Lastele maitseb kaerahelbepuder

9. nov. 2018 Annika Poldre toimetaja - Kommenteeri artiklit

 

Tänavu kolmandat korda peetud üle-eestiline koolilaste pudrukuu lõppes aasta pudru väljakuulutamisega. Lapsed andsid kõige rohkem hääli kaerahelbepudrule.

40 õpilast Rapla Vesiroosi kooli 3.c, 5.b, 6.d, 8.d ja 9.b klassist istusid möödunud kolmapäeval ootusärevalt Tallinna Solarise Vapiano restoranis. Nemad oli loosiõnn üle Eesti välja valinud kõigi pudruprogrammis osalenud koolide seast ja said osa võtta pudrukuu pidulikust lõpetamisest. Kõigis osalenud koolides nuputasid lapsed retsepte ja kokkasid nende järgi.

Lapsi lõbustas professor Tera. Fotod: Raivo Juurak

Vesiroosi õpilased on kõigil kolmel aastal toimunud pudruprogrammist osa võtnud. Käsitöö ja kodunduse õpetaja Terje Raudsepa sõnul on varem osalenud kõik 4.–9. klassid. Tänavu kaasati loetletud viis klassi.

Algul rääkisime putrudest,“ jutustas Oskar sellest, mis pudrukuul tehti. Seejärel valiti neli putru – odra-, rukki-, riisi- ja neljavilja- –, mis tunnis valmis keedeti. „Halb oli, et piim kippus üle keema,“ tunnistas Sander äpardust. Poisid rääkisid, et maitsesid kõiki tehtud putrusid ja lisasid neile õunu, kaneeli ning kolme sorti moosi. Klassijuhataja Pilvi Pregeli sõnul oligi eesmärk proovida, kuidas maitsevad pudrud erisuguste katetega.

Õpetaja Raudsepa kodundustunnis käivad lapsed alates 4. klassist. Nooremad pääsevad kööki siis, kui on võimalik ja põhjust midagi valmistada. „Lastele meeldib kokata ja kõik löövad vaimustusega kaasa,“ rääkis Raudsepa. Kui üheskoos putru keedetakse, tahavad lapsed üle kõige piimaga putru, aga on ka neid, kes seda toitu üldse suhu ei pane. Õpetaja sõnul saab pedagoog lapsi suunata putru sööma, kui pakkuda mitmesuguseid võimalusi – teha soolast või magusat, kihilist või mitut moodi katetega.

Selfi Uku Suvistega.

Esmakordselt pudrukuul kuulutati seekord välja aasta puder: lastelt sai enim hääli kaerahelbepuder. Teiseks tuli manna- ja kolmandaks tatrapuder. Kui võidutoit oli selgunud, toodi täistera kaerahelbepuder lauale. Iga lapse ette pandi portsjon, mida oma valikul sai lisanditega maitsestada. Valik oli lai, alates värsketest ja kuivatatud puuviljadest-marjadest ning pähklitest mitmesuguste seemneteni. Igas laudkonnas troonis „staar“, kellega koos lapsed oma putru kaunistasid. Selleks olid kutsutud laulja Uku Suviste, stilist Ženja Fokin, raadio­programmi juht Jürgen Pärnsalu ja ajakirjanik Merle Liivak. Pudrusöömise kõrval said kõik soovijad ennast koos teles nähtud kuulsusega pildistada ja auto­grammi.

Puder on väga hea vaheldus võileivale või suhkrut täis krõbuskitele,“ rääkis lastele Fokin, kelle lemmik on riisipuder mandlipiimaga, mida ta võib süüa kas või kolm korda päevas. „Tore, et siin õpetatakse lapsi loovalt sööma. Anname neile võimaluse valida ja ise otsustada,“ lausus Fokin, kes nimetas kampaaniat ägedaks ettevõtmiseks.

Laste retseptidest, mida nad korraldajatele saatsid, pandi kokku retseptiraamat. Igale osalejale saadetakse raamat ja diplom. Kokku osales tänavu pudruprogrammis umbes 300 klassitäit lapsi 260 koolist.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!