega. Kusjuures mäetippu vallutavad lisaks publikule ka sada laval olevat muusikut ning dirigent, kes valdab suurepäraselt kunsti, kuidas sada muusikut ühiselt hingama panna.

Advendiajal ootab Eesti Riiklik Sümfooniaorkester põhikooli vanemate klasside õpilasi ja gümnasiste Estonia kontserdisaali kuulama kahe legendaarse Austria helilooja suurteoseid.

6. detsembril juhatab Anton Bruckneri „Romantilist sümfooniat“ Jo­seph Swensen. Joseph Swensen on Ameerikas sündinud ja kasvanud heli­looja, kelles voolab ühelt poolt jaapani ja teisalt norra veri. Multitalendist Swensen ühendab endas suurepärase kombinatsiooni dirigendist, viiuldajast, heliloojast ja pedagoogist. Tema südameasi on muusikaga tegelemise kui laste igakülgset arengut toetava hobi propageerimine ja edendamine. Swensen on Wrocławi NFM Leopoldinumi orkestri peadirigent ning oodatud külalisdirigent paljude mainekate orkestrite ees. ERSO ees debüteeris ta 2017. aasta kevadel, pälvides kohe nii orkestri kui ka publiku poolehoiu.

20. detsembril juhatab Gustav Mahleri viiendat sümfooniat Kristiina Poska. „Poska on jäänud meelde nooruslikult tulise energia ja tarmuka konkreetsusega, mis mõjub kaasahaaravalt ja intensiivselt.“ Just nii on iseloomustanud hiljuti maailma hõivatuimaks naisdirigendiks valitud Kristiina Poskat pianist Kadri-Ann Sumera. Vahetult enne jõuluvaheaega jõuab maailma kontserdilavadel väga armastatud Eesti dirigent taas ERSO ette. Tema arvukate tunnustuste hulgas on nii auhinnalisi kohti konkurssidel kui ka mõjuka Saksa päevalehe Tagesspiegel poolt 2013. aasta 25 kõige huvipakkuvama berliinlase hulka valimine. Aastaid Berliini Koomilise Ooperi esimese kapellmeistrina töötanud Kristiina Poska tegutseb praegu vabakutselise dirigendina.

 

ERSO päevastel kontsertidel on pileti hind õpilastele 6 eurot, õpetajatele on iga kümne pileti kohta üks pääse tasuta. Gümnaasiumiklasse ootame ka õhtustele kontsertidele. Vähemalt kümneliikmelistele õpilasgruppidele pakub ERSO sinna soodushinnaga pileteid.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!