Mäng ja õppeaine. Täitsa sama teema!

14. dets. 2018 Heiki Raudla peatoimetaja - Kommenteeri artiklit

Lauamängude autori ja väljaandja Kaido Tamme sõnul on lauamängude valik kaubanduses nii mitmekesiseks muutunud, et n-ö traditsioonilisi lauamänge on vahel isegi raske leida. Fotod: Raivo Juurak

 

Lauamängude autori ja väljaandja Kaido Tamme hinnangul leidub Eestis laias laastus kahte tüüpi lauamänguostjaid: ühed soetavad lauamänge, et pere seltsis mõnusalt ja rõõmsalt aega veeta, teised otsivad võimalust oma lapse elu mänguga põnevamaks teha – võimaldades tal omaette tegutseda.

Kõige menukamad on Kaido Tamme sõnul siiski kogupere- ja seltskonnamängud nii lastele kui ka täiskasvanutele. Uus suundumus on, et laua taga istujad moodustavad meeskonna, mis võitleb ühise vaenlase vastu või väljapääsu nimel. Kui võidab, siis kogu laudkond.

Ta tunnistab, et lauamängude valik on kaubanduses mitmekesistunud ja n-ö traditsioonilisi lauamänge on vahel isegi raske leida. Leidub tegevuskaarte ja -raamatuid, vihikuid ja virtuaalseid raamatuid, magnetmänge ja numbrikaarte nii üksikute lehtede kui ka köidetud raamatutena. Lauamängu ja raamatu vahel on üldse raske piiri tõmmata.

Formaadist hoolimata on Kaido Tamme hinnangul oluline, et mäng oleks nii meelelahutuslik kui ka õpetlik. Häid mänge annab tema sõnul eri õppeainetega seostada. OÜ Dada AD sortimendist toob ta näiteks ennekõike väikelastele mõeldud kaardimängu „Kes on kelle laps?“ ja Inglise päritolu humoorikas võtmes valikvastustega küsimuskaardid „Loomad“, mis aitavad lapsi harida loodusõpetuse vallas. 15 pappkaardist koosnev „Kes on kelle laps?“ on Tamme selgitusel lihtne ega vaja enne mängima asumist pikka selgitust. „See on praegu väikelaste lemmik,“ nendib ta.

Ennekõike eelkooliealistele mõeldud numbrikaardid „Kirjuta ja kustuta!“ harjutavad lapsi numbreid loendama, järjestama ja kirjutama ning on seega täiesti matemaatika valdkond. Puhastatavad ja „võlupliiatsiga“ varustatud „100 viisi, kuidas olla hea laps“ aitab meie järglastel suhtlemisoskust arendada – olla viisakas ja aidata teisi. Seda mitte moraalitsevas võtmes, pigem tutvustavad ja tuletavad meelde, kuidas olla meeldiv inimene.

Inimeseks olemise kehalist poolt aga tutvustab vana hitt uues kuues – lauamäng toitudest ja toitumisest „Reis ümber söögilaua“, mis koosneb kahest mänguväljast ja 1200 küsimusest. Sellel on kolm taset, mis hõlmavad inimese toitumist ja anatoomiat päris suure põhjalikkusega. Selle mängu esimene versioon töötati välja koostöös Tervise Arengu Instituudiga ning lasti välja 2014. aastal. Nüüdseks on uuenenud olud, õigusaktid, teadmised ja ka mäng ise.

Kaido Tamm meenutab oma lapsepõlvemänge: „Plastmassist ja tinast sõdurid, kaardimängudest „Must notsu“ ja „Narr“, kus lemmiktegelaseks oli rüütel.“

Konkreetselt lauamängudest mängis ta enda sõnul väga tihti „Mõttemeistrit“, „Ringlotot“ ja „Kirbumängu“. Nüüd, aastakümneid hiljem, on ta „Kirbumängu“ ja „Musta notsu“ uuesti avastanud.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!