Haridusuudiseid välismaalt

30. nov. 2018 - Kommenteeri artiklit

USA hariduse aktsiad langevad

USA ülikoolidesse astus võrreldes eelmiste aastatega vähem välistudengeid, vahendab BBC. 2015. aastal õppis riigis üle miljoni välismaalase. Eelmisel aastal oli langus peaaegu 7%. Peamised põhjused, miks USA-sse õppima ei minda, on poliitika, praktilised takistused ja kulud. Kõige rohkem on vähenenud õppurite arv Indiast, Lõuna-Koreast, Mehhikost ja Saudi Araabiast. Samuti on vähenenud eurooplastest tudengite arv. Suureneb Hiinast tulijate arv, mis koos Indiaga annab poole välisüliõpilaste koguarvust.

Heil!…

USA-s tekitas kõneainet foto, millel Wisconsini osariigi õpilased poseerivad Hitleri tervitusega. Foto tehti mais enne Baraboo keskkooli juuniorballi. Õpilasi nende teo eest ei karistata, sest ei ole teada, mida nad pildistamise hetkel mõtlesid, ja kas sarnasus natsitervitusega on juhuslik või mitte, vahendab The New York Times. Karistus oleks vastuolus riigi konstitutsiooni esimeses paranduses olevate põhiõigustega. Õpilaste sõnul käskis fotograaf neil kätt tõsta ja neil ei olnud halbu kavatsusi.

Saksamaa pisim alustas kooliteed

Euroopa pisim ja kõige enneaegsem beebi on saanud kooliealiseks ja alustas sel õppeaastal Saksamaal kooliteed, vahendab Der Spiegel. Frieda kaalus sündimise ajal ainult 460 grammi, oli 26 sentimeetri pikkune ja tuli ilmale 21. rasedusnädalal. Nüüdseks kaheksa-aastasele tüdrukule meeldib koolis käia, aga tal on vahel raske paigal istuda ja keskenduda. Kuigi pikkuselt ja kaalu poolest jääb ta eakaaslastele alla, on ta keeleliselt, sotsiaalselt ja intellektuaalselt kooliks küps.

Itaalia lapsed proovivad poliitikaelu

Itaalias toimuvad väikeses 21 000 elanikuga San Pietro Terme linnas laste volikogu istungid, millest võtab osa 30 piirkonna last. Liikmeks saamiseks toimusid kohalikes koolides valimised. Kandidaadid esitasid valimisprogrammi. Lastevolikogu arutleb lastele ja noortele oluliste teemade üle. Kord kuus räägib linnavalitsuse istungil laste volikogu ideedest nende esimees, kelleks on praegu 12-aastane aktiivne Michelle Lamieri, kes lisaks poliitikale tegeleb aktiivselt muusikaga, vahendab Der Spiegel.

Igaühe õigus haridusele

Kui USA akadeemik professor Larry Hedges lapsena kogemata ülikooli keemialaborisse sattus, ei osanud ta aimatagi, et kunagi võtab ta vastu maineka haridusauhinna. Nõudepesija pojana oli ta harjunud ema sõnadega, et haridus ei ole nendesugustele. Ometi antakse talle Hongkongis üle selleaastane Yidani auhind panuse eest hariduse uurimisse. Pool peaaegu 4 miljoni suurusest auhinnast saab ta rahas ja poolega toetatakse ta teadustööd, millega ta uurib, mis tegelikult haridust parandada aitab, vahendab BBC.

Mosuli ülikool taastub ja areneb

Mosuli ülikool Iraagis taastub okupatsioonist vahendab BBC. Kaheaastast ISIS-e terrorit meenutavad rusudes keskraamatukogu ja õppejõudude meenutused raamatute põletamisest. Ülikooli ülesehitamist aidatakse rahvusvaheliselt, näiteks St. Andrewsi ülikool Inglismaal annetab raamatukogu ühe päeva viivised Iraaki uute raamatute soetamiseks. Lisaks käib Mosuli „Raamatusilla“ projekt. Lancasteri ülikooli akadeemikud aitavad lingvistikat õpetada, kasutades videokonverentse ning pakuvad tasuta e-kursust.

Sekstunni sisu vaadatakse üle

Austrias keelas haridusministeerium konservatiivsel kristlikul seksuaalhariduse ühendusel Teenstar ajutiselt koolides õppetööd läbi viia, kui ametnikeni jõudis info tundide sisu kohta, vahendab Der Spiegel. Näiteks kirjeldati homoseksuaalsust kui saatuse osa, millega saab edukalt võidelda, kui vastavate spetsialistide poole pöörduda. Seksuaalelu alustamine pärast abiellumist aitab luua tõeliseid ja püsivaid suhteid. Ministeerium vaatab detsembri alguseks ühenduse õppematerjalid kriitilise pilguga läbi.

