TalTechi nõukogu toetab rektorite nõukogu taotlust suurendada ülikoolide tegevustoetust

19. dets. 2018 - Kommenteeri artiklit

Esmaspäeval otsustas TalTechi nõukogu üksmeelselt toetada rektorite nõukogu taotlust suurendada ülikoolide tegevustoetust, et tagada kõrgharitud spetsialistide õpe ning jätkusuutlik teadustöö. Rektorite nõukogu saatis selle taotluse haridus- ja teadusministeeriumile oktoobri alguses.
Eesti keskmine palk on tõusnud 6‒7,5% ning kooliõpetajate palk on 7% aastas. Võttes arvesse inflatsiooni, on ülikoolide tegevustoetus jäänud aga väiksemaks kui 2016. aastal. Vähenenud tegevustoetus on põhjustanud ülikoolide akadeemiliste töötajate hulga olulise kahanemise. Riik on pannud teadlastele suure surve leida rahastus välismaistest allikatest ning sellega põhjustanud nende eemaldumise Eesti ühiskonna reaalsete probleemide lahendamisest.
„Tahame ühemõtteliselt osutada võimatusele vanaviisi jätkata – ülikoolide sisemised ressursid on otsas ja kui rahastamine ei kasva, tuleb otsustada, mida tegemata jätta,“ sõnas avalduse selgituseks rektor Jaak Aaviksoo.
Sisuliselt on kõrghariduseelarve viimasel kolmel aastal külmutatud, kuid ressurssi selle suurendamiseks on – suurenenud on nii SKP kui ka riigieelarve maht.
Nii rektorite kui ka TalTechi nõukogu tunnustavad peaminister Jüri Ratase riigikogus antud kinnitust, et järgmise aasta riigieelarves on ette nähtud teadus- ja arendustegevuse rahastamise taastamine tasemel 0,81% SKP-st, ent teadusrahale lisaks taotlevad rektorite nõukogu ja TalTechi nõukogu ka ülikoolide õppetöö rahastamise suurendamist vähemalt samas mahus.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!