Ene Mihkelsoni selts kutsub õpetajaid aeglustama ja süvenema

18. jaan. 2019 Aija Sakova Ene Mihkelsoni seltsi esinaine - Kommenteeri artiklit

1. märtsil alustab Ene Mihkelsoni selts kirjandusõpetajatele mõeldud koolituste sarja, mille eesmärk on (taas)teadvustada lähilugemisel põhineva ehk süveneva tekstikäsitluse rolli tänapäeva üha kiirenevas ja pinnapealsetele naudingutele orienteeritud ajas.

Olen veendunud, et just süvenemine ja oma elutempo teadlik aeglustamine on märksõnad, millest on tänapäeva inimestel enim puudus. Ene Mihkelson on kirjanikuna alati nende teemade eest seisnud ning neid oma loomingu ja kirjutamise viisiga väljendanud. Aeglustamine, killustatuse vähendamine ning mingi(te) teema(de)ga süvitsi tegelemine võiks olla üks viis tuua oma argipäeva rohkem tähenduslikkust.

Usun, et ka noored otsivad ja vajavad teejuhiseid, kuidas neil on võimalik oma elu teadlikumalt kujundada, kuidas mõtestada iseend ja oma rolli maailmas, eestlust ja inimeseks olemise keerukust üleüldiselt. Lähilugemine on teksti süvenemise viis, mis võimaldab süvenejal astuda dialoogi teksti ja selle autoriga ning võib seeläbi pakkuda võimalusi iseendasse vaadata ning maailma mõtestada. Seetõttu oleme otsustanud, et tahame seltsi poolt ja Ene Mihkelsoni nimel pakkuda õpetajatele võimalust värskendada oma teadmisi lähilugemise praktikatest. Just õpetaja saab olla eeskujuks ja anda noorele inimesele oma sõnade ja tegudega teejuhiseid. Parimad teadmised on ära tuntud ja läbi tunnetatud veendumused. Tahame kutsuda õpetajaid liituma süveneva lähilugemise kogukonnaga ja inspireerida neid vaimustuma Ene Mihkelsoni loomingust, et nemad omakorda inspireeriksid noori vaimustuma.

Ootame huvitatud õpetajaid endast märku andma ja osalema kirjandusteadlaste Tiina Kirsi ja siinkirjutaja koolitusel „Mihkelsoni lugemine: süvenemise ja aeglustamise viisid“. Ühtlasi kuulutame välja gümnaasiumiõpilastele mõeldud esseekonkursi „Mihkelsoni lugemine“. Kõik õpetajad, kes soovivad inspireerida oma õpilasi konkursil osalema, on oodatud ka koolitusele. Parimaid juhendajaid soovib selts ka premeerida.

 

Õpetajate koolitus „Mihkelsoni lugemine: süvenemise ja aeglustamise viisid“ toimub 1. märtsil Eesti kirjandusmuuseumis. Eesmärk on anda põgus sissevaade Ene Mihkelsoni loomingusse ning taasteadvustada süveneva tekstikäsitluse kaalu kooli kirjandusõpetuses. Koolitusel saab juhendajate käe all osaleda lähilugemise praktilistes töötubades. Koolitus on toetamaks õpilaste ettevalmistust esseekonkursiks „Mihkelsoni lugemine“.
Koolitust viivad läbi kirjandusteadlased Tiina Kirss ja Aija Sakova, osalevad ka seltsi eestseisuse liikmed Merle Karusoo ja Marju Lauristin ning kirjandusõpetaja Lea Tooming.

Koolitus kestab viis akadeemilist tundi, registreerimine 25. veebruarini https://docs.google.com/forms/d/1ApSnrGXo7Qm0X9iZG6Nz15Rzr-zPEolVPl2pxQFgCX0/.

 

Esseekonkurss „Mihkelsoni lugemine“. Ene Mihkelsoni selts kuulutab välja gümnaasiumiõpilaste mõeldud konkursi „Mihkelsoni lugemine“, kuhu ootame kirjanik Ene Mihkelsoni (1944–2017) luuleloomingut tõlgendavaid käsitlusi.

Interpreteeritava(d) teksti(d) Ene Mihkelsoni luulest valib õpilane koos õpetajaga. Vaikimisi eeldatakse, et konkursitöö vormiks on essee, kuid soovi korral võib tõlgendus olla ka audiovisuaalne. Essee eeldatav pikkus on kaks A4 lehekülge, audiovisuaalse teksti pikkus 2–3 minutit. Töid hindab seltsi liikmetest koosnev žürii.

Tööd palume saata 29. aprilliks elektrooniliselt aadressil info@enemihkelsoni-selts.ee. Võitjad selgitatakse välja eraldi esseede ja audiovisuaalsete tööde seas ja tehakse teatavaks hiljemalt 25. mail.

Silmapaistvamad Ene Mihkelsoni luuletuste tõlgendajad ja nende juhendajad kutsutakse Tartusse sümpoosionile, kus žürii liikmed jagavad tagasisidet ning nõuandeid. Parimate esseede ja audiovisuaalsete käsitluste autorid saavad oma tööd esitada Ene Mihkelsoni loomingule pühendatud sünnipäevakonverentsil 18. ja 19. oktoobril Tartus. Parimate tööde juhendajaid autasustab selts rahapreemiatega.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!