Ilmus Eesti Haridusteaduste Ajakirja erinumber

2. nov. 2018 Kaja Karo TÜ avalike suhete peaspetsialist - Kommenteeri artiklit

1. novembril ilmus Eesti Haridusteaduste Ajakirja (EHA) erinumber, mis annab ülevaate ettevõtlikkusest ja ettevõtlusõppest eri haridustasemetel. Esmakordselt lahkavad teemat uurimisrühmad, kuhu kuuluvad majandus- ja kasvatusteadlased ning psühholoogid. Artiklitest leiab näiteid, kuidas saavad õpetajad oma töös toetada ja arendada õppurite ettevõtlikku hoiakut. Samuti kirjeldatakse uuringute põhjal vajadust ettevõtlusõpet arendada ja senisest paremini Eesti haridussüsteemi lõimida.

Erinumbri võib tinglikult jagada kaheks. Esimeses osas käsitletakse ettevõtlikkuse arendamist üldhariduskoolides ning teises ettevõtlusõpet kutse- ja kõrghariduse vallas.

Autorite tähelepanu keskmes on vähe­uuritud temaatika: ettevõtlusprogrammide mõju õppijatele ja õpilasfirmade mõju õppuritele. Õpilasfirmade tegevuses osalemise ning ettevõtluseks vajalike teadmiste ja oskuste vahel ilmneb positiivne seos.

Soome kolleegid tutvustavad oma tavasid – ettevõtlusõppel on nende haridussüsteemis pikk traditsioon. Uuringu fookuses on koolijuhtide roll ettevõtlusõppe toetamisel, pakutakse uudset teavet kooliväliste huvirühmade kaasamise kohta ettevõtlusõppe toetusvõrgustiku loomisel.

Erinumbris käsitletakse ka ettevõtluspädevuse teoreetilist mudelit ning põhjendatakse empiiriliselt mudelis sisalduvate alapädevuste valikut, mille eesmärk on luua alus ettevõtlusõppe arendamiseks. Avatakse tagamaid, milline on õppijate motiiv alustada ettevõtlusega ja nende varasem kogemus.

Tutvustatakse Viljandi kultuuriakadeemia kogemust kohustusliku ettevõtlusõppe rakendamisel ning näidatakse õppekava õpiväljundite seost ettevõtluseks vajaliku pädevusega.

Erinumbrist leiab ka kahe ettevõtlusõppele olulise raamatu tutvustuse. Tõnis Mets tutvustab ettevõtlusõppe ja ettevõtluse mõistmiseks olulist raamistikku, mida on kirjeldatud Suna Lųwe Nielseni, Kim Klyveri, Majbritt Rostgaard Evaldi ja Torben Bageri raamatus „Entrepreneurship in theory and practice: Paradoxes in play“.

Elari Tamm kirjutab Whartoni ülikooli professori Adam Granti raamatu „Originals: How nonconformists move the world“ näitel, kuidas tõhustada loovmõtlemist ja lükata ümber müüte.

TÜ ja TLÜ koostöös ilmuv avatud juurdepääsuga ajakiri EHA on ainus eestikeelne eelretsenseeritav hariduse teadusajakiri. Ettevõtlikkuse ja ettevõtlusõppe erinumbri toimetajad on Eve Eisen­schmidt (TLÜ), Mervi Raudsaar ja Krista Uibu (TÜ) ning Urve Venesaar (TTÜ).


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!