Musta Kasti viies hooaeg: lavastused, loengud ja vestlusringid

28. sept. 2018 Must Kast - Kommenteeri artiklit

Foto: Madli Viigimaa, kujundus: Birgit Landberg

 

Must Kast alustab oma viiendat hooaega, mille kavas on jätkuvalt lavastusi eri vanusegruppidele. Lisaks kodukohale Tartus on Musta Kasti etendusi sügisel võimalik näha Tallinnas, Pärnus, Rakveres ja Viljandis. Olude sobivusel saab lavastusi Eesti eri paikadesse ka tellida.

Algklassiõpetajatel ja huvijuhtidel on sügisel võimalik oma kodukanti kutsuda lastelavastust „Õhupallid“. Lavastuses ei kasutata sõnu ega esemeid, mistõttu on see hea kujutlusvõime ja keskendumise kasvatamise harjutus mistahes emakeelega lastele. „Õhupalle“ on võimalik mängida põhimõtteliselt igas ruumis, kus on näitlejate jaoks vähemalt 5 x 5 meetrit põrandapinda. 40-minutiline absurdiklassikal põhinev mänguline lugu on soojalt vastu võetud nii Eestis kui ka välismaal.

Märtsis lisandub mängukavva nooremale vaatajale mõeldud, Piret Raua debüütromaani põhjal valmiv seikluslik „Ernesto küülikud“, mida mängitakse kevadel ERM-i teatrisaalis. Lavastuse kangelane, ootamatult kodu ja töö kaotanud mustkunstnik Ernesto võiks olla tasakaalustav eeskuju edukust ja saavutusvajadust hindavas maailmas. Ernesto kinnitab, et elu võib kordaläinuks lugeda ka siis, kui olla lihtsalt hea inimene.

Põhikoolile mängib Must Kast tänavu juba mitu hooaega kavas olnud lavastusi, mis on jätkuvalt aktuaalsed. 7. klassi õpilaste loovtööde põhjal kirjutatud ja koolikiusuga tegelev muusikaline noortelavastus „Jõud“ etendub novembris Pärnus, Rakveres, Viljandis ja Tartus. Kevadel on plaanis väljasõidud ka Kuressaarde, Jõhvi ja Haapsallu. Liikuv ja hoogne lavastus otsib häid lahendusi süngetele probleemidele, nagu vägivald, sõltuvus ja lein. Laulu, naeru ja akrobaatika abil väärtustatakse lavastuses eelkõige rääkimist ja kuulamist, suhtlemist ja hoolimist.

Pooldokumentaalne monolavastus „5 grammi sisemist rahu“, mis räägib ühe noormehe kujunemisest täiesti tavalisest teismelisest süstivaks narkomaaniks, etendub aga sel sügisel viimaseid kordi Pärnus, Tartus ja Tallinnas. Moraliseerimist vältivat lavastust on tunnustatud ülimalt realistliku ja kaasakiskuva mängustiili ning muidugi olulise teemavaliku eest. Uudisena toob Must Kast aprillis koos Vene Teatri näitleja Aleksandr Zhilenkoga välja sama lavastuse venekeelse versiooni, et tähtsad probleemipüstitused igaühele kättesaadavad oleks. Etendusi uusversiooniga on planeeritud Tartusse, Ida-Virumaale ja Tallinnasse.

Keskkoolile teatrielamusi otsides leiab sel sügisel kavast kolm väga eripalgelist lavastust. Tartus ja Tallinnas etenduv keskkonnateemaline „Prohvet“ käsitleb üheksa isesuguse probleemiasetuse kaudu ökoloogilisi ja kogu planeedilt väga kiiret vastust nõudvaid küsimusi. Olles teadlik oma tegude ja tarbimisvalikute kaugeleulatuvatest tagajärgedest, ei suuda inimene ikkagi teha radikaalseid muudatusi enda elukorralduses. Lavastus kõverpeegeldab lõputu kasvu lummuses olevat ühiskonda ning pakub nii meelelahutust kui ka tõsist mõtteainet noortele, kelle käes on tulevik.

Must komöödia „Peks mõisatallis“, mis lahkab eestlaseks olemist meie alateadvusesse kinnistunud kannatamise narratiivi kaudu, etendub sel sügisel vaid Tallinnas. Lavastus pälvis eelmisel aastal ka Salme Reegi nimelise preemia ja on saanud tagasisidet teistmoodi teatrielamusena, mis eriti EV100 raames annab hea võimaluse oma identiteedi ja pühaks peetavate sümbolite tõelise sisu üle mõtiskleda.

Viienda hooaja esimene uuslavastus jõuab lavale novembris ning selleks on Teise maailmasõja eelõhtul valminud, eksistentsialismi suurkuju Albert Camus’ samanimelisel näidendil põhinev „Caligula“. „Caligula“ keskendub vabaduse ja vastutuse temaatikale, kujutab hullumeelse valitseja vastuhakku ühiskondlikele normidele, räägib (surm)rõhuvast elust lunastaja ja kohtumõistjata maailmas ning mässava hinge potentsiaalist tirida ühiskond talumatusse võimuöösse.

Uuest hooajast eelnevad igale esietendusele ka loengusarjad, mis on kõigile tasuta. Ehkki loengud salvestatakse ning neid on võimalik hiljem järele vaadata, on huvilised palavalt kohapeale küsimusi küsima ja kaasa rääkima oodatud. 8. novembril esietenduvale „Caligulale“ eelnevaid loenguid on kolm, nendes räägitakse Camus’st ja eksistentsialismist, kangelastest ja antikangelastest ning hullusest ja ajukeemiast.

Traditsiooniliselt järgneb igale Musta Kasti etendusele vestlusring, kuhu on mõtteid ja muljeid vahetama oodatud kõik teatrikülastajad. Ringides osaleb võimalusel kogu näitetrupp ning kaasatud on ka erialaspetsialistid, kes oskavad nähtud teemasid oma nurga alt avada ja lahti mõtestada. Vestlusring kestab enamasti 30–45 minutit ning sõna saavad kõik soovijad, kuid osaleda võib ka lihtkuulaja ja kaasamõtlejana.

Mängukava, täpsema info ning kontaktid grupibroneeringute ja -soodustuste kohta küsimiseks leiab teatri kodulehelt www.teatermustkast.ee. Piletid on eelmüügis ka Piletilevis.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!