Pudrukuu kutsub lapsed kokkama

19. okt. 2018 - Kommenteeri artiklit

Jüri gümnaasiumi kokandusringi lastele, Emiliale, Miriamile ja Rahelile meeldib süüa teha. Foto: Evelyn Esaias

 

1. oktoobriga algas koolilastele mõeldud pudruprogramm, sest oktoober on pudrukuu ja 10. oktoober rahvusvaheline pudrupäev.

Pudruprogrammis osalemiseks oodatakse õpetajatelt, et nad leiaksid võimaluse mõelda koos õpilastega välja toredaid teraviljatoitude retsepte, eelistatult putrude omasid ja katsetada nende tegemist üheskoos. Seejärel teha pilte ja saata nii retseptid kui ka fotod korraldajatele. Osalema oodatakse 1.–4. ja 5.–8. klassi õpilasi. Saadetud materjal pannakse üles Facebooki pudruprogrammi lehele. 

Sel aastal on pudruprogrammis ka ülesanne teha ja saata kümne sekundi pikkune video, kus lapsed ütlevad oma arvamuse, miks peaks sööma putru jm teraviljatoite.

Esmakordselt valitakse tänavu aasta puder. Valik toimub selle järgi, millist putru lapsed programmi jooksul kõige enam valmistasid. Programm lõpetatakse 31. oktoobril Solarise restoranis Vapiano. Loosi tulemusena selgunud osalenud klass saab valmistada seal putru koos tuntud tegelastega. Korraldajad lubavad, et kõik osalenud koolid saavad pärast kampaania lõppu uue retseptiraamatu.

Nõmme põhikoolis kutsub laste tehtud plakat putru sööma.
Foto: Nõmme põhikool

Pudruprogramm algas 2016. a sügisel. Toona kuulutati võitjaks Tallinna Nõmme põhikool, kus pudrukeetjad ja -sööjad jäid ettevõtmisega väga rahule ning soovisid edaspidigi osaleda. Kooli menüüs praegu putru pole, kuid algklasside õppejuhi Kaia Talve sõnul võetakse need pudrukuul menüüsse. Inimeseõpetuse õpetaja Reet Petermann ütles, et pudrukuu on koolis saanud juba traditsiooniks. Seda hakatakse varakult ootama ja pudrukeetmise meeskondi kokku panema.

Kõik õpilased löövad kaasa

Oleme seda organiseerinud nii, et kõik õpilased 1.–9. klassini saaksid pudrunädalast osa võtta ja mõistaksid hommikusöögi vajalikkust,“ rääkis Petermann. „2016. aastal õnnestus meie 3. klassidel võita osalemine Vapiano restoranis, kus koos maitsti, kaunistati ja jagati restorani külalistele putru.“  

Ka sel aastal on õpetaja Petermannil plaanis registreerida kogu kooli õpilased pudrukuu osavõtjateks. „Teeme koostööd ka koolisööklaga, kes annab meile kasutamiseks väikesed pudrukausid,“ rääkis õpetaja.

Petermann kirjeldas, kuidas kool on oma osalemist korraldanud. Nooremad õpilased, 1.–2. klass, on joonistanud pilte oma lemmikpudrust, millest on koolis üles pandud näitus. 3.–4. klassid on võtnud mõõtu teraviljade tundmises ja teadmistes tervislikust toitumisest, koostanud plakateid ja otsinud huvitavaid pudruretsepte, millest samuti on koolis näitus üles seatud. 5.–9. klassi meeskonnad on keetnud hommikuputru, mida kõik soovijad on saanud pärast esimest tundi mekkida, hinnata ja millele hääli anda. Nii on valitud päeva parim puder. Pudrunädala lõpul on toimunud autasustamine, mida eelmisel aastal toetasid auhindadega ka sponsorid.

Sel korral hakkavad järgmisel nädalal putru keetma 4.–9. klassi meeskonnad. „Selline üle-eestiline üritus on tänuväärt teadvustamaks hommikusöögi vajalikkust ning hommikupudru söömise olulisust,“ arvas õpetaja Petermann.

2017. a pudruprogrammi fortuuna valis lõpuüritusele Rakvere gümnaasiumi lapsed, kes said samuti Solarise Vapianos kokata.

