Loodusainete õpetajate sügisesed tegemised

12. okt. 2018 Anne Kivinukk Eesti loodusainete õpetajate liit - Kommenteeri artiklit

Koolivaheajal korraldab loodusainete õpetajate liit koostöös TLÜ Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudiga koolituse „Video kui üks loodusainete tunde mitmekesistav võimalus“. BFM-i spetsialistide juhendamisel õpitakse õppevideo loomise põhitõdesid ning arutletakse hea ja halva õppevideo üle. Õppepäeva toetab Euroopa Liidu sotsiaalfond SA Innove vahendusel.

Seitse peatust Ida-Virumaal

Septembris oli loodusainete õpetajatel pikem õppekäik Ida-Virumaale. Tutvustasime seal osavõtjatele loodus- ja kultuuriväärtusi, mida saaks sõita vaatama ka koos õpilastega. Väljasõidud toimuvad projektipõhiselt, vastavalt sellele, kuidas liidul projektiõnne jagub. Seekord viis teekond meid koostöös Ida-Viru turismiklastriga ja Euroopa Liidu regionaalarengu fondi toel Ida-Virumaale. Järgnevalt väike ülevaade, mida põnevat Ida-Virumaal nägime.

Esimene peatus – Kurtna järvistu

Alutaguse matkaklubi pakub koolidele laia valikut tegevusvariante imelises looduses, alates tõsisest õppekava järgivast programmist kuni ennastunustava meelelahutuseni. Ingrid Kuligina juhatusel külastasime Kurtna järvistu erineva saatusega järvi. Õppekäigu teema oli Ida-Virumaa võlu ja valu. Ja tõesti ‒ siinne loodus väärib imetlemist ja kaitset, samal ajal kui kogu Eestit teeniv majandustegevus nõuab oma. Kus on tasakaal? Ida-Virumaa on õige koht, mida koos õpilastega külastada ning mõtiskleda looduse ja majanduse suhete üle.

Teine peatus ‒ metsakohvik

Martiska järve ääres üllatas rändajaid metsakohvik hooajaliste andidega. „Kohvilaua“ valmimist on toetanud Kauksi puhkemaja perenaine Piret Talistu, kes oma talus pakub koolitusi metsasaaduste kasutamiseks kõige erinevamal viisil. Pärast pausi tutvusid õpetajad Alutaguse matkaklubi programmides kasutatavate vahendite ja meetoditega, osa reisiseltskonnast piiras aga perenaist, uurides pakutud hõrgutiste retsepte. Alutaguse pakub midagi igale maitsele selle sõna otseses mõttes.

Kolmas peatus – Alutaguse puhke- ja spordikeskus ning seikluspark

Koostöös prantslastega on Alutaguse mändide alla kerkinud ulatuslik seiklusrada, kus tegemist leiavad nii mudilased kui ka täiskasvanud. Igati läbimõeldud raja haldamisel on prioriteet turvalisus. Ah et kus pika päeva järel ööbida, kui koju tagasi ei jõua? Samas on soodne majutuskompleks ja söögimaja. Kui on võimalust, saab siin öö veeta ja Ida-Virumaad avastada veel mitmel päeval.

Neljas peatus – Iisaku kihelkonnamuuseum

Iisaku muuseum oma mitmekesisuses pakkus tõelise üllatuse. Marika Oolberg rääkis vadjalastest, poluvernikute tulemisest ning olemisest. Lisaks tekitas elevust kohalikku ajalugu ja igapäeva tutvustav väljapanek, mis kõnetas igaüht: kunagise kooliõpetaja elutuba („Näe, kui hästi elas!“), õpetaja kalli kaasa mutinahkne kasukas („Ahh!“), ajalooline kooliklass koos ülevaatega aabitsatest läbi aegade („Minul oli see aabits!“), mitu tuba talutööriistadega jpm.

Viies peatus – taimedega värvimine

Muuseumi õuel ootas meid järgmine õppetund – Liivi Mölder kihelkonnamuuseumist tutvustas taimedega värvimise põhitõdesid. Selgitusi ilmestasid rohked näidised ja värvipotist tõusev aroom. Igaühele sai selgeks, et taimedega värvimine nõuab peale teadmiste pühendumist, aega ja kannatust nii värvijalt kui pereliikmetelt. Tulemus ‒ mahedavärviline, alati üllatav ja kordumatu – on seda väärt.

See oli õppetund looduslike värvainete kasutamisest sünteetiliste asemel, mis on kahtlemata ammendamatu õpilasuurimuse teema.

Kuues peatus – maailma lühim raudtee ja kitsarööpaline rong

1926.–1972. aastal Avinurmet läbinud kitsarööpmelisest Sonda-Mustvee raudteest on saanud turismiatraktsioon. Kunagisest taristust on taastatud 178,5-meetrine lõik, raudteesild ja rong. Huvilised saavad nostalgiasõitu teha maist oktoobrini.

Seitsmes peatus – puutööpealinn Avinurme

Puidulõhnalises Avinurme puiduaidas näeb kõike, mida saab teha puust, pastakahvast kuni tualettruumi puidust kraanikausini välja. Siit saab rentida koolitusruume ja tellida kaheksa töötuba, et õppida laastukorvi punumist, väikeste laastuehete valmistamist, leivapõrsa küpsetamist, kalosside maalimist jpm. Hubases kohvikus pakuti meie reisiseltskonnale teeleminekukohvi ja tagasitee võis alata.

Need olid vaid seitse peatust imelises Ida-Virus, kuid vaatamist ja tegemist jätkub siin mitmeks päevaks. See piirkond tasub avastamist ja huviväärtused taaskülastamist nii pere kui ka õpilastega. Värsked piirkonna uudised leiab www.idaviru.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!