Läänemaa on ligidal

21. sept. 2018 Karin Mägi Haapsalu ja Läänemaa muuseumide pedagoog - Kommenteeri artiklit

Muuseumi­programmis saab liikuda ajas tagasi. Foto: Karin Mägi

 

Kui tulla koolist välja, tähendab see õpetaja jaoks küsimust: kas väljasõit on põhjendatud, jõuan ma oma klassiga planeeritud eesmärkideni? Mida kaugemale koolist minna, seda põletavam küsimus on. Muuseum on kooli partner, kelle juurde tulemine rikastab õppimist ja on eesmärgini jõudmisel toeks. Meie soov muuseumis on pakkuda sisukat ja toetavat programmi, mis muudab kaugele minemise argumendi tühiseks.

Selle aasta detsembriks oleme valmistanud programmi, mille käigus on klassil võimalik käia mitmes Haapsalu ja Läänemaa muuseumis ja veeta sisukas Lääne-Eesti jõulukombeid tutvustav päev. Eesmärk on ärgitada lapsi ja noori mõtlema selle üle, millised on jõulud praegu ja milliseks võiksid need kujuneda.

Jõuluseiklus Läänemaal“ toob Lääne-Eesti teile lähedale. 10.–14. ja 17.–20. detsembrini on võimalik tellida programmi, mis tutvustab Eesti jõulukombeid läbi aja ja ruumi, alustades ajast 150 aastat tagasi ja uurides nii maa- kui ka linnarahva jõule. Iga muuseum toetab oma teemaga ajastut või kombeid, millest räägime.

Laikmaa majamuuseumis viime teid ajas tagasi kunstniku lapsepõlve, kus jõululõhn ei tulnud tuppa toodud kuusepuust, vaid põrandale laotatud külmadest lõhnavatest heintest, milles hullamisest ei suutnud ära öelda vanad ega noored.

Käime üheskoos imelise akustikaga Haapsalu toomkirikus, kus mõtleme sellele, mida õpetab meile lugu laudas sündinud lapsukesest.

Jõuluseiklus Läänemaal“ viib meid pärast kirikus käiku ajas edasi. Eestlased pole alati jõule kirikus tähistanud. Kirik kaotas jõulude sümbolina tähenduse nõukogude ajal. Kuidas siis jõule tähistati (kui üldse), saame teada Haapsalu raekojas.

Mida tähendavad jõulud meile praegu, mida tähendas pühadeaeg inimestele varem ja kuidas on jõuludega seotud söömine, selle üle arutleme Iloni Imedemaal, kus võtame hubaselt kokku jõuluseikluse päeva ning lapsed saavad endale mälestuseks meisterdada.

Jõuluseiklus Läänemaal“ on lühike ülevaade jõulupühade tähenduse muutumisest või püsimisest. Anname võimaluse kogeda eri ajastute jõule ning arutleda oma õpilastega selle üle, mida me hoiame olulisel kohal traditsioonidega seoses ja kuidas näitame välja, mis meile oluline on. Haapsalu ja Läänemaa muuseumide ühine programm „Jõuluseiklus Läänemaal“, mille käigus liigume läbi 150 aasta ja nelja muusemi, kestab umbes kaks ja pool tundi. Lähem info ja registreerimine karin.magi@salm.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!