Haridusuudiseid välismaalt

19. okt. 2018 - Kommenteeri artiklit

Siivutult käitunud õpetaja sai sule sappa

Saksamaal karistati 37-aastast reaalkooli õpetajat kümnekuuse tingimisi vabadusekaotusega, lisaks peab ta maksma 5000 eurot. Õpetaja suhtles sotsiaalmeedias enda alaealiste õpilastega ja tegi neile siivutuid ettepanekuid. Paremate hinnete jaoks pidid nad teda suudlema või saatma endast aktifotosid, vahendab Der Spiegel. Ükski õpilane teda suudlema ei nõustunud. Küll aga saatis 14-aastane tüdruk endast siivutuid fotosid, vältimaks halbade hinnete tõttu vanemate koolikutsumist. Õpetaja vallandati.

Küürakat parandab vaid haud

Hiljuti jõudsid Tübingeni, Houstoni ja Illinois’ ülikoolide teadlased järeldusele, et keskmiste ja halbade hinnetega õpilased muutuvad ebakindlaks, kui nende ümber õpivad paljud lapsed hästi, mistõttu võivad nende õpitulemused veelgi halveneda, vahendab Der Spiegel. Järeldus põhineb USA-s 380 000 õpilase seas 1960. aastal korraldatud uurimusel. Osalejaid küsitleti võimalusel ka 11 ja 50 aastat hiljem. Nõrgemad kaotasid usu enda võimetesse, mistõttu läks neil elus hiljem näiteks tööalaselt halvemini.

Harvardi ülikoolil lasub diskrimineerimissüüdistus

Bostonis on Harvardi ülikooli vastu käimas kohtuasi, mis võib tulevikus muuta ülikooli sisseastumiskatsete süsteemi, vahendab The Guardian. Nimelt väidetakse, et Harvardi ülikool diskrimineerib Aasia päritolu ameeriklasi, mistõttu on neil teistest raskem ülikooli sisse saada. Kuigi testide ja hinnete poolest on nad edukad, antakse neile pigem vähem punkte isikuomaduste kategoorias, kus hinnatakse näiteks lahkust ja meeldivust. Osa asiaate aga kaitseb ülikooli, kuhu võetakse vastu ainult 4, 59% soovijatest.

Sõrmuste isanda“ lavastaja tegi Inglise koolidele õppefilmi

„Sõrmuste isanda“ filmidega kuulsaks saanud režissöör Peter Jackson tegi Suurbritannia koolide jaoks filmi I maailmasõjast, vahendab tes.com. Filmi saab kasutada näiteks inglise keele ja ajalootundides. Filmile annab särtsu fakt, et selle loomisel on kasutatud ajaloolisi kaadreid ja helifaile, mis on säilinud sõjamuuseumis ja BBC arhiivis, lisaks 600 tunni ulatuses salvestatud veteranide intervjuusid. Värvifilm „They Shall Not Grow Old“ („Nad ei vanane“) tähistab saja aasta möödumist I maailmasõja lõpust.

Raamatukogu on kõike muud kui raamatute kogu

Inglise aasta kooliraamatukogu töötaja auhinna pälvis seekord Emma Suffield, kes muutis Blackburni keskkooli raamatukogu Harry Potterist tuntud Sigatüüka kooli suureks saaliks, vahendab tes.com. Auhinna andis Londonis üle kooliraamatukogude liit. Emma Suffieldi töö on olnud tulemuslik nii õppeasutuses kui ka kogukonnas: ta hakkas koolis tööle 2014. aastal ja raamatute laenutuste arv kasvas tema juhtimise all nelja aastaga 450%. Lisaks organiseerib usin töötaja õpilastele kontserte ja hoiab käigus loovkirjutamise klubisid.

Kuidas vältida tülisid töökeskkonnas?

Tes.com tõi välja neli võimalust, kuidas vältida tüli tööl. Kui te näiteks unustasite midagi, siis enda vea tunnistamine ja vabandamine tekitab teie vastu usaldust. Teiseks ärge muutuge õpetajaks, kel on alati kõige kohta ainult halba öelda. Kolmandaks kiitke kolleegi, kui kuulete ta edusammudest. Neljandaks, kui kolleegi tegevus teid ärritas, lahendage olukord asjaosaliste vahel. Kui viite info osakonnast välja, võite olla kindel, et head töösuhted selle inimesega on läbi.

Koolitoit põhjustab ikkagi rasvumist

Telekokk Prue Leithi sõnul peaks koolid õpetama lastele, kuidas valmistada tervislikku toitu, nii väheneks rasvumise probleem. Tema sõnul on sõnum jõudnud inimesteni, aga praktikas ei tehta midagi, sest koolidel ei ole piisavalt ressursse, vahendab tes.com. Ametlikult peaks näiteks Suurbritannias õppekava kohaselt õpetama kokakunsti 14. eluaastani. Praktikas tegeletakse kokandusega ainult 40% koolides. Telekoka sõnul suurenevad seega kulud tervishoiusüsteemis, sest tegeletakse rasvumise tagajärgedega.

Koolidirektorid sundolukorras: tuleb nii peenart rohida kui ka bussi juhtida

The Guardian avaldas loo sellest, et väikestes koolides peavad direktorid kulude kokkuhoiuks võtma endale lisakohustusi, näiteks rohima kooliaias või juhtima koolibussi. Inglismaal puutub maakoolides väheneva eelarvega kokku neli direktorit kümnest, mis sunnib juhtkonda kulusid vähendama. Olukorra põhjus on õpilaste arvu vähenemine. 500 küsitletud direktorist mainis 42%, et nende koolis on liiga vähe õpilasi. Lisaks kasutatakse mõnes koolis liitklasside võimalust, mis omakorda paneb proovile õpetajameisterlikkuse.

Rotid hävitavad raamatuid

Stuttgardi ülikooli raamatukogu külastavad pidevalt rotid. Selle aasta jooksul on nad katki närinud üle 8000 teadusliku sisuga raamatu, põhjustades hinnanguliselt 200 000 euro väärtuses kahju. Lisaks kahjustas rotimustus raamaturiiuleid kokku 200 meetri ulatuses, nii et rikutud riiulid tuli välja vahetada, kirjutab Der Spiegel. Rottide invasiooni üheks põhjuseks võib olla fakt, et inimesed jätavad lähedal asuvasse parki prügina toidujäätmeid, mis neljajalgseid kahjureid kohale meelitab.

Koolitunnis saledaks

Inglismaal Lowestoftis asuv Red Oaki algkool võitleb rasvumise ja teist tüüpi diabeediga nii, et paigaldas klassidesse laudade alla pedaalidega trenažöörid, vahendab BBC. 30 trenažööri ostmiseks leiti raha kehalise kasvatuse eelarvest. Jalgrattureid mängivad eelkõige seitsme- ja kaheksa-aastased lapsed. Masinate kasutamine on vabatahtlik, aga õpilastele need meeldivad. Õpetaja sõnul tundus algul, nagu võisteldaks klassis Tour de France’i nimel. Mõni laps põletab kuni 800 kalorit päevas.

Kogunud ÕIE TÄHTLA

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!