Vana-Võromaa muuseumid pakuvad elamusõpet

21. sept. 2018 Reet Roop Vana-Võromaa muuseumid, Võru Instituudi muuseumiosakonna juhataja - Kommenteeri artiklit

Muuseumi käsitöötunnis tehakse asju teistmoodi kui koolitunnis. Foto: Põlva talurahvamuuseum

 

Vana-Võromaa muuseumid – Põlva talurahvamuuseum, Mõniste talurahvamuuseum, Vana-Võromaa Kultuurikoda ja dr Fr. R. Kreutzwaldi memoriaalmuuseum – on heaks teejuhiks võro kultuuri juurte juurde nii noortele kui ka suurtele.

Vana-Võromaa muuseumid pakuvad sel õppeaastal kooliõpilastele põnevaid muuseumitunde ja teemapäevi, kus lapsed saavad koguda tarkusi hoopis teisiti kui koolimajas õppides. Muuseumitunnid on vahelduseks klassis õppimisele, need annavad õppeainetele hoopis uue lähenemisnurga ning tegevuses osalemine muudab teadmise pädevuseks. Muuseumiõppe võimalused ulatuvad käsitööst matemaatikani, kalendritähtpäevade tunnid jagavad teadmisi võrokeste aastatsõõri kommetest.

Põlva ja Mõniste talurahvamuuseum on vabaõhumuuseumid, kus pakutakse lastele peamiselt õuesõpet, liikumistegevusi ja ajastu rollimänge. Osa saab võtta näiteks vana aja kohtuistungist või kehastuda sajanditaguse aja kooliõpilaseks selleaegses koolimajas. Maastikumäng muuseumi õues, vanaaegne mõõduvõtt, rehetare saladused või mardisandiks hakkamine on lapsi köitvad elamused, mida saab kogeda ajaloolise postitee ääres Karilatsi külas asuvas Põlva talurahvamuuseumis.

Läti piiri lähedal Kuutsi külas asuva Mõniste muuseumi teematunnid viivad lapsi metsa – kas siis jahile, laululinde kuulama, taimi tundma õppima või lausa metsatööle. Lihtsate tööde selgekssaamine annab lapsele julguse edaspidi ka keerulisemate töödega rinda pista. Omamoodi ajastuelamust pakub muuseumipood, kus saab proovida nii poemüüja kui ka poeselli ametit. Ja muidugi on talumuuseumides ehtsad suitsusaunad, millega seotud kombestik on üks Vana-Võromaa kultuuripärandi tunnusmärke.

Võru linnas asuvad Vana-Võromaa Kultuurikoda ja dr Fr. R. Kreutzwaldi memoriaalmuuseum pakuvad õpilastele lisateadmisi ajaloost, kirjandusest, rahvaluulest, aga ka käeliste oskuste arendamist. Eesti rahvuseepose looja ja linnatohtri Fr. R. Kreutzwaldi muuseum võimaldab põhjalikult sisse elada „Kalevipoja“ maailma, õppida rahvajuttude ning muinaslugude jutustamise kunsti, arutleda keele ja identiteedi teemal. Käsitöötares õpitakse lihtsaid trükitehnikaid, raamatuköitmist, rahvarõivaste juurde vööde ja vaseliste tegemist. Vana-Võromaa Kultuurikojas on üheskoos muuseum ja kunstigalerii. Muuseumitunnid viivad nii kiviaega, keskaega kui ka lähiajalukku – ikka kohalike lugude ja esemete kaudu. Kohalikku kombestikku õpetavad tähtpäevade teemalised osalustunnid. Kunstitundidele annavad iga kord erineva sisu galeriis vahetuvad näitused, mille toel arutatakse, kuidas vaadata kunsti, millise tehnika abil on kunstiteos loodud jms. Saab ka ise proovida kätt mõne uudse tehnikaga, näiteks kuidas maalida telefonikaardiga.

Kõikide muuseumitundide koondinfo leiab Võru Instituudi kodulehelt https://wi.ee/et/muuseumid/elamusope-muuseumis.

Õpetaja jaoks valiku lihtsustamiseks oleme muusemitunnid eristanud klasside kaupa, näidatud on muuseumitunni seos õppeaine ning teemaga. Mitme teema puhul on tegevusesse lõimitud eri ainetundide teadmisi, mis aitab noorel neist päriselulist tervikpilti luua.

Muuseumitöötajatega on eelnevalt võimalik läbi arutada ootused tundide sisule ja kokku leppida sobiv aeg.

Tulõ muusõumihe opma!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!