Vana vilistlane luhvtitab oma sajaseid

76-aastane Michael Bloomberg kingib oma endisele ülikoolile 1,8 miljardit dollarit, vahendab Der Spiegel. John-Hopkinsi ülikool kuulub maailma 20 parema hulka. Aastaid tagasi lõpetas maailma rikkamate inimeste hulka kuuluv Bloomberg ülikooli, töötades õpingute ajal ja võttes õppelaenu. Tema arvates ei tohiks üliõpilased haridustee lõppedes mäekõrguse laenukoorma all ägada ning lisaks annetajatele peaks koole aitama ka riik. USAs maksab kõrgkoolis õppimine tihti üle 50 000 dollari aastas.

Vana tuttav tinkering

Tinkering ehk nokitsemine on meetod, mille käigus õpib laps praktilise käelise tegevuse, katsetamise ja parandamise abil näiteks insenerinduse põhimõtteid. Suurbritannias jääb igal aastal tööturul puudu 59 000 uut inseneri, mistõttu on kolme viimase aasta jooksul koolides tinkering’i meetodit kasutatud. Tinkering’i eesmärk on äratada juba algkooliõpilastes paberlennukite, katapultide ja lennukite valmistamise käigus huvi teaduse ja inseneritöö vastu, et kasvaks uus põlvkond insenere, vahendab BBC.

Nurga asemel pannakse boksi

BBC vahendusel arutleti õpilaste eraldusruumide kasutamise üle. Eraldusruum võib olla üks tuba ühe õpilase jaoks või üksteise kõrval asuvad poolavatud boksid, kus õpilane istub näoga seina poole. Murettekitav on asjaolu, et üha rohkem on ruume hakatud kasutama pikaajaliselt, näiteks viis päeva järjest, kusjuures kui ruumis on tualett, ei tohi õpilane ruumist kogu koolipäeva jooksul lahkuda. Lisaks eraldatakse erivajadusega lapsi, selle asemel, et õpetada neid sobivalt käituma.

Õpilasega kaklemine maksis õpetajale koha

USAs Californias hakkasid õpetaja ja 14-aastane õpilane omavahel tunnis kaklema. Õpilane provotseeris õpetajat korduvalt, solvates ta rassi, ja viskas lõpuks korvpalliga. Õpilane ei allunud käsule klassist lahkuda ja õpetaja lõi teda korduvalt. Õpetaja arreteeriti ja hiljem vallandati. Internetis aga toetatakse õpetaja tegu. Näiteks vajati kautsjoniks 50 000 dollarit ja kiiresti annetasid õpetaja pooldajad 174 000. Kolleegi sõnul on õpilased õpetajat ka varem verbaalselt ja füüsiliselt rünnanud, vahendab Der Spiegel.

Õppevahendiks Kalašnikov

Moskvas asub tüdrukute kadetikool – rangete reeglitega internaat, mille õpilased võõrkeelte kõrval Kalašnikovi automaati kasutama õpivad. Lisaks õpivad 11–16-aastased neiud õppeaineid, mida tavakoolideski õpetatakse, näiteks geograafiat, õmblemist jne, vahendab Der Spiegel. Kool valmistab neid ette karjääriks sõjaväes või politseis. Tegemist on ainsa militaarse tütarlaste internaadiga kogu riigis. Kooli populaarsust näitab sisseastumisavalduste arv. Paljude tüdrukute vanemadki töötavad sõjaväes või politseis.

Halb eeskuju: täiskasvanud kiusavad üksteist

Kiusamise vastase liidu korraldatud küsitlusest selgub, et lapsed soovivad, et täiskasvanud üksteist vähem kiusaks, vahendab BBC. 1001 osalenud lapse hulgast nägi 41% viimase poole aasta jooksul pealt täiskasvanute omavahelist kiusamist. 11–16-aastastele näitavad täiskasvanud oma käitumisega halba eeskuju. Samas selgus, et kolmandik lastest koges kiusamist omal nahal. Suurbritannias algab peagi kiusamisvastane nädal eesmärgiga vähendada kiusamist nii õpilaste kui ka täiskasvanute hulgas.

 

 

 

Kogunud ÕIE TÄHTLA


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!