Ettevõtlusprogramm aitab noori lõimida

29. jaan. 2019 - Kommenteeri artiklit

 

„Changemakers academy“ 2019 korraldajate, mentorite, vabatahtlike ja osalejate grupipilt Tallinnas.

Sel laupäeval alustas oma kolmandat hooaega Eesti suurim eesti ja vene noorte ühine ettevõtlikkusprogramm „Changemakers academy“.

Kahe kuu jooksul tegutseb sada kaks eesti ja vene õppekeelega kooli 8.‒12. klassi õpilast üle Eesti ühe ettevõtte juures. Lisaks ettevõtlikkuse kogemusele saavad need õpilased ka eri rahvustest noorte koostöö kogemuse.

Eestis on ikka veel rahvuslikku eraldatust. Öeldakse, et maratoni jooksmine algab esimesest sammust, nii on ka integratsiooni edendamiseks vaja teha konkreetseid samme. Üks taoline samm on „Changemakers academy“ programm, mille eesmärk on eesti ja vene keelt kõnelevate noorte ühendamine üheskoos tegutsemise abil. Programmis on osalejaid üle Eesti, Narvast Kuressaareni, Tallinnast Tartuni, Pärnust Võruni. Kuueliikmelistes segameeskondades töötatakse koos ettevõttega, et lahendada mingit turunduslikku probleemi, mis ettevõttel esineb. Igal tiimil ja ettevõttel on abiks ka isiklik mentor.

Kui esimesel hooajal alustas programm kuue mentori, kuue ettevõtte ja 48 osalejaga, siis praegusel hooajal on mentoreid 17 (neist kaheksa vene taustaga perest), 11 ettevõtet (neist kaks Narvast ja venekeelse eestvedajaga) ning 102 osalejat (kellest enam kui 30% kõneleb emakeelena vene keelt).

Senine kogemus kinnitab, et „Changemakers academy“ programm on edukas. Mõned näited noorte muljetest.

„Mul on ikka olnud ka vene sõpru, kuid nendest peredest, kus oli käidud eesti lasteaias ja koolis. Praegu on aga mul sõpru ka vene õppekeelega koolist. Keelebarjäär ei takista erinevaid megalahedaid asju nendega koos tegemast! :)“

„Inspiratsioonipäeval olin samas tiimis vene keelt emakeelena kõnelevate inimestega ning see oli väga tore. Kuidagi pidi ju ennast teisele väljendama ja selle läbi mõistsime ka, et keelebarjäär ei taksita meie suhtlust ja saime kõik asjad läbi arutatud. See oli hea kogemus!“

„SEE OLI VÄGA KASULIK! Põhiline asi, mis teebki selle konkursi väga huvitavaks ja lahedaks, on see, et te segate eesti ja vene noori (mis on ekstreemselt vajalik). Mul pole varem kunagi kokkupuudet vene noortega olnud ja nad on niii mega mega toredad!!!“

Lõimumine on nagu maratoni jooksmine ‒ nõuab palju samme selleks, et finišisse jõuda. Samas on iga samm finiši poole oluline selleks, et tulemust saavutada. Noortega tegelemine ning nende kokkutoomine võiks olla just üks nendest sammudest, mis võiks aidata muutusi luua.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!