Uus kooliaasta koos ERM-iga

21. sept. 2018 - Kommenteeri artiklit

 

Kooliaasta algus toob elu ja elevust ka muuseumide tegevusse. Erakordselt kaunis suvi on asendumas sügisese asjalikkusega ning käes parim aeg teha plaane alanud õppeaastaks.

Eesti koolid hindavad muuseume õpikeskkonnana aina enam. Muuseumide haridusprogrammid järgivad riiklikku õppekava ning toetavad nii formaal- kui ka huviharidust. Muuseumikülastus võib õpilasele olla ainetunde täiendav hariv elamus, õpetajale aga inspireeriv kogemus: klassis õpitu kinnistub autentses keskkonnas hõlpsamalt, õppeainete seosed saavad näitlikustamise abil selgemaks ning raamatutarkused esemete ja lugude abil elulise sisu.

Eesti Rahva Muuseumi hariduskeskus pakub üle 30 muuseumitunni ning töötoa õpilastele eelkooliealistest gümnasistideni. Uuel õppeaastal on kavas nii verivärskeid programme kui ka erakordseid sündmusi.

ERM-i LASTEKLUBI. Kord kuus ootame muuseumihuvilisi 3.–5. klassi lapsi ERM-i lasteklubisse, mis tegutseb nii muuseumi sees kui ka selle ümber ning paikades, kuhu tavakülastuse käigus ei satuta. Klubiliikmed saavad osa muuseumi igapäevaelust ja köögipoolest.

TARBATU ON HÄDAOHUS!“ Vanemale kooliastmele mõeldud ajalooline seiklusmäng muuseumi välialal viib mängijad tagasi aastasse 1030, mil Tarbatu linnuse lähistel leiavad aset ärevad sündmused. Mängijad panevad proovile oma tarkuse, leidlikkuse ja võitlusvaimu, omandavad mitmesuguseid teadmisi viikingiaja eluolu kohta.

KAKS UUT MUUSEUMITUNDI kannavad meid alanud õppeaastal juubelilaulupeo lainele. Esimese üldlaulupeo ning laulva revolutsiooniga – kahe olulise sündmusega eesti rahvustunde äratamisel – saab tutvust teha meie uues muuseumitunnis „Kuidas eestlased end vabaks laulsid“. Ülevaate eesti muusika arenguloost ja selle kultuuriloolisest taustast annab programm „Regilaulust popini. Eesti muusika läbi aegade“. Muuseumitunnid on välja töötanud Tartu Jaan Poska gümnaasiumi muusikaõpetaja Kaie Mägimets ja meie muuseumi giid Epp Tohver.

Esimesse laulupeo aastasse viib meid ka üle-eestiline projekt „AJARÄNNAK 1869“. Koostöös Eesti ajaloo- ja ühiskonnaõpetajate seltsiga korraldasime käesoleva aasta veebruaris ajarännaku aastasse 1918, millest võttis osa ligi 8400 õpilast üle kogu Eesti.
2.–4. maini 2019 toimuv jätkuprojekt viib meid tagasi 1869. aasta maikuusse, aega umbes kuu enne esimese laulupeo toimumist. Arutleme, kes ning kuidas laulupeole läksid, mida selleks vaja oli ning kas iga soovija toona üldse Tartusse jõudis. Ajarännaku projektiga saab tutvuda, liitudes Facebooki grupiga Ajarännak 1918.

MARSRUUDIKAARDID „Mere teekond“, „Avasta arheoloogiat“, „Avastusretk keelesugulaste juurde“ ja „Keelekatel kutsub“ on hea võimalus tutvuda ERM-iga ühe teema kaudu: uurida eesti püsinäitust läbi arheoloogi või merehuvilise pilgu, proovida keele teravust Keelekatlas või tutvuda soome-ugri näitusel oma keelesugulastega. Marsruudikaar­did sobivad teadmiste täiendamiseks pärast ekskursiooni muuseumis.

NÄITUS „Ise tehtud Eesti“ viib tagasi tormilistesse 1990. aastatesse. Kuidas hankida Ford Sierra? Kuidas saada eurooplaseks? Kuidas teha oma firma, näiteks pank? Kuidas leida töökoht, kui sõjatehas on kinni pandud? Kuidas elada ära pensionist? Kuidas pääseda välismaale parema elu peale? Kuidas saada pintsaklipslaseks? Eesti muuseumide EV100 ühisnäitus kõneleb sellest, milliste küsimuste ees 1990. aastatel seisti, kuidas olukordi lahendati ning mil moel need lahendused ja võimalused on meid tänasesse päeva toonud. Näitus on avatud 4. oktoobrist, haridusprogramme pakume alates novembrist.

ELAMUSPROGRAMM „Uurali kaja – kannel käes, laul südames“ soome-ugri emanda ja isanda juhtimisel on täis laule, tantse ja rõõmsaid kohtumisi. Üheskoos lauldakse ümbritsevast loodusest ja inimese elu olulistest verstapostidest, selga passitakse rahvarõivaid ning tuletatakse meelde rahvatarkused elust ja selle väärtustest. Programm on suurepärane elamus muuseumikülastuseks õpetajatele.Lisaks teeme õpetajatele näitusi ja haridustegevust tutvustavaid infopäevi, koolitusi iseseisva muuseumikülastuse juhtimiseks ja õpetajate elamuspäeva.

Infot kõigi pakutavate programmide kohta leiab aadressil www.erm.ee/et/content/haridus. Lisainfot saab küsida ja muuseumikülastust tellida e-aadressil hariduskeskus@erm.ee.

Kohtumiseni ERM-is!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!