Eesti rootsi keele õpetajate selts on 15-aastane

25. jaan. 2019 Inna Rosar - 2 kommentaari

2018. aasta oli Eesti rootsi keele õpetajate seltsi (ERKOS) jaoks juubeliaasta. Selts loodi 4. aprillil 2003 ning sellesse kuulub pisut üle poolesaja entusiasti, kelle tegevus on seotud rootsi keele ja kultuuriga.

Lisaks rootsi keele õpetajatele on liikmete hulgas näiteks tõlke, tõlkijaid ja giide, kultuurisekretär ja riigiametnik. Seltsi eesmärkide ellurakendamise eest on aastate jooksul hea seisnud juhatuse esimehed Juta-Tiia Mägi, Eva-Tiina Põlluste ja Kai Sommer.

ERKOS-el on aastatepikkune meeldiv koostöö Rootsi suursaatkonnaga Tallinnas, Soome rootsi keele õpetajate seltsiga, ühinguga Riksföreningen Sverigekontakt ja mitme ettevõttega Eestis.

Koos on korraldatud nii mõnigi õnnestunud üritus. Traditsiooniks on saanud koolitused ja kohtumised kultuuritegelastega. Üheks suuremaks ettevõtmiseks võib pidada nädalast keelelaagrit Noarootsis, kus tutvuti keeleõppe meetoditega ning tehti praktilisi ülesandeid. Näiteks töötati põhjalikult läbi Rootsis välja antud põhikooli tasemele sobiv õpik, millele koostati hulk lisamaterjale.

5. novembril Tartu ülikoolis toimunud koolituspäeva mahtus andragoogikaspetsialist Erle Nõmme interaktiivne loeng muutunud maailmast ja õpetaja tegevusmudelitest, seltsi liige Yvonne Leipalu tutvustas uusi väljendeid ja sõnu ning enam esinevaid eksimusi keelekasutusel, professor Daniel Sävborg andis ülevaate Rootsi kultuuri õpetamisest Tartus. Plaanis on koolitused tõlgi ja tõlkija tööst.

ERKOS korraldab suviti õppereise paikadesse, kus kõneldakse või on varem kõneldud rootsi keelt. Nii on reisitud Ruhnu saarele, Helsingisse ja Ahvenamaale. Juubeliaastal viis reis seltsi liikmed Stockholmi. Reisidel tutvutakse ka mõne kohaliku kooliga. Stockholmis külastati Stockholmi eesti kooli, Fruängeni kooli ja Vasa Reali. Juuni algul reisitakse Gotlandile.

Kuuel kevadel on gümnaasiumiõpilased saanud võimaluse võtta mõõtu rootsi keele ainevõistlusel, mille teemadeks on olnud tuntud rootslased, Rootsi geograafia, muusika või film. Ainevõistlus on toimunud nii Tallinnas, Noarootsis kui ka Tartus. Osalejad on kohtunud kultuuritegelastega ning päev on lõppenud ühislaulmise, mängude, tantsudega. Käesoleval aastal toimub ainevõistlus 15. märtsil Pärnus Sütevaka humanitaargümnaasiumis ja selle läbiviimisel on otsustanud kaasa lüüa ühingu SOV (Svenska Odlingens Vänner – ee Rootsi Hariduse Sõbrad) liikmed.

Lisaks ERKOS-e üritustele on liikmed sügiseti osa võtnud Baltikumi rootsi keele õpetajate konverentsist ja seminaridest. Vahel käiakse koos kinos ja teatris ning korraldatakse ühiseid rootsi keele ja kultuuriga seotud ettevõtmisi.

24. oktoobril astus ERKOS Eesti võõrkeeleõpetajate liidu liikmeks.


2 kommentaari teemale “Eesti rootsi keele õpetajate selts on 15-aastane”

  1. […] Loe ka Inna Rosari artiklit Õpetajate lehes. […]

  2. […] Artikkel ilmus 25.jaanuaril 2019 ajalehes “Õpetajate leht” […]

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!