Uurimislabor ootab põhikooliklasse Chemicumi katsetama

19. okt. 2018 - Kommenteeri artiklit

Tartu ülikooli teaduskooli uurimislabor kutsub põhikooli loodusainete õpetajaid registreerima oma 7.–9. klasse osalema novembris ja detsembris põnevates ja arendavates eksperimendiprogrammides „Varandus akvaariumis“ ning „Jõululabor“.

Alates 2016. aasta sügisest on Tartu ülikooli Chemicumis nähtud liikumas klasside kaupa õpilasi –  7. klassi mürsikutest soliidsete gümnasistideni. Üldjuhul on nende sihiks labor 1099 – TÜ teaduskooli uurimislabor. See on maagiline paik, kuhu saab siseneda vaid valges teadlasekitlis ja kus ka tänapäeva Tootsid, kes harilikku koolitundi kõrgelt ei hinda, jahmataval moel ümber kehastuvad. Siin saavad õpilased mitme tunni vältel kehastuda teadlasteks, kes lahendavad ühiselt huvitavaid ja elulisi, aga samas õppekavakohaseid probleeme. Uurimislabori eksperimentides on lõimitud keemia, füüsika, bioloogia, matemaatika ja infotehnoloogia. Lisaks labori juhi seletustele ja kirjalikule tööjuhendile abistavad õpilasi vajadusel mitu sõbralikku juhendajat – enamasti Tartu ülikooli loodusainete tudengid. Nii saavad kõik noored uurijad katsed sooritatud ja uurimisprotokollid täidetud. Saadav kogemus aitab mõista, et tegeliku elu probleemide lahendamiseks tulebki lõimida eri teadusvaldkondade teadmisi, oskusi ja vahendeid. Lisaks aitab uurimine ehtsas laboris kasvatada õpilaste huvi loodusteaduste vastu, mõnel ehk isegi avastada endas tulevase loodusteadlase.

2017. aasta lõpuni haridus- ja teadusministeeriumi rahastuse toel tegutsenud uurimislabori käigushoidmine ja arendamine ei ole olnud lihtne. Peamiselt TÜ üliõpilastest ja õppejõududest koosnevat meeskonda innustab seda tegema eelkõige ligi 3000 uurimislaborit külastanud õpilase ja õpetaja väga kiitev tagasiside, samuti riigi tunnustatud teaduse populariseerijaks saamine eelmise aasta tegevuse eest. Samas näeme koos paljude uurimislaborit külastanud õpetajatega vajadust luua kõigile Eesti koolidele kättesaadav ja üldharidust rikastav piirkondlike uurimislaborite võrgustik. Tänu edule SA Innove ja Euroopa sotsiaalfondi uuendusliku õppevara ühiskasutuse projektikonkursil alustas septembrist Väike-Maarja gümnaasiumis esimese omataolisena tegevust Lääne-Viru Värkstuba – nüüdisaegse sisseseadega piirkondlik õppelabor, mis pakub uurimislabori programme üheksale lähipiirkonna koolile. Sarnaseid uurimislaboreid lisandub lähiajal Eestisse veelgi. Samal ajal töötab Tartu meeskond Eesti teadusagentuuri toel välja kolme uut eksperimendiprogrammi, mida saame põhikoolidega  TÜ Chemicumis katsetada juba järgmisel kevadsemestril.

Uurimislabori külastus on koolidele tasuline, aga meid novembris ja detsembris külastavate koolide vahel loosime välja tasuta kutseid uute programmide katsetamisele. Tehtav kulutus õigustab end, sest loodusteadusliku maailmapildi loomine on oluline samm targa kodaniku kujundamisel ning eksperimenteerimine on selleks parim võimalus. Järgnevalt mõned hinnangud õpilastelt pärast uurimislaboris osalemist.

  • Olid huvitavad ja elulised katsed, tekkis tunne, et teeme midagi reaalselt vajalikku, mitte ei õpi niisama teooriat.
  • Inimesed olid kõik väga sõbralikud ja rõõmsameelsed. Kõik oli puhas ja korras ning oli hea tööd teha.
  • Hästi lahti seletatud tööülesanded ja väga hea keskkond, tänapäevalik, hästi varustatud labor.
  • Meeldis laboritöö üldiselt, sain palju uut teada ja huvi taoliste asjade vastu kasvas väga palju.

Novembris pakume õpetajatele võimalust osaleda terve klassiga uurimislabori seni populaarseimas programmis „Varandus akvaariumis“. See on kaasahaarav kriminaallugu, mille lahendamiseks peab asitõendeid uurima keemiliste, füüsikaliste ja bioloogiliste meetoditega. Iga eksperiment viib noored detektiivid sammukese lähemale professori kuldmüntide varga paljastamisele.

Kolmel detsembrinädalal toimuv „Jõululabor“ on kahel eelmisel aastal väga menukaks osutunud jõulude eriprogramm, milles osaleja saab säristada oma kätega valmistatud säraküünalt ja kogeda teaduslikku maagiat, kui muudab nähtamatuks laual oleva jõulukingituse. Lisaks sisaldab „Jõululabor“ tunnipikkust köitvat ja õpetlikku teadusetendust „Valgus ja värvid“, mille töötasid välja ja viivad läbi Tartu ülikooli noored keemikud.

Registreerumisega tasub kiirustada, sest „Varandus akvaariumis“ alustab juba 12. novembril ja vabu kohti on vähe. Registreerumisankeedid ja hinnainfo, programmide kirjeldused, senise tagasiside kokkuvõtted ja muu vajalik info on leitav meie kodulehel .

Täpsustavatele küsimustele vastab uurimislabori koordinaator Karin Hellat (karin.hellat@ut.ee, tel 509 0991).


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!