Tasuta e-õpik kõigile, ka Mauruselt

23. nov. 2018 Marili Pärtel Mauruse digitoimetaja - Kommenteeri artiklit

Eesti õpetajad on üha enam surve all: tuleb olla järjest uuenduslikum, kasutada aina nüüdisaegsemaid meetodeid ning omapärasemaid ja elulisemaid lisamaterjale. Oma ainevaldkonna põhjalikust tundmisest ja kvaliteetsete õppematerjalide kasutamisest justkui enam ei piisa. Kõige lihtsam on haarata õpik ja töövihik ning toetuda esmajoones neile. Kuid ehk saab just seesama niigi kasutusel olev õpik aidata uusi ideid rakendada, põnevat veebimaterjali kasutada ja õppemeetodeid nüüdisaegsemaks muuta? Appi tõttavad veebipõhised (lisa)materjalid.

Mauruse kirjastus on digiõppematerjalide turul tasapisi tegutsenud 2013. aastast. Valminud on neli iseseisvat e-õppekeskkonda gümnaasiumile: „Eesti ajalugu“, „Ühiskonnaõpetus“, „Kirjandus ja film“ ning „Praktiline eesti keel“. E-õppematerjalide hulka kuuluvateks peame ka paberõpikuid toetavaid keskkondi, mida praegu pakume esimese kooliastme materjalidele ja gümnaasiumi lähiajaloo õpikutele. Sellel aastal oleme e-õpikud veelgi suurejoonelisemalt käsile võtnud ja kättesaadavad on kõigi Mauruse õpikute ja tööraamatute e-versioonid.

Uute e-õpikute loomisel pidasime silmas, et ennekõike oleks e-õpik kasutusel paralleelselt pabermaterjaliga. See tähendab, et ka e-õpikus on kesksel kohal paberõpiku leheküljed, tänu millele saab kasutada paberõpikut koolis ja e-õpikut kodus või vastupidi. See kergendab oluliselt koolikotti ja võimaldab õppida kõikjal.

Teine oluline lisaväärtus, mida e-õpik pakkuda saab, on lisamaterjalide rikkus. Tänapäeval ei saa kurta internetis leiduva õppimist toetava materjali hulga vähesuse üle, küll aga nõuab endiselt väga palju aega ja energiat nende materjalide väljaotsimine, läbitöötamine, hindamine ja vajadusel ka kohandamine. Meie toimetajad saavad e-õpikute kaudu väga palju tööd õpetajate eest ära teha. Lisamaterjal on väärtuslik ennekõike juhul, kui see on seotud õppekava ja konkreetse õpiku peatükiga. Lisaks loovad toimetajad juurde originaalülesandeid ja töölehti, mis annavad õpetajale rohkem valikuvariante ja võimaldavad õpet paremini diferentseerida.

Mauruse uutes e-õpikutes leiavad seega oma koha eri tüüpi lisamaterjalid:

  • eri raskusastmega lisatöölehed nii harjutamiseks kui ka teadmiste kontrolliks;
  • veebist otsitud, läbitöötatud ja tööülesannetega varustatud video-, audio- ja tekstimaterjal;
  • lõiminguvõimalusi pakkuvad viited Mauruse teistele õppematerjalidele;
  • pildid, kaardid, skeemid nii veebist kui ka teistest Mauruse materjalidest;
  • aruteluteemad, mängude kirjeldused jm juhised tunni läbiviimiseks (õpetajale).

Kõik digimaterjalid asuvad veebilehel eõpik.ee ning sügisel avaldatud värsked e-õpikud on sel õppeaastal kõikidele tasuta kättesaadavad. Järgmisest õppeaastast saavad e-õpikuid tasuta edasi kasutada koolid, kes on ostnud ka vastavad pabermaterjalid.

Et alustada e-õpikute kasutamist, tuleb registreerida end eõpik.ee lehe kasutajaks.

  1. Minge lehele eõpik.ee ja valige õppematerjalide seast välja end huvitav e-õpik.
  2. Vajutage nuppu „Sisene“ ning seejärel „Registreeru“.
  3. Täitke registreerimisvorm.

Kui vorm on nõuetekohaselt täidetud ja ära saadetud, oletegi lehele sisse logitud ja saate kasutada kõiki e-õpikuid. Võite minna tagasi õppematerjalide lehele ja kui vajutate sobiva õpiku juures „Sisene“, suunataksegi teid kohe e-õpikusse.

E-õpikus näete lehekülje keskel paberõpiku lehekülge, vasakul paneelil sisukorda, mille abil teemade vahel liikuda, ning parempoolsel paneelil lisamaterjale. Lisaks on võimalik lehekülgede vahel liikuda nii „Eelmine“ ja „Järgmine“ nuppe kasutades kui ka leheküljenumbri abil.

Täiendame e-õpikuid intensiivselt, otsime ja koostame lisamaterjali. E-õpikud on soovitud kujul valmis järgmiseks sügiseks. Praegu on õpikud ja tööraamatud kõigile kättesaadavad, kuid lisamaterjali ei ole veel nii palju, kui soovime. Väga teretulnud on õpetajate panus. Kui soovite saata meile ideid, millist materjali linkida võiks, siis seda saab teha aadressil marili@kirjastusmaurus.ee.

E-õpikute eesmärk on muuta digitaalsete õppematerjalide kasutamine lihtsamaks kui kunagi varem, pakkudes lahendusi, mis on juba kasutusel oleva pabermaterjaliga seostatud. Kas õpetaja soovib seda kasutada saamaks ise ideid, mida õpilastega jagada, või lubab õpilastel iseseisvalt õpiku lisamaterjalide ja -ülesannetega tutvuda, on juba tema enda otsustada.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!