Kui sa tervet päeva Palamusel olla ei jõua, ole pool …
Enamik Eestis elavaid inimesi on Tootsi ja tema kaaslastega tuttav nii raamatute kui ka filmide kaudu. Paljudele on tuttav ka vana kihelkonnakoolimaja ehk nn Tootsi koolimaja, mis alates 8. detsembrist on taas külastajatele avatud, ning seda laiendatud kujul.
Lisaks tuttavale klassiruumile saab nüüd külastada ka köstri eluruume ning vana maja kõrvale on kerkinud uus peamaja, kus tänapäevaste vahenditega antakse ülevaade kihelkonnakooli kooliaastaringist 1895. aastal, „Kevade“ tegemisest ning õppeklassides saab osa mitmest programmist.
Tootsi klassiruum on parim koht vana aja koolitunniks
Muuseumipedagoogilises töös lähtume samadest tõekspidamistest, millest teisedki muuseumid: külastajale tuleb anda isetegemise võimalus. See aitab mõista, et muuseum ei ole igav ega tolmune koht, vaid teadmiste allikas. Muuseumis saab korraldada ekskursioone eri teemadel, koolitunde ja draamalavastusi. Koostame ka õppematerjale.
Palamuse muuseumis on üle 20 programmi eri vanuseastmetele. Muuseumis ununeb ruttu tormakas tänapäev ning kujutluspilt kannab enam kui saja aasta taha, mil Oskar Luts Palamusel koolitarkust taga nõudis. Programmides „Vana-aja koolitund“ ja „Koolitund teise talve lastele“ anname ülevaate kooliskäimisest Oskar Lutsu ajal ning osalejad saavad kaasa lüüa rehkendamis-, lugemis-, laulmis- ja kodumaateaduse tunnis. Räägime vana aja kooli hindamisest ja karistamisest ning proovime kirjutada sule ja tindiga. Aga põnevaid programme on veelgi – teeme õppeekskursioone mööda „Kevadega“ seotud paiku tutvustavat matkarada, tähistame rahvakalendri tähtpäevi, tutvume Oskar Lutsu teostega, etendame draamalugusid ning õppeaasta lõppu tähistame programmidega „Viimane koolikell“ ja „Kiire jooks“. Kõige pisematega etendame käpiknukkudega „Muinasjuttu Nukitsamehest“ ning tervitame kõiki Jõgevamaa, aga ka teiste maakondade lasteaialõpetajaid või esimese klassi lapsi „Esimese koolikella“ programmis. Endale sobiva programmi leiab nii väike kui ka suur ning tegevust jagub soovi korral terveks päevaks. Aga kui tervet päeva ei jõua, saab hakkama ka poolega …
Näitusetegevus ilmestab kohalikku kultuurielu
Lisaks peamaja püsinäitustele kihelkonnakoolidest ja „Kevadest“ on kihelkonnakoolimaja teise korruse saalis ajutiste näituste ala. Tuleva aasta maini on seal avatud muuseumi koostatud Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud näitus „Sada palamuslast“. Edaspidi leiab siit nii kunsti-, foto- kui ka käsitöönäitusi ning traditsiooniliselt kuulub igal aastal näituste plaani ka väljapanek ühe Jõgevamaa väikemuuseumi tegemistest.
Palamuse muuseum on mõeldud kogu perele, ent kõige rohkem lustivad meil ikkagi koolilapsed. 2019. aasta programmide broneerimine on juba täies hoos, ootame kõiki külla. Kasvatades muuseumisõbralikke lapsi, kasvatame me tulevikuks muuseumisõbralikke lapsevanemaid.
Palamuse O. Lutsu kihelkonnakoolimuuseum ootab külla!
- Avatud iga päev kella 10–18
- Lisainfo ja broneerimine www.palamusemuuseum.ee, info@palamuseumuuseum.ee, +372 776 0514.