Tallinna Linnateater toob Eestisse Euroopa tipplavastaja Alvis Hermanise

28. sept. 2018 Helen Männik - Kommenteeri artiklit

Alvis Hermanis tänavu kevadel Tallinna Linnateatris. Foto: Siim Vahur

Tallinna Linnateatri festival Talveöö Unenägu toimub tänavu kümnendat korda. Juubelile vääriliselt on see pühendatud Euroopa ühele mõjukamale lavastajale Alvis Hermanisele ja tema teatriloomingule.

Läti päritolu Alvis Hermanise lavastusi on keeruline üheselt iseloomustada – igaüks neist loob oma maailma, igal lavastusel on eripärane stiil, milles loominguline impulss on ühendatud filigraanse teostusega.

Detsembris Eesti lavadele jõudvad lavastused on väga eriilmelised. Ühtlasi sillutasid need Hermanisele tee Euroopa suurimatesse teatrimajadesse, kus ta lavastab senini.

Brodski/Barõšnikov“ on Nobeli laureaadist poeedi Jossif Brodski luuletustest koosnev monolavastus, emotsionaalne rännak luuletaja sügavuti tungivate ja keerukate teoste olemuse juurde, mida esitab Mihhail Barõšnikov, maailmanimega teatri- ja filminäitleja ning omaaegne balletitäht.

Pikk elu“ räägib ühest päevast eakate pensionäride elus Riia ühiskorteris ja asjadest, mis neid ümbritsevad. „Läti armastuse“ algseks teemaks, mida arendati terve aasta, oli see, kuidas inimesed kohtuvad tänu tutvumiskuulutustele. „Oblomov“ on lugu, mis kõnetab isiklikult iga vaatajat ning paneb meid uskuma, et iga inimene, ka kõige veidram, väärib armastust. „Musta piima“ lavaletoomiseks kogusid Riia Uue Teatri näitlejad kahe aasta jooksul lugusid Läti maaelust ning see lavastus on nende uurimistöö tulemus.

Sel korral teeb Talveöö Unenägu esmakordselt koostööd teatrifestivaliga Kuldne Mask Eestis. Eriprogrammis saab detsembris vaadata Venemaal Rahvaste Teatris esietendunud Alvis Hermanise lavastust „Šukšini jutustused“, mis jutustab Siberi külas elavate inimeste lugusid.

Hiljuti nimetas Šveitsi kultuuriväljaanne DU Magazine 1965. aastal Riias sündinud Hermanist üheks viimase dekaadi kümnest kõige mõjukamast teatritegijast Euroopas. Tema pälvitud preemiate hulka kuuluvad muuhulgas Euroopa teatriauhind „Uute teatrireaalsuste“ kategoorias (Eestis pälvis selle äsja teater NO99), Stanislavski auhind, kaks Kuldse Maski preemiat ja Max Reinhardti sulepea Salzburgi festivalilt.

Tallinna Linnateater on Talveöö Unenäo festivali korraldanud alates 2000. aastast. Tegutsetud aja jooksul on festivalil olnud palju kuraatoreid ning tänu sellele ka mitu nägu, kuid üks on jäänud samaks – tegemist on Linnateatri festivaliga, mis on korraldatud valdavalt teatri enda jõududega.

Talveöö Unenägu toimub 9.–15. detsembrini Tallinnas. Kõikidel etendustel on sünkroontõlge eesti ja vene keelde. Pileteid festivalile saab osta Tallinna Linnateatri kassast või Pileti­levist.

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!