Klassiõpetajate sügisseminar „Teaduse mitu nägu“

2. nov. 2018 Ester Kalder Põlva kooli klassiõpetaja - Kommenteeri artiklit

Otepää gümnaasiumi viienda klassi etendus „Hiired pööningul“.

 

TÜ informaatika didaktika dotsent Piret Luik tutvustas klassiõpetajatele esimese ja teise kooliastme digiõpikut.

Traditsiooniline klassiõpetajate liidu sügisseminar toimus seekord Põlva koolis. Seminari põhirõhk oli õpilastes teadushuvi äratamisel ja digipädevuste kujundamisel.

Kohale tuldi Eestimaa igast nurgast. Särtsaka alguse ja rõõmsa meeleolu lõid ürituse alguses Otepää gümnaasiumi viienda klassi näiteringi lapsed klassiõpetaja Tiie Jaaniste juhendamisel. Ette kanti lugu „Hiired pööningul“, mille autor on Andrus Kivirähk. Kohaletulnuid võlus väikeste näitlejate julge esinemine ning leidlik lavakujundus. Seejärel tutvustas oma kooli klassiõpetaja Raina Uibo.

Põlva kooli keemiaõpetaja Inga Tiivoja rääkis esimese klassi teadusringist. Mõte tutvustada juba esimese klassi õpilastele mitmesuguseid keemia või füüsika protsesse tekkis siis, kui esineti teadusteatriga esimesele kooliastmele. Algklassilaste avastamisrõõm ja huvi võlus õpetajat, kes tavaliselt töötab vanemas kooliastmes. Kõneleja tutvustas mitmesuguseid lihtsamaid katseid, viitas infoallikatele ning julgustas ka teisi õpetajaid proovima. Ta pidas oluliseks, et katsele järgneks lihtne selgitus ning tehtaks lühidalt märkmeid. Huviringi liikmete optimaalne arv on 14–16.

TÜ informaatika didaktika dotsent Piret Luik tutvustas esimese ja teise kooliastme informaatika digiõpikut. Töö sellega algas 2017. aastal. Koostajad olid õpetajad ja eksperdid. Käesoleva aasta veebruaris-märtsis katsetati õpikut koolides ning tehti vajadusel täiendusi. Kevadel korraldati õpetajatele koolitus. Sellest õppeaastast on digiõpikud koolides kasutusel.

Eesti koolides on digiõpetuseks vajalik tehniline baas väga erinev. Õpetajad arvasid, et on liiga vara teha kolmanda klassi tasemetöö digitaalselt. Kuulajate seas tekitas küsimusi ka asjaolu, et antud digiõpik ei toeta 4. ja 6. klassi õpilast tasemetöö tegemiseks vajalike digioskustega. Arutleti selle üle, et Innove, HITSA ja haridusministeerium ajavad justkui üht asja, kuid omavahel ei haaku. Tekkinud küsimustele õpetajad vastuseid ei saanud.

Tiie Jaaniste Otepää gümnaasiumist ja Külli Arand Audentese algkoolist tutvustasid õpilaste teadustöid oma koolis. Mõlemad kõnelejad julgustasid kohalolijaid nendega tegelema. Olulisim on teadushimuliste õpilaste olemasolu. Arvestada tuleb, et õpilasi tuleb juhendada väljaspool tunde ning see on nii õpilasele kui ja juhendajale ajamahukas. Valminud tööd soovitati saata riiklikule teadusfestivalile. Seal osalemine annab õpilasele ja juhendajale elamuse, mis korvab tööks kulunud vaeva.

Katrin Saart Eesti teadusagentuurist tutvustas teadushuviringide olukorda meie koolides. Ettekandest selgus, et üle 50% huvikoolide õpilastest toimetab spordi vallas, umbes 30% tegeleb muusika ja kunstiga ning vaid üle 3% tegutseb tehnika ja looduse õppekavade järgi. Esineja tutvustas ka materjali ning infoallikaid, mis abistavad teadusringi juhendamist.

Margit Lehis Eesti teadusagentuurist tutvustas õpilaste 2018. aasta teadusfestivali ning kutsus järgmisel festivalil osalema. Sellel osalevad projektid valitakse välja konkursil, mille tähtaeg on 20. veebruar 2019. Lähemalt saab teemaga tutvuda www.etag.ee/teadusharidus.

Sügisseminari teemad tekitasid nii mõneski õpetajas huvi teadusringi juhendamise vastu. Suur tänu EKÕL-i juhatusele, eriti õpetaja Raina Uibole ürituse korraldamise eest! Klassiõpetajate nimel aitäh Põlva koolile vastuvõtu ja Pihlapuu lasteaia kokatädidele maitsva lõunasöögi eest!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!