E-ga või ilma?

14. dets. 2018 Sirje Pärismaa toimetaja - Kommenteeri artiklit

Sirje Pärismaa.

63 % Õpetajate Lehe veebiküsimusele vastanutest on veendunud, et veebiõpe on kurjast. Tahtsime teada, millises kooliastmes tasub veebiõppele minna üle.

Gümnaasiumi õppekava ulatuses ongi veebipõhised tasuta õppematerjalid e-Koolikotti pandud. Saja Eesti parima õpetaja väljatöötatud õppevara tutvustas ka eelmise nädala Õpetajate Leht.

Tahame seda tunnistada või mitte, aga tänapäeva õpilased on teistsugused kui meie ja peame neile lähenema uutmoodi. Õpetaja ei saa olla enam kuninganna oma kuningriigis, nagu ütleb Raatuse kooli juht Toomas Kink.

Kas e-õppe kartjad on põhimõtteliselt muutustele vastu või pelgavadki eeskätt „trooni“ kaotust, võib vaid oletada.

Aga ega siis õpetaja kui protsessijuhi roll ära kao, kinnitab ka projekti „DigiÕppeVaramu“ ekspertõpetaja Martin Saar. Interaktiivsed materjalid on justkui abiõpetajaks ja õpetajal võiks jääda rohkem aega õpilastega aruteludeks, paaris- ja rühmatöö eksperimentideks ja muuks sisukaks tegevuseks. Õpetaja on juht edasi, aga mitte monarh.

Kui aga vaadata laiemalt, kas parem on elu e-ga või ilma, siis tasub vaadata, mismoodi aetakse asju seal, kus võimutseb paber. Mu kunagine õpilane läks pooleks aastaks Lapimaale tööle ja kirjutab, et oma olemise seadustamiseks peab jaguma palju aega ja kannatust. Et ametiasutustes asju ajada, olgu kaasas väljatrükitud ja allkirjastatud tööleping. Et kellegagi rääkida, pead ootama, ja et oota­ma pääseda, tuleb end kohapeal ootejärjekorda panna.

Nii tulebki mitu korda käia 30 km kaugusel asuvas Soome haigekassa ehk KELA kontoris, kus vastuvõtt ainult teisipäeva hommikuti. Koopiad tehakse passist (eelistatakse ID-kaardile) ja töölepingust, täita tuleb pikk ankeet.

Registreerida tuleb end maksuametis ja saada Soome isikukood, sest selleta ei võta KELA arvele. Et maksuamet sel päeval ei tööta, tuleb uuesti tulla. Taas koopiad samadest dokumentidest ja ankeet.

Uuesti KELA-sse minnes täidetakse veel pabereid. Mõne aja pärast saabub koju aga postiga kiri, et kontoris täidetud vorm oli vale ja tuleb täita uus – allalaadituna ja väljatrükituna käsitsi või elektrooniliselt. Viimaseks variandiks on vaja Soome pangakoodi, mida veel pole – pangas on ootejärjekord kümme päeva! Arve avatakse, kui paberid on peakontoris heaks kiidetud.

Kui kõik läheb õnnelikult, saabuvad peagi pangakoodid, mille abil saab KELA-sse sisse logida, oma Soome isikukoodi anda, taas ankeedi täita ja oledki täieõiguslik töötaja.

Nii lihtne see ongi!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!