Pliidi ääres on kõige põnevam.
Foto: Suuremõisa lasteaed-algkool

Hiiu laste lemmikud: tatra- ja mannapuder

Suuremõisa lasteaias-algkoolis on väike koolipere – tänavu vaid 24 last. Mõlemal varasemal aastal on kogu kool pudrukuust osa saanud. Möödunud aastal mõtles iga õpilane välja ühe pudruretsepti, mida kodus koos vanematega katsetas. Koolis tehti retseptidest näitus, mille järgi lapsed valisid välja oma lemmiku – pudru, mida valmistati kogu kooliperele. Võitjaks osutus odrajahupuder kõrvitsaseemnetega. Sellele oli võimalik juurde võtta mitut lisandit: võisilma, marju või riivitud juustu.

Õpetaja Külli Kreegi rääkis, et Suuremõisa algkoolis-lasteaias süüakse igal hommikul enne koolipäeva algust putru ja valik on väga mitmekesine, alates mitmeviljaputrudest kuni mitmesuguste helvestega putrudeni. Õpetaja sõnul on laste suurimad lemmikud tatrapuder moosiga ja mannapuder, mida koolis tihti ei tehta.

Esimest korda osalesid mullu pudruprogrammis Mooste mõisakooli 1. klassi lapsed. Nemad võtsid teemat käsitelda väga põhjalikult: vaadati slaide, õpiti teravilju tundma. Kodus valiti oma pere lemmik ja kirjutati retseptid. Koolis valmistati üheskoos kaks putru, mis lõpuks koos ära söödi.

Kogu kooli pudrupäev

Puder pole mitte ainult algklassilaste toit. Jüri gümnaasiumis on puder laual igal esmaspäeval, aga soovijad saavad seda igal hommikul. Jüri gümnaasiumi söökla juhataja Evelyn Esajas juhendab ka kooli kokandusringi, kus tegutseb 12 poissi-tüdrukut 1.–3. klassi õpilaste seast. Eelmisel aastal osalesid nad pudruprogrammis ja saatsid konkursile kaerahelbepudru kakaoga. Konkursile saadeti ka video ning õpilased said tunnustuseks diplomid.

Esajas rääkis, et 1.–3. klassi õpilased on kokkamisest väga huvitatud. Neile meeldib süüa teha ja võtta osa üritustest, mis on toiduga seotud. Jüri gümnaasiumil on ka pikaajaline ülekoolilise salatikonkursi traditsioon, kus osalevad paljud õpilased. Esajas arvas, et suure osalushuvi tõttu tehakse salatikonkurss sel aastal kahel päeval.

Ka putrusid hinnatakse Jüris. Puder, mis on igal esmaspäeval menüüs, on õhtuooteks pikapäevarühmalistele ja teistelegi soovijaile. Esajas rääkis, et varem pakuti koolieineks ka piimasuppi, kuid nüüd on see asendatud putrudega. Tema sõnul sobivad õhtuooteks väga hästi tangud, tatar jm teraviljad. Kõige rohkem meeldib lastele aga riisipuder.

Jüri gümnaasiumis saab igal hommikul enne koolipäeva algust pakutavat hommikuputru kuni kella üheksani. „Sel aastal on selle sööjaid rohkem kui varasematel sügiskuudel,“ sõnas Esajas. Enamik hommikupudru tahtjaid on esimese klassi lapsed. Septembris oli hommikuti pudrusööjaid 498. Esajase sõnul oli see suurima pudrusööjate arvuga kuu ja tavaliselt langeb see arv kooliaasta jooksul.

Kuna Jüri laste lemmik on riisipuder, siis rahvusvahelisel pudrupäeval, 10. oktoobril pakuti kogu koolile, 1200 õpilasele, hommikul kuni kella kümneni tasuta piima-riisiputru ja selle juurde mitmeid marju, nagu põld- ja astelpajumarju, vaarikaid jm ning moosi ja kaneeli. Nii saavad kõik maitsestada pudru endale meelepäraseks.

 


Pudruprogramm arvudes

2016

  • Üleskutse saadeti 514 koolile.
  • Kokku osales 201 kooli ja 300 klassi, s.o ca 6000 last.

2017

  • Üleskutse said 503 kooli.
  • Kahes vanuserühmas osales kokku 310 klassi 215 koolist.

Pudruprogrammi eesmärk on tõsta laste teadlikkust tervislikust toidust, eriti teraviljatoitudest, ning saada rohkem infot õigete toitumisvalikute ja toiduvalmistamise kohta.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!