Kujundades teadlikku õpetajat

13. nov. 2018 - Kommenteeri artiklit

Eesti lasteaednike liidu kui kutseliidu tegevuse eesmärk on alushariduse valdkonna töötajate kutsehuvide kaitsmine, professionaalse arengu toetamine ja erialase täiendkoolituse edendamine. Sellest lähtuvalt toimus 10. oktoobril Tallinnas alushariduse konverents „Tarkus tuleb tasapisi V. Teadlik õpetaja“. Traditsiooniks kujunenud konverentside sarjas keskenduti seekord õpetajate läbipõlemisele ja selle ennetamisele. Konverentsi korraldasid Eesti lasteaednike liit ja toetas Euroopa Liidu sotsiaalfond.

Mitmed Eestis ja mujal maailmas tehtud uuringud näitavad, et ületöötamine märke inimese psüühikas on tänapäeval kahetsusväärselt palju. Eriti puudutab ületöötamine nende elualade esindajaid, kes töötavad inimestega. Õpetajate, sh lasteaiaõpetajate töö kuulub nende elukutsete hulka. Nõnda kuuluvad õpetajad läbipõlemise, stressi ja depressiooni riskirühma.

Tänapäeva Eesti ühiskonnal on alusharidusele kõrged ootused. Lasteaiaõpetaja töö nõuab pühendumist ja sisemist motivatsiooni. See on emotsionaalselt keerukas, hõlmates eri valdkondi, mida iseloomustab teemade mitmekihilisus ja konfidentsiaalsus. Töö kvaliteedi tagamiseks on õpetajal vaja osata tõmmata piire, säästa iseennast, säilitada motivatsiooni, olla teadlik oma rollidest jne. Tööga rahuolu on läbipõlemise vältimise eeldus.

Toetudes uuringutele, võib väita, et lasteaiaõpetajatel on suur läbipõlemise, stressi ning depressiooni risk. Varasemate konverentside ja suveseminaride tagasisidestamisel on õpetajad tihti avaldanud soovi käsitleda eelolevatel konverentsidel meetodeid ja professionaalseid tööriistu enesejuhtimise arendamiseks, vaimse tervise hoidmiseks ning läbipõlemise vältimiseks.

Oktoobris toimunud teadliku õpetaja konverentsil teadvustati läbipõlemise temaatikat ning arutleti selle ennetamise võimaluste üle. Ühiselt jõuti veendumusele, et ainult vaimselt terve õpetaja suudab luua lastele toetava lasteaiakeskkonna ja meeldiva õpiruumi.

Konverentsil esinesid Grete Arro (PhD psühholoogias) ettekandega „Mida võiks teada emotsioonide reguleerimise strateegiatest“, Karin Härmat (superviisor/koots), „Õpetaja kui teadlik muutuste juht õppivas organisatsioonis“ ja „Õpetaja enesehoid – läbipõlemise ennetamine“, Marika Saard (superviisor/koots), „Supervisioon haridusmaastikul“. Järgnes praktiline kovisiooni ja sisekaemuse töötuba.

Konverents aitas teadvustada läbipõlemise ennetamise olulisust ning maandada lasteaiaõpetajate väsimuse ja läbipõlemise riski. Töötuba andis õpetajatele praktilisi oskusi, et juhtida muutusi ja lahendada keerulisi tööjuhtumeid. Konverentsil osalejad said teadlikumaks supervisiooni ja kootsingu võimalustest.

